SEZON 2006; czerwiec - lipiec
Wycieczka po Jurze
Wycieczkę opracowaly i braly w niej udzial Justyna Jagiello oraz Bogumila Brzezinka. Pozostałymi uczestnikami byli Bogdan Kulerski i Dariusz Piguła jako prowadzący. Wycieczka rozpoczela sie w Niedobczycach i prowadzila przez Rybnik, Gliwice, Tarnowskie Gory i Świerklaniec, gdzie byl odpoczynek w pieknym parku przy Pałacu Kawalera. Nastepnie pojechalismy do Siewierza gdzie zwiedzilismy zamek. Kolejnymi atrakcjami na naszej wycieczce były Kozieglowy oraz Olsztyn gdzie rownież zwiedzilismy zamki. Pierwszy dzien wycieczki po przejechaniu 150 km zakończylismy w Czestochowie do której przyjechalismy w ulewnym deszczu.
Następnego dnia wyruszyliśmy w dalszą drogę. Pierwsza miejscowość to Gidle, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne. Następnie udaliśmy się do miejscowości Święta Anna, Lelów, Mirów i Bobolice Tam zwiedziliśmy ruiny zamków. Następnie pojechaliśmy do Ogrodzieńca gdzie znajdują się przepiękne ruiny zamku. Zakończyliśmy naszą wycieczkę w Zawierciu, skąd pociągiem wróciliśmy do domu. Łączna ilość przejechanych kilometrów na wycieczce: 290.
Darek Piguła
IV Rajd na odpust do Św. Magdalenki
W niedzielę 23 lipca na odpust do św. Magdalenki w Rudach Raciborskich wybrało się 36 turystów kolarzy Komandorem pielgrzymkowego rajdu był Antoni Warmuła. Mimo upału wszyscy dojechali szczęśliwie na mszę odpustową w środku lasu. Na zakończenie mszy kapłan dziękował licznie zgromadzonym w tym również przedstawicielom „Sokoła”. Potem komandor poprowadził uczestników do restauracji „POD DĘBEM” na poczęstunek.
Sławek Gac
II Rajd Wakacyjny "Piknik w lesie"
Andrzej Styrnol zainteresował uczestników sobotniego rajdu (22.07.06) bardzo ciekawą trasą, która wiodła nieznanymi trasami Radlina, Niewiadomia i Niedobczyc. Rajdowa meta znajdowała się w dolinie Prudelki na Wypandowie. Tam szybko i sprawnie został nazbierany chrust i rozpalone ognisko na którym pieczono przywiezione ze sobą kiełbaski i chleb. W rajdzie uczestniczyło 26 osób. Ostatnim kolarzem, który opuszczał dolinę był komandor. Osobiście dopilnował całkowitego wygaszenia ogniska i zostawienia porządku po udanej imprezie..
Sławek Gac
Rajd "Nad Stawami"
15.07.06 odbył się pierwszy komisyjny rajd komandora Mirosława Tkocza. „RAJD NAD STAWAMI” przyjął nazwę od miejsca zakończenia rajdu (meta znajdowała się nad stawami). Po trasie zwiedzaliśmy nieznane ścieżki powiatu Wodzisławskiego wraz z Wieżą Romantyczną (neogotycką), która znajduje się w lesie na Grodzisku. Wieża zbudowana została w 1857 roku przez Edwarda Braunsa, odrestaurowana w 1991 roku. Obiekt został zniszczony przez pożar w 2004 roku i obecnie wymaga rekonstrukcji. Po przejechaniu następnego odcinka trasy 30 kolarzy przyjechało na metę rajdu, gdzie spędziliśmy miło czas przy muzyce, ognisku i smażonych kiełbaskach.
Sławek Gac
Rajd Przodowników Turystyki Kolarskiej "Sokół Radlin"
Nietypowo, bo w piątek 14 lipca odbył się RAJD PRZODOWNIKÓW KOMISJI TURYSTYKI KOLARSKIEJ „SOKÓŁ” RADLIN. Komandorem tego rajdu był Sławomir Gac. Na rajdzie zebrało się 36-ciu turystów kolarzy. Rajd odbył się na dowolnych trasach ziemi Rybnicko-Wodzisławskiej z metą w Rydułtowach na prywatnej posesji, gdzie w miłej atmosferze przy dźwiękach muzyki akordeonowej granej przez pana Lucjana, turyści spędzili czas. Po przyjeździe na metę rajdu każdy z uczestników częstował się domowymi wypiekami i napojami. Odbyło się również uroczyste wręczenie legitymacji przodownika turystyki kolarskiej PTTK i imiennych pieczątek wszystkim nowym przodownikom. Po konkursach, które zwyciężył Bogdan Kulerski, wszyscy zasiedli do grillowanego kurczaczka. Rajd zakończył się w późnych godzinach nocnych, a ognisko dogaszali turyści w sobotni ranek
Sławek Gac
I Górska Wędrówka Wiosenna (Równica 28.05.2006) - relacja
Pogoda i tym razem nie spłatała figla turystom, każdy więc pokonywał wędrówki piesze na danym szlaku.
Statuetki ufundowane przez Oddział PTTK w Radlinie otrzymali:
1. najmłodsza uczestniczka rajdu – Wiktoria Targosz
2. najstarszy uczestnik rajdu – Adam Tatarczyk
3. za udział w konkursie „Wiedza o górach” – Anna Wodecka.
Pamiątkowe dyplomy za udział w rajdzie otrzymali:
- Stanisław Ibrom
- Tadeusz Lorenz
- Barbara Rabenda
- Krystian Sperka.
Uczestnicy rajdu otrzymali znaczek rajdowy oraz książeczkę GOT.
Książeczki pozwolą turystom na dalsze wpisy z tras turystycznych, by zdobyć kolejny stopień odznaki. Warto zaznaczyć, że członkowie Oddziału PTTK w Radlinie, biorący udział w rajdzie otrzymują dodatkowo 5 punktów do „Górala Roku 2006” w konkursie organizowanym przez nasz Oddział. W schronisku górskim czekał na turystów gorący posiłek. Czas szybko mijał w towarzyskiej rajdowej atmosferze. Nadmienić należy, że kadra działaczy PTTK gościła już w przeddzień rajdu w schronisku w składzie:
- Adam Tatarczyk
- Stanisław Ibrom
- Tadeusz Lorenz.
Komisja Turystyki Górskiej dziękuje wszystkim uczestnikom rajdu za atmosferę turystyczną.
Czesiek Wodecki
Pojawiły się nowe zdjęcia kilku drewnianych kościołów z Moravskoslezskeho Kraju. Są to kościoły z Repiste, Sedliste, Ostrava - Hrabova, Bystrice i Marklovice Dln. Do niektórych zdjęć istebniańskich kościołów drewnianych wykonanych przez A. Likosa doszły kolejne.
Bujaków - Ogród Botaniczny
W sobotę 8 lipca pod przewodnictwem Justyny Jagiełło grupa jedenastu turystów-kolarzy wybrała się do ogrodu botanicznego w Bujakowie. Trasa w obie strony miała długość 74 km. Po dojechaniu do celu uczestnicy podziwiali parafialny ogród botaniczny, który założył w 1976 r. ksiądz proboszcz Jerzy Kempa. Ogród rozciąga się na powierzchni około 1 hektara. Posadzono tam 250 gatunków drzew i krzewów. Latem kwitnie w nim prawie 4 tysiące kwiatów. Proponujemy, aby każdy, kto ma możliwość odwiedził to piękne miejsce.
Sławek Gac
Rajd do "Mini Zoo" w Bukowie
Sobota 1-go lipca kolejna wycieczka organizowana przez KTK „Sokół” Radlin. Tym razem celem było dotarcie do Bukowa i zwiedzenie istniejącego tam „MINI ZOO”. Rajd rozpoczął się planowo, mimo drobnej mżawki. Po przejechaniu wyznaczonej trasy dotarliśmy do Bukowa, gdzie oglądaliśmy mnóstwo znajdujących się tam zwierząt. Naszą uwagą najbardziej cieszyły się piękne ryby z całego świata. Po obejrzeniu zwierząt i krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną.
Sławek Gac, foto Tadeusz Gorczyca
V Rajd :Noc Świętojańska" - Grabownia
Zdjęcie z imprezy (foto: Sławek Gac)
Sławek Gac
24 czerwiec - 2 lipiec 2006
Nadmorskim Szlakiem R 10 i szlakiem "Zwiniętych Torów"
Miłosników turystyki aktywnej i sympatyków turystyki rowerowej zapraszam do zwiedzenia zakątkó wybrzeża słowińskiego, które posiada osobliwości przyrodnicze i ciekawe walory historyczno - kulturowe, piaszczyste plaże, klifowe brzegi, ruchome wydmy, jeziora, lasy sosnowe i bukowe.
Obszarem chronionego krajobrazu jest Słowiński Park Narodowy - Światowy Rezerwat Biosfery. To tu mozna zobaczyć zabudowę sakralną i gospodarczą o konstrukcji szachulcowej. Obszar ten w 1998 roku nazwano "Krainą w kratę". To tu mozna się zachwycić wsiami z zachowanymi dworkami i parkami przydworskimi. Niezapomniane chwile mozna tu przeżyć przemierzając szlak "nadmorski" R-10 czy też szlak "Zwiniętych Torów". Czesiek Wodecki
XLVI Ogólnopolski Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK - Ziemia Cieszyńska
Część uczestników naszego zlotu na uroczystości zamknięcia.
Podobnie jak rok temu na zlocie w Sulęcinie, tak i teraz upalna pogoda przywitała uczestników kolejnego Zlotu Przodowników Turystyki Kolarskiej, w tym naszych sześciu uczestników. A byli nimi Antoni Warmuła, Andrzej Styrnol, Adam Tatarczyk, Stanisław Ibrom, Sebastian Uliczka i Piotr Słanina. Ponadto w trakcie zlotu kolejnych kilku członków naszego klubu przybyło do Cieszyna podczas jednodniowych wypadów.
Korzystaliśmy głównie z tras przygotowanych przez ogranizatorów. dziennie przejeżdżalismy 50-80 kilometrów, tylko jedna trasa miała 120 kilometrów. Przebiegały one zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie, a raz nawet w Słowacji. Było sporo stromych podjazdów ale za to widoki były piękne. Codziennie zwiedzaliśmy wiele obiektów z przewodnikiem, do których często wstęp był bezpłatny dzięki organizatorom zlotu. I tak zwiedzilismy (razem bądź osobno):
Cieszyn i Cesky Tesin (muzea, kościoły, Wzgóze Zamkowe itd.)
Cisownicę (Izbę Regionalną)
Ustroń (Muzeum Kuźnictwa i Hutnictwa)
Terlicko (miejsce katastrofy lotników Żwirki i Wigury)
Archeopark w Chotebuz (coś podobnego do naszego Biskupina)
Skoczów (muzea: Gustawa Morcinka i Jana Sarkandra oraz wzgórze na którym 22 maja 1995 roku Jan Paweł II odprawił mszę świętą)
Karvina (śródmieście oraz uzdrowisko w dzielnicy Darkov)
i wiele, wiele innych miejsc, izb regionalnych, izb pamięci i pomników. Zwiedzilismy także kilkanaście drewnianych kościołów, wzięliśmy udział w obchodach Święta Bożego Ciała a dwóch z nas jednego dnia pojechało przez Jablunkov (Czechy) do Skalitego (Słowacja) i powrót przez Istebnę i przełęcz Kubalonkę (Polska, oczywiście). W trakcie trwania zlotu, na miejsce w jednodniowych wypadach przybyło kilku kolejnych członków naszego klubu.
Dzięki aktywnemu zwiedzaniu w trakcie zlotu zdobyliśmy odznaki "Kolarski Rajd Krajoznawczy Woj. Bielskiego" oraz "Przyjaciel Cieszyna" - stopień brązowy. Przybyło też nam sporo punktów do innych odznak. Jak juz wspominałem, pogoda dopisywała, jedynie w momencie zamknięcia zlotