SEZON 2005

22 grudzień 2005


Wyróżnieni za działalność

Lista osób wyróżnionych za działalność turystyczną została uaktualniona. Także wprowadziłem parę innych korekt i uzupełnień na innych podstronach, m. in. nasi najaktywniejsi.

17 grudzień 2005


Nowe zdjęcia kościołów drewnianych w galerii

Galeria, a w niej zdjęcia wykonane przez Piotra Słaninę i Andrzeja Likosa. Są to album drewnianych kościółków oraz przewodnik po ziemi Rybnickiej i Wodzisławskiej - przykładowe trasy wycieczek.

15 grudzień 2005


Adolf Gwoździk honorowym przodownikiem turystyki kolarskiej!

Uchwałą Piętnastej Krajowej Narady Aktywu Kolarskiego PTTK kol. Adolf Gwoździk został mianowany Honorowym Przodownikiem Turystyki Kolarskiej PTTK! Naszemu najbardziej doświadczonemu przodownikowi życzymy kolejnych wrażeń turystycznych na szlakach!
Z działu "linki" usunąłem nie działające skróty. Pojawił się za to skrót do STK "Wandrusa" Żory.




12 grudzień 2005


Po uroczystym zebraniu kończącym sezon

Nasz kolejny sezon kolarski należał nie tylko do udanych ale do najlepszych w historii. Na początku roku na bazie Sekcji „Sokół” utworzyliśmy Oddział PTTK w Radlinie (57 członków). Na wiosnę dowiedzieliśmy się, że jesteśmy ponownie najlepszą Sekcją w Polsce. W 2005 roku odbyło się 332 rajdów i wycieczek, w których wzięło udział 3031 turystów-kolarzy. Długość tras wyniosła 21624 km. Na rajdach innych klubów zdobyliśmy 6 pucharów. Udało się po raz IV zorganizować Ogólnopolski Konkurs Krajoznawczy. Po raz trzeci wybieraliśmy „Imprezę roku”, do tego miana kandydowało aż 18 Rajdów zorganizowanych przez naszych Przodowników. W pierwszym półroczu Andrzej Likos wraz z Robertem Respondowskim z Gliwic zrobił inwentaryzację krajoznawczą powiatu wodzisławskiego. Bardzo dobrze funkcjonowała nasza strona internetowa. Od 1 września uruchomiliśmy kolejną odznakę „Przyjaciel Radlina”. Do zdobywania tej odznaki udało się wydrukować specjalne książeczki. Liczba członków Oddziału stale rośnie i wynosi już 75. 7 członków „Sokoła” uczestniczyło w Ogólnopolskim Zlocie Przodowników turystyki kolarskiej na Ziemi Lubuskiej (Sulęcin). W 2005 roku zdobyliśmy też rekordową ilość odznak kolarskich i turystycznych – około 350.

Jak zwykle co roku o tej porze, mnóstwo nowych wiadomości. przede wszystkim po raz trzeci z rzędu zdobywcą pucharu został Rysiek Głowacki (zdjęcie), w ten sposób stając się jego stałym właścicielem. Rozstrzygnięty został czwarty już Ogólnopolski Konkurs Krajoznawczy „Zwiedzamy obiekty krajoznawcze". Tym razem bezapelacyjnym zwycięzcą został Sławek Gac. Warto wejść na podstronę nasi najlepsi. Z niej dowiedzieć się można między innymi, ze już dziesięciu obecnych członków klubu ma na swoim koncie Duże Złote Kolarskie Odznaki Turystyczne. Także uaktualnione zostały działy statystyki, organizatorzy wycieczek no i zdobywcy wszystkich naszych odznak: Krzyże Pokutne, Szlakiem Leśniczówek oraz naszej najnowszej, Przyjaciel Radlina. Pojawiła się także relacja Michała Stabli z interesującej, wielodniowej wycieczki po Beneluksie, w której brali także udział Mariusz Pasterny i Wiesiek Rakowski.

19 wrzesień 2005


Odznaka Krajoznawcza "Przyjaciel Radlina"

To już trzecia odznaka krajoznawcza utworzona przez naszą komisję. Na stronie z regulaminem można znaleźć także kompletny wykaz obiektów potrzebnych do zdobycia odznaki razem z ich zdjęciami! Odznakę można zdobywać od 1 września 2005 roku.

3 wrzesień 2005


IX Rajd „Maraton Sokoła"

W kolejnej edycji maratonu organizowanego przez Komisję Turystyki Kolarskiej „Sokół” Oddziału PTTK Radlin, przy KWK „Marcel” w Radlinie wzięło udział 124 turystów-kolarzy. Kolarze przyjechali z następujących miejscowości: Czernica, Jastrzębie, Jaworzno, Libiąż (woj. Małopolskie), Łaziska Rybn., Radlin, Racibórz, Rybnik, Rydułtowy, Skrzyszów, Turza Śl., Wodzisław. Uczestnictwo w rajdzie polegało na samodzielnym przejechaniu trasy, wyznaczonej przez organizatora. W zależności od wyboru długości trasy uczestnicy jechali do miejscowości: Rzuchów(20 km), Pawłów(50 km), Grudnia Wlk. – woj.Opolskie (100 km). Przed wyjazdem na trasę każdy otrzymał mapę z naniesionymi punktami kontrolnymi, na których przyjazd potwierdzali przodownicy kolarscy „Sokoła”. Rajd nie miał charakteru wyścigu, były natomiast wyznaczone limity czasowe na poszczególne dystanse. Wśród tych którzy osiągnęli limity czasowe rozlosowano sporo nagród na poszczególnych dystansach. Warto tez odnotować najlepsze czasy na poszczególnych dystansach:

100 km (limit czasowy: 6 godz.)
Dystans ten pokonało 18 osób.
1. Nosal Bogusław – Rybnik 3 godz. 31 min.
Ryczek Leszek – KTK „Sokół” Radlin 3 godz. 31 min
2. Dutkiewicz Tadeusz - Radlin 3 godz. 40 min
3. Bojanowski Jacek – NGC Rydułtowy 3 godz. 47 min
4. Terka Janusz – NGC Rydułtowy 3 godz. 51 min
5. Głowacki Ryszard KTK „Sokół” Radlin 4 godz. 10 min

50 km (3 godz.)
Dystans ten pokonało 26 osób.
1. Fus Herbert – Racibórz 1 godz. 48 min
2. Kunikowski Andrzej – „Wiercipięta” Jastrzębie 1 godz. 52 min
3. Grobelny Damian – Radlin 2 godz. 10 min
4. Wilczura Adam – NGC Rydułtowy 2 godz. 15 min
5. Nosal Józef – Rybnik 2 godz. 20 min
Szymiczek Zygfryd - KTK „Sokół” Radlin 2 godz. 20 min

20 km (1godz.30 min.)
Dystans ten przeznaczony jest dla początkujących lub dla tych którzy chcą przejechać trasę rekreacyjnie.
1. Juraszczyk Łukasz - KTK „Sokół” Radlin 48 min
2. Domagalik Robert – „Wiercipięta” Jastrzębie 45 min.
Lisicki Zdzisław - „Wiercipięta” Jastrzębie 45 min.
3. Malcharczyk Łukasz - KTK „Sokół” Radlin 50 min.
4. Suknarowski Marek - „Wiercipięta” Jastrzębie 51 min.
5. Grzybek Marcin – Rybnik 55 min.

Po powrocie z trasy Rozegrano konkursy rajdowe:

Rzut do celu
1. Materzok Łukasz – „Sokół”
2. Hartwig Gabriel – Radlin
3. Kunikowski Andrzej – „Wiercipięta”

Żółwia jazda - Kat. Junior
1. Materzok Łukasz – „Sokół”
2. Barciok Marek - „Sokół”
3. Grzybek Marcin– Rybnik

Żółwia jazda – kat. Senior
1. Maciejczyk Krzysztof – „Sokół”
2. Juraszczyk Łukasz - „Sokół”
3. Jagiełło Arkadiusz – Rybnik

Wśród uczestników rajdu były reprezentowane następujące kluby, sekcje i inne organizacje: NGC (Niezależna Grupa Cyklistów) Rydułtowy (22 uczestników), Urząd Miasta Radlin (10), „Wiercipięta” Jastrzębie (9) oraz KTK Racibórz (2) a także Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół” Radlin w sile 55 kolarzy. Grupa NGC Rydułtowy jako najliczniejsza drużyna rajdu zdobyła puchar na własność. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowa plakietkę rajdową, smaczną grochówkę, pamiątkowy dyplom za ukończenie rajdu a zainteresowani mogli odbić sobie pamiątkową, pieczątkę rajdową. Rajd mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Radlin, Zarządu Głównego PTTK w Warszawie oraz Oddziału PTTK w Radlinie przy KWK „Marcel”.

sierpień 2005


Szlakiem kopców w Polsce

Grupa turystyczno - krajoznawcza z oddziału PTTK Radlin: Czesław Wodecki, Danuta Wodecka, Jadwiga Cichy i Andrzej Włodarczyk zwiedza swój kraj zdobywając tym samym wiele odznak. Są i takie, które poświęcone są Miejscom Pamięci Narodowej. Do nich należą m. in. "Szlakami Fortów i Podziemi" i "Szlakami Kopców w Polsce", które są utworzone przez Wojskowy Oddział PTTK w Chełmie. Jeden z kopców znajdował się w Wytycznie, gdzie było nam dane pobyć na chwilę i oddać hołd tym, którzy odali swe życie w obronie Ojczyzny.

Kliknij na zdjęcia aby zobaczyć powiększenie.

Czesław Wodecki

8 sierpień 2005


Uaktualnienia

Można przeczytać kto zdobył odznaki (i jakie) w 2004 roku a także uzupełniona została lista Instruktorów Krajoznawstwa Regionu.

25 czerwiec - 10 lipiec 2005


Rajd Belgia - Holandia

W dniach 25.06-10.07.2005r. Rowerzyści „Sokoła" w składzie Mariusz Pasterny, Wiesław Rakowski i Michał Stabla wybrali się w podróż do krajów starej Unii Europejskiej. Pierwszym etapem był przejazd samochodem do miejscowości Gey na południu Duren w Niemczech.

Wioska leży w Niemiecko-Belgijskim Parku Krajobrazowym NORDEIFEL, gdzie gościliśmy u państwa Białeckich pochodzących z Rybnika. Przez dwa dni zwiedzaliśmy okolicę i przygotowane zostały rowery do trasy. Góry Eifel kryją wiele pięknie położonych miejscowości o charakterze turystycznym. Z tarasu zamku Hengebach w Heimbach jest znakomity widok na wioskę w wąskiej dolinie nad rzeką Rur, która wpływa do zalewu Rur-Stausee. Domy w tradycyjnej zabudowie z murem pruskim oddają charakter tej miejscowości. Niedaleko znajduje się kolejny zamek w Nideggen położony jest na wysokiej skale z dobrze zachowanym budowlami w granicach górnego miasta.

Na rowery wsiadamy 28.06.2005r. Początkowo trasa wiedzie przez góry a podjazdy dają się odczuć w nogach. W Kornelimunsten wjeżdżamy na drogę dla rowerów, która prowadzi nad do Aachen. W mieście znajduje się dużo ciekawych rzeźb, zwiedzamy także Katedrę. Za miastem jest granica z Holandią, 15 km od granicy w Martraten jest cmentarz żołnierzy holenderskich i amerykańskich walczących podczas I i II wojny światowej. Dalej droga wiedzie przez Maastricht aż do granicy z Belgią. Jak na jeden dzień mamy dosyć wrażeń i rozbijamy namiot niestety w lesie, ponieważ w Belgii jest problem z kempingami. Obieramy kierunek Bruksela jedziemy ciągle drogami rowerowymi. Jesteśmy pod wrażeniem jakości tych ścieżek. Każde miasto, które mijamy ma nam coś do zaoferowania. Tongeren to najstarsze miasto w Belgii z pięknym gotyckim kościołem i pozostałościami za czasów rzymskich. Sint Truiden – ratusz z dzwonnicą i kościołem św. Gangulfusa oraz św. Piotra. Leuven - najstarszy belgijski Uniwersytet z 1425r.

W trzeci dzień dojeżdżamy do stolicy UE. Radość jest olbrzymia. Bruksela to już szkoła przetrwania. Jazda nie jest łatwa, brak ścieżek , a deszcz nie ułatwia zwiedzania. Zaczynamy od placu Kongresowego. Stąd jest dobry widok na miasto i blisko do budynków parlamentu. Zabudowa miasta robi wrażenie, ale także my stanowimy atrakcję. Jesteśmy często zatrzymywani przez innych turystów nie tylko z Polski. Rynek (Grand Place) jest chyba najładniejszy na świecie – z pięknym ratuszem. Warto również zobaczyć Atomium.

Z Brukseli jedziemy do Antwerpen. W połowie mamy ciekawe miejsce na nocleg. Namiot mamy rozbity pomiędzy autostradą, a torami, po których co 20 min. pędzą pociągi (ale to nie mogło się równać z chrapaniem Gucia). W Antwerpen warto zwiedzić gotycką Katedrę Najświętszej Marii Panny z XV w. Grote Markt z fontanną Brabo, dom Rubensa - jego prace można podziwiać m.in. W katedrze, zamek nad rzeką Skalda. Jadąc dalej na północ ponownie wjeżdżamy do krainy wiatraków co dzień mijamy kilka, w większości są spraw.

W Holandii docieramy nad Morze Północne. Malowniczymi drogami wzdłuż linii brzegowej jedziemy do Rotterdamu. Pogoda pozwala na kąpiel w morzu. Rejon Zeeland jest rajem dla turystów i miłośników wszelkich sportów. Między półwyspami poruszamy się mostami. Najdłuższy na 5022m. Holandia tak jak sobie to wyobrażaliśmy jest płaska, więc podróżowanie po tym kraju jest przyjemne. Jedynie przeszkadza ciągły deszcz. W Rotterdamie jest najstarszy wiatrak (Molen), któy spotkaliśmy – z 1793r. Od miejscowości Gouda, która słynie z sera jedziemy przez Gorinchem i Dongen do Baarlenassau. Jest to belgijskie miasto w całości leżące na terenie Holandii. Ostatni nocleg mamy w Belgii nie daleko Lommel.

W 10 dzień wyprawy mamy do pokonania 160 km i ciągle pada deszcz.

Trasa łącznie miała 1050 km.

relacja - Michał Stabla

4 czerwiec 2005


Święto Roweru

4 czerwca już po raz XVI Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół” Oddziału PTTK w Radlinie zorganizowała Rajd „Święto Roweru”. Współorganizatorami ww imprezy byli: KWK „Marcel” w Radlinie, Cafe-Pizzeria „Prima” w Radlinie oraz Urząd Miasta Radlin i MOK w Radlinie. Rajd odbył się pod Patronatem Burmistrza Miasta Radlin – Barbary Magiera oraz Dyrektora KWK „Marcel” – Andrzeja Badaj. Start i meta Rajdu znajdowała się przed Domem Kultury w Radlinie. W Rajdzie wzięło udział 453 turystów rowerowych. Turyści przybyli na metę Rajdu z następujących miejscowości: Czernica, Czyżowice, Gliwice, Jastrzębie Zdrój, Łaziska, Katowice, Knurów, Libiąż, Leszczyny, Mikołów, Pszów, Radlin, Racibórz, Ruda Śl., Rybnik, Rydułtowy, Świerklany, Turza Śl., Tychy, Wodzisław i Żory. Na początek turyści – kolarze mieli do przejechania 6 km trasę ulicami Radlina (Reden – Głożyny). Później mogli wziąźć udział w konkursach przygotowanych przez Organizatorów. Odbyło się również losowanie cennych nagród.

Najlepszymi w konkursach okazali się:

Konkurs na najlepszą drużynę rajdową o Puchar Przechodni Burmistrza Miasta Radlin:
1. Cafe-Pizzeria „Prima” Radlin – 110 pkt
2. SKKT „Traper” Rybnik – 100 pkt
3. Świetlica Środow. Radlin – 86 pkt
4. NGC Rydułtowy – 83 pkt
5. Gimnazjum nr 1 Radlin – 77 pkt
6. „Wagabunda” Katowice – 34 pkt

Najliczniejsze drużyny spoza Powiatu Wodzisławskiego (Patronat: Ryszard Pojda – Poseł RP):
1. SKKT „Traper” Gimn. Nr 2 Rybnik – 37 osób
2. „Wagabunda” Katowice – 9 osób
3. KTK Racibórz – 7 osób

Najliczniejsze drużyny z Powiatu Wodzisławskiego (Patronat: Oddział PTTK Radlin):
1. Cafe-Pizzeria „Prima” Radlin – 50 osób
2. Świetlica Środowiskowa Radlin – 35 osób
3. NGC Rydułtowy – 31 osób

Konkurs krajoznawczy (Patronat: Dyrektor KWK „Marcel” – Andrzej Badaj)
1. Adolf Gwoździk (KTK „Sokół” Radlin)
2. Bogdan Tytko („Sokół”)
3. Tadeusz Margiciok (KTK Rybnik)

Konkurs „Kręgle”
1. Magdalena Tomaszewska (Rybnik)
2. Bartosz Luboń (Libiąż)
3. Mateusz Kubis („Traper” Rybnik)

Konkurs „Rowerowy tor przeszkód”
Kat. Junior (młodzież)

1. Adam Gacek („Wiercipięta” Jastrzębie)
2. Mateusz Kopyłek (Radlin)
3. Artur Szczepanik (Wodzisław)

Kat. Senior
1. Michał Herok („Sokół”)
2. Sebastian Migora (Wodzisław)
3. Łukasz Warmuła („Sokół”)

Konkurs „Żółwia jazda”

Kat. Junior (młodzież)
1. Łukasz Materzok („Sokół”)
2. Adam Gacek („Wiercipięta”)
3. Kamil Hołys („Traper”)

Kat. Senior
1. Krzysztof Maciejczyk („Sokół”)
2. Sebastian Migora (Wodzisław)
3. Adrian Galewski („Sokół”)

Konkurs „Dart”
1. Sabina Hołubowicz (Świet. Środ. Radlin)
2. Antoni Warmuła („Sokół”)
3. Beata Zachewicz („Traper”)

Konkurs „Rzut do celu”
1. Sebastian Nowak (NGC Rydułtowy)
2. Dariusz Kafarski (Radlin)
3. Karolina Szulik („Traper”)

Konkurs „Strong Man”
1. Łukasz Grzybek („Sokół”)
2. Damian Pawliczek
3. Dawid Jaworski („Sokół”)

Konkurs „Puzzle”
1. Łukasz Smusz (Turza Śl.)
2. Justyna Ciesielska (Radlin)
3. Sylwia Porwoł (Radlin)

Dodatkowe wyróżnienia to:
Najmłodszy i najstarszy uczestnik Rajdu
Najmłodszy – Patryk Tomaszewski – 5 lat
Najstarszy – Ewald Bereska („Gronie” Tychy) – 77 lat

Uczestnik Rajdu, który przyjechał z miejscowości najbardziej oddalonej od mety Rajdu (Fundator: MZ ZZGwP przy KWK „Marcel”):
Rodzina Luboń (Libiąż – woj. Małopolskie) – około 80 km.

Wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkową odznakę, gorący posiłek a zainteresowani mogli sobie odbić okazjonalną pieczątkę rajdową. Na deser wszyscy uczestnicy rajdu zostali poczęstowani wyrobami radlińskich cukierników w postaci pączków i kołaczyków (Muszer i Śmietana), dzieci dodatkowo otrzymały wafelki oraz cukierki a najmłodsze dzieci na fotelikach dostały drobne upominki oraz czekolady. Patronat medialny nad Rajdem objęły: „Nowiny Wodzisławskie” oraz „Radio 90 FM”. Rajd został dofinansowany przez Zarząd Główny PTTK w Warszawie. Organizatorzy Rajdu dziękują wszystkim sponsorom, dzięki którym Rajd można było zorganizować. Również duże słowa podziękowania należą się za pomoc w zabezpieczeniu przejazdu rowerzystów dla Policji Powiatowej oraz z Radlina, Straży Miejskiej Radlin, OSP Biertułtowy, OSP Rydułtowy oraz OSP Radoszowy.

Niespodziankę sprawiła wszystkim uczestnikom Rajdu Żaneta Piątkowska, która swe przeżycia z Rajdu uwieczniła układając własny wiersz.

Pewien Rajd.

Raz się odbył pewien rajd,
No po prostu super sprawa,
Jeździliśmy rowerami,
Była pyszna wręcz zabawa,
I konkursów było wiele,
Najpierw jazda rowerami,
Żółwia jazda, rzut do celu,
No i tor, z przeszkodami,
Potem dart, no i kręgle,
Losowanie nagród było,
Może mi nie uwierzycie,
Wiele osób się zjawiło,
Był też konkurs krajoznawczy,
Potem nagród rozdawanie,
I pucharów, i wyróżnień,
Niezłe z tego zamieszanie,
No i z tego myśl głęboka,
Zamiast siąść za auta sterem,
To człowieku zapamiętaj,
Lepiej jeździ się rowerem.

29 marzec 2005


Liczne uzupełnienia

Nawet w zimie wiele ciekawych rzeczy dzieje się w naszej już... KOMISJI TURYSTYKI KOLARSKIEJ!! także zmiany wprowadziłem na stronie o statystykach. Wiemy też, że w roku 2004 Sokół Radlin został najlepszą Sekcją Turystyki Kolarskiej w konkursie Na najlepiej pracujący Klub, Komisję oraz Sekcję w Polsce. Jest już regulamin IV już edycji konkursu Zwiedzamy obiekty krajoznawcze. Wreszcie jest już dostępny kalendarz wycieczek sekcyjnych na rok 2005.

marzec 2005


Mamy I miejsce w Polsce za 2004 rok!

Komisja Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w Warszawie jest organizatorem konkursu : „Na najlepiej pracujący Klub, Komisję oraz Sekcję w Polsce". Konkurs składa się z 7 dziedzin współzawodnictwa : zdobyte odznaki , imprezy , aktyw , propaganda , krajoznawstwo, ochrona przyrody i zabytków , inna działalność oraz współpraca z Informatorem KTK ZG PTTK w Warszawie. Najpierw robiona jest klasyfikacja klubów w poszczególnych działach , następnie suma zdobytych punktów w tych działach stanowi o końcowej klasyfikacji. Za 2004 rok wyniki przedstawiają się następująco (czołowe „3"):

Klasyfikacja Sekcji:
I m – „Sokół" Radlin – 27 pkt
II m – „Jantarowe Szlaki" Szczecin – 22 pkt
III m – „M-2" Myszków – 21 pkt

Klasyfikacja Klubów, Komisji:
I m – TKK wł. Huzy Gliwice – 51 pkt
II m – „Catena" Bytom – 43 pkt
III m – „Gronie" Tychy – 31 pkt

Nasza Sekcja startuje w konkursie od 11 lat. W tym sezonie należy dokonać podsumowania dotychczasowych osiągnięć. Kolarze „Sokoła" startowali po raz ostatni w konkursie jako Sekcja, bowiem po utworzeniu Oddziału PTTK w Radlinie kolarze „Sokoła" będą startować od przyszłego sezonu razem z klubami i komisjami. W dotychczasowej historii „Sokoły" zajęły 4 razy I miejsce, 4 razy II miejsce, 2 razy III miejsce oraz raz V miejsce.
Bardzo bogata działalność kolarska w Radlinie była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Radlin, Dyrekcji KWK „Marcel", organizacjom związkowym KWK „Marcel" oraz wielu firmom z Radlina, za co pragniemy serdecznie podziękować.

1 styczeń 2005


Rajd Noworoczny

1 Stycznia już po raz VI kolarze „Sokoła” przywitali Nowy Rok - 2005 w czasie rajdu rowerowego. Komandorem Rajdu był Andrzej Styrnol. Na przygotowaną przez Niego 15 km trasę wybrało się aż 21 turystów kolarzy. Chociaż nie było tradycyjnej mroźnej pogody, to nieźle we znaki dał się padający deszcz na początku trasy. Meta Rajdu tradycyjnie usytuowana była w przydomowym klubie Andrzeja Styrnola, gdzie na wszystkich czekała kawa, poczęstunek oraz symboliczna lampka szampana. Na pamiątkę uczestnictwa w Rajdzie każdy otrzymał pamiątkową nalepkę. Trasa wiodła przez Głożyny, Rydułtowy, Radoszowy, Niewiadom i Niedobczyce.