SEZON 2003

21 listopad 2003


Uaktualnienie Działów

Rozstrzygnięto II Ogólnopolski Konkurs "Poznajemy Obiekty Krajoznawcze".

czołówka klasyfikacji o Puchar Burmistrza Miasta Radlin 2003 - od lewej - Juraszczyk Łukasz, zwycięzca Głowacki Ryszard, Włodarczyk Andrzej. Czołówka klasyfikacji na podstronie Puchar Burmistrza.

15 listopad 2003


Uroczyste zakończenie XVI sezonu

Kolejny sezon "Sokoła" można zaliczyć do tych najbardziej udanych. Na początku roku naszym staraniem dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Radlin udało się wydać folder "Radlińskie Szlaki Rowerowe". Folder ten opracowali Stanisław Szulik oraz Andrzej Likos.
Wczesną wiosną dotarła do nas wiadomość, że w konkursie organizowanym przez KTK ZG PTTK w Warszawie na najlepiej pracującą Sekcję w Polsce zajęliśmy po raz 3 z rzędu I miejsce!
W 2003 roku odbyło się 247 rajdów i wycieczek w krótych uczestniczyło 2274 osób. Nasze wycieczki w 2003 roku w sumie miały długość 16170 km. Na rajdach organizowanych przez inne kluby zdobyliśmy 7 pucharów (w tym 2 przechodnie).
Udało nam się doprowadzić do porządku szlak 323 (żółty) na którym udało się prawie na gotowo urządzić miejsce odpoczynkowe z grillem, miejscami do siedzenia oraz zadaszeniem w stylu góralskim.
Po raz pierwszy w historii wzięliśmy udział w Centralnym Zlocie Przodownickim tak liczną ekipą (13 osób). Na rajdzie tym Stanisław Ibrom uzyskał na kursie tytuł Przodownika Turystyki Kolarskiej.
Zorganizowaliśmy po raz drugi Ogólnopolski Konkurs Krajoznawczy "Poznajemy Obiekty Krajoznawcze".
Z 245 imprez organizowanych przez nas w 2003 roku 11 można nazwać mianem rajdów. To spowodowało, że wybieraliśmy najlepsze o tytuł "Imprezy 2003 roku". Późną jesienią projektujemy dwa nowe szlaki rowerowe w Radlinie.

28 wrzesień 2003


XXXVI Rajd Gołężyców

Organizatorem tego rajdu byli: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., Urząd Miasta Wodzisław Śl., PTTK Oddział Wodzisław Śl. oraz Sekcja Turystyki Kolarskiej „Sokół” z Radlina. Tej niedzieli na metę rajdu na stadion MOSIR-u w Wodzisławiu przybyło około 400 turystów pieszych i kolarskich. Turyści przyszli lub przyjechali z następujących miejscowości: Czernica, Czyżowice, Gliwice, Jastrzębie, Katowice, Pszów, Racibórz, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Siemianowice, Tarnowskie Góry, Tychy oraz Wodzisław. Patronat nad rajdem objęli: Starosta Powiatu Wodzisławskiego Jan Materzok oraz Prezydent Wodzisławia Śl. Adam Krzyżak. Na mecie rajdu rozegrano szereg konkursów w których zwyciężyli: Konkurs krajoznawczy o regionie (Patronat: Ryszard Pojda - Poseł RP)
1. Kuśka Joanna - Gimn. Nr 5 Rybnik
2. Zelewska Izabela – Gimn. Nr 4 Wodzisław
3. Stanasiuk Anna – Gimn. Nr 4 Wodzisław

Konkurs „Rowerowy tor przeszkód” (Patronat: Andrzej Zając – Poseł RP)
1. Mucha Artur – Gimn. Nr 2 Rybnik
2. Przybylski Bartosz – Gimn. Nr 2 Rybnik
3. Burda Łukasz – Gimn. Nr 4 Pszów
Konkurs „Żółwia jazda”
Kat. „senior”
1 Galewski Adrian „Sokół” Radlin
2 Słanina Piotr „Sokół” Radlin
3 Kuśka Piotr Rybnik

Kat. „junior”
1 Mucha Artur Gimn. Nr 2 Rybnik
2 Nowicki Kamil Gimn. Nr 2 Rybnik
3 Barciok Marek „Sokół” Radlin

Konkurs „Kręgle”
1 Kiszka Artur
2 Tomas Krzysztof
3 Macionczyk Dominika

Konkurs „Mini-golf”
1 Gajgier Tomasz
2 Materzok Łukasz
3 Szmit Tomasz

Puchary Starosty Powiatu Wodzisławskiego dla najliczniejszych drużyn rajdowych wywalczyli:
1 SP 9 Wodzisław Śl. 108 ucz.
2 Gimnazjum nr 4 Wodzisław Śl. 51 ucz.
3 „Sokół” Radlin 46 ucz.

Puchary najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu (fundator: Adam Graczyński – Senator RP) otrzymali:
· Podleśny Daniel – Rybnik (wiek: 2 miesiące)
· Bereska Ewald – Tychy ( 75 lat)
Puchar dla uczestnika rajdu, który przyjechał z miejscowości najbardziej oddalonej od mety rajdu ( fundator: Ryszard Pojda – Poseł RP) otrzymał Kozłowski Jacek z Tarnowskich Gór.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek rajdowy, grochówkę oraz los na loterię. Losowanie nagród odbyło się na koniec rajdu. Wśród organizacji PTTK-owskich uczestniczyły następujące drużyny: „Sokół” Radlin (46 uczestników), „Wagabunda” Katowice (10), SKKT „Traper” Gimn. Nr 2 Rybnik (8), KTK Racibórz (7), TKK im. Wł. Huzy Gliwice (2), „Gronie” Tychy (1) oraz drużyna kolarska NGC Rydułtowy (18). W rajdzie uczestniczyła również drużyna Magazynu „Cykloturysta” z Gliwic (3).

Na słowa uznania zasługuje fakt, że nagrody w konkursach oraz puchary wręczali osobiście przedstawiciele Senatu, Sejmu oraz władz lokalnych w/w.

6 wrzesień 2003


VII Rajd „Maraton Sokoła"

W kolejnej edycji maratonu organizowanego przez Sekcję Turystyki Kolarskiej „Sokół” Koła PTTK „Gronie” przy KWK „Marcel” w Radlinie wzięło udział 130 turystów-kolarzy. Kolarze przyjechali z następujących miejscowości: Czernica, Czyżowice, Gliwice, Jastrzębie, Libiąż, Łaziska Rybn., Marklowice, Palowice, Pszów, Radlin, Ruda Śl., Rybnik, Rydułtowy, Skrzyszów, Wodzisław i Żory. Uczestnictwo w rajdzie polegało na samodzielnym przejechaniu trasy, wyznaczonej przez organizatora. W zależności od wyboru długości trasy uczestnicy jechali do miejscowości: Krzyżkowice (20 km), Raszczyce (50 km), Bierawa (100 km). Przed wyjazdem na trasę każdy otrzymał mapę z naniesionymi punktami kontrolnymi, na których przyjazd potwierdzali przodownicy kolarscy „Sokoła”. Rajd nie miał charakteru wyścigu, były natomiast wyznaczone limity czasowe na poszczególne dystanse. Wśród tych którzy osiągnęli limity czasowe rozlosowano po 2 nagrody na poszczególnych dystansach. Warto tez odnotować najlepsze czasy na poszczególnych dystansach: 100 km (limit czasowy: 6 godz.) Dystans ten pokonało 13 osób.
1Nosal Bogusław Rybnik 3;28 h
2Bojanowski Jacek NGC Rydułtowy 3;42 h
3Sczansny Robert NGC Rydułtowy 3;42 h
4Zaremba Robert "Sokół” Radlin 3;43 h
5Głowacki Ryszard "Sokół” Radlin 3;55 h
6Rogala Maciej NGC Rydułtowy 4;00 h

50 km (3 godz.) Dystans ten pokonało 41 osób.
1 Kuczera Maciej Rybnik 1;30h
2 Grzybek Łukasz „Sokół” Radlin 1;34h
3 Herok Michał „Sokół” Radlin 1;34h
4 Jędrzejczak Zbigniew Pszów 1;43h
5 Zając Michał Wodzisław 1;48h
6 Migora Sebastian Wodzisław 1;48h

20 km (1godz.30 min.) Dystans ten przeznaczony jest dla początkujących lub dla tych którzy chcą przejechać trasę rekreacyjnie. Najlepszy czas 48 min osiągneło 8 osób:
Rodzina Kuśka (Piotr, Joanna, Adam, Bogumiła) z Rybnika
Dutkiewicz Waldemar – Radlin
Maciejczyk Krzysztof i Artur, Kurzydym Krystian – wszyscy „Sokół”

Po powrocie z trasy Rozegrano konkursy rajdowe: Rowerowy Tor Przeszkód
1 Herok Michał – „Sokół” Radlin
2 Grzybek Łukasz – „Sokół” Radlin
3 Migora Sebastian – Wodzisław

Lotki
1 Wójcik Mirosław – „Wiercipięta” Jastrz.
2 Bieńkowski Mariusz – „Wiercipięta” Jas.
3 Siwek Krzysztof – „Sokół” Radlin

Żółwia jazda - Kat. Junior
1 Warmuła Łukasz – „Sokół” Radlin
2 Kiszka Artur – NGC Rydułtowy
3 Styrnol Dawid – „Sokół” Radlin

Żółwia jazda – kat. Senior
1 Maciejczyk Krzysztof – „Sokół” Radlin
2 Migora Sebastian – Wodzisław
3 Zając Michał – Wodzisław

Wśród uczestników rajdu były reprezentowane następujące kluby, sekcje i inne organizacje: NGC (Niezależna Grupa Cyklistów) Rydułtowy (22 uczestników), „Wiercipięta” Jastrzębie (12), TKK im.Wł.Huzy Gliwice (6), Sekcja „Wandrus” Żory (2) oraz „Tigris” Ruda Śl. i „Cykloturysta” Gliwice po 1 osobie a także Sekcja „Sokół” Radlin w sile 58 kolarzy. Grupa NGC Rydułtowy jako najliczniejsza drużyna rajdu zdobyła puchar na własność.

W każdym z konkursów zostało nagrodzonych pierwszych 6 miejsc. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowa plakietkę rajdową, smaczną grochówkę, pamiątkowy dyplom za ukończenie rajdu a zainteresowani mogli odbić sobie pamiątkową, ozdobną pieczątkę rajdową. Rajd mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Radlin oraz Koła PTTK „Gronie” przy KWK „Marcel” w Radlinie.

21/22 czerwiec 2003


II Rajd kolarski „Noc Świętojańska"

Sekcja Turystyki Kolarskiej „Sokół" Radlin zorganizowała w nocy z 21 na 22 czerwca II Rajd Kolarski „Noc Świętojańska". W przeddzień najkrótszej nocy roku na prywatną posesję rodziny Ibrom, w miejscowości Grabownia, zjechali się kolarze z Czernicy, Gliwic, Jastrzębia, Radlina, Rybnika, Rydułtów, Wodzisławia Śląskiego oraz Żor w liczbie 65. Kapryśna, ciemna, burzowa pogoda sprawiła, że na mecie rajdu zjawili się tylko najwytrwalsi kolarze, którzy oprócz dnia, nawet i noc spędzają na rowerowych trasach. Tym bardziej przyjemnie było komandorowi rajdu wręczać nagrody dla najstarszego i najmłodszego uczestnika „Nocy Świętojańskiej". Najstarszym okazał się Filipowicz Stefan z NGC Rydułtowy, a najmłodszymi Styrnol Martyna oraz Likos Łukasz z „Sokoła" Radlin. Wieku nie zdradzę, ale „najstarszy" mógłby być pradziadkiem tych „najmłodszych". Świadczy to o tym, że na rajdy kolarskie przyjeżdżają cztery pokolenia turystów.

Na mecie rajdu, w ramach wpisowego każdy uczestnik otrzymał gorący posiłek (żurek śląski), odcisk pieczęci rajdowej oraz prawo udziału w konkursach.

Jak tradycja nocy świętego Jana nakazuje, było rzucanie wianków na wodę. Jednak wcześniej wyróżniono najlepsze. W konkursie na najatrakcyjniejszy wianek pierwsze miejsce zajął wianek pani Teresy Boligłowa z NGC Rydułtowy, drugie miejsce było udziałem również turysty z Rydułtów, a trzecie zajęła rodzina Kuśka z Rybnika (dosyć oryginalny pomysł wianka).

Następnie rozlosowaliśmy nagrody wśród osób, które poprawnie rozwiązały „krzyżówkę beskidzką"(dostępną wcześniej wraz z regulaminem na rajd).

Poprawnie odgadnięte hasło to „ W noc świętego Jana zabawa trwa do rana".

Mimo pogodnych chwil rajdu, takich jak (wręczenie memu ojcu Stasiowi legitymacji, niedawno zdobytych uprawnień przodownika turystyki kolarskiej przez naszego prezesa Andrzeja Likosa), był i bardzo smutny akcent, gdyż dotarła do nas wiadomość o śmierci naszego kolegi, kolarza Łukasz Kurzydym. Śmierć zabrała go od nas przedwcześnie, miał dopiero 20 lat. Był koleżeńskim, uczynnym i pomocnym „ogniwem" naszej kolarskiej, sekcyjnej braci, jeździł na wycieczki ze świadomością ciężkiej, śmiertelnej choroby. Tyle ile mogliśmy zrobić w ten dzień dla Łukasza to uczczenie Go minutą ciszy. Można mieć tylko nadzieję, że w przyszłości będziemy spotykać się w mniej tragicznych okolicznościach.

Komandor rajdu:
Łukasz Ibrom31 maj 2003


XIV Rajd „Święto Roweru"

Tego dnia na plac przed Dom Sportu w Radlinie zjechało 339 kolarzy by wziąć udział w kolejnej edycji tego rajdu. Kolarze przyjechali z następujących miejscowości: Czernica, Czyżowice, Gliwice, Jastrzębie, Libiąż, Pszów, Racibórz, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Skrzyszów, Tychy, Wodzisław, Wrocław oraz Żory. Rajd odbył się pod Patronatem Burmistrza Miasta Radlin Barbary Magiera oraz Dyrektora KWK „Marcel" Andrzeja Badaj.

Na początku uczestnicy rajdu przejechali w formie manifestacji 6 km trasę ulicami Radlina by wrócić pod Dom Sportu. Na uwagę zasługuje fakt, że 4-letni Daniel Drażba, najmłodszy uczestnik rajdu, na swoim trzykołowym rowerku przejechał całą trasę. Natomiast najstarszym uczestnikiem był Czesław Bazan (80 lat), który w dodatku przyjechał na rajd „Sokoła" aż z Wrocławia. Sporo pracy kosztowało zablokowanie ulic Radlina miejscową policję, straż miejską oraz straż pożarną z Biertułtów i Głożyn. Za ich pracę organizatorzy składają gorące podziękowania. Odbyły się losowania 3 talonów na pizzę rodzinną (fundator Pizzeria „Prima" z Radlina), licznika rowerowego oraz nagrody głównej namiotu 3-osobowego. Szczęśliwą osobą, która wygrała główną nagrodę była Justyna Tlołka z Wodzisławia. Rozegrano szereg konkursów w których zwyciężyli:

Puzzle

Dominika Barciok („Sokół" Radlin)

Rzut do celu

Stanisław Ibrom („Sokół" Radlin)

Rowerowy tor przeszkód

Jacek Pytlik (Rybnik)

Żółwia jazda kat. Junior

Adam Kuśka ("Wandrus" Żory)

Żółwia jazda kat. Senior

Michał Herok („Sokół" Radlin)

Sprawnościowy (lotki, kosz, kręgle)

Adrian Przekop (Rybnik)

Krajoznawczy

Antoni Fudali („Wandrus" Żory)


Nad rowerowym torem przeszkód patronat sprawował NSZZ „Solidarność" przy KWK „Marcel", a nad konkursem krajoznawczym patronat Dyrektor KWK „Marcel" Andrzej Badaj.

Puchary dla najliczniejszych drużyn z powiatu wodzisławskiego otrzymali:

1

Gimnazjum nr 1 Radlin (51 uczestników)

2

Pizzeria „Prima" Radlin (25)

3

NGC Rydułtowy (16)


Puchary dla najliczniejszych drużyn spoza powiatu wodzisławskiego otrzymali:

1

S.T.K. „Wandrus" Żory (18)

2

KTK Racibórz (16)

3

KTK „Wiercipięta" Jastrzębie (11)


W konkursie na najlepszą drużynę rajdową o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta Radlin zwyciężyli:

1

Gimnazjum nr 1 Radlin – 125 pkt

2

S.T.K. „Wandrus" Żory – 66 pkt

3

Pizzeria „Prima" Radlin – 60 pkt


Każdy z uczestników otrzymał znaczek rajdowy oraz gorący posiłek. Pierwszych dwustu zgłoszonych kolarzy otrzymało folder „Radlińskie szlaki rowerowe". Chętni mogli na pamiątkę odbić okazjonalną pieczątkę. Swoimi wypiekami uczestników rajdu poczęstowali radlińscy cukiernicy (Muszer, Szymik, Śmietana). Dodatkowo wśród najmłodszych rozdano dużo słodyczy. Patronat nad Rajdem objęły Radio 90 FM oraz „Nowiny Wodzisławskie". Organizatorzy pragną podziękować wszystkim sponsorom, bez których impreza nie mogła by zawierać tak dużo atrakcji dla tak dużej rzeszy turystów-kolarzy.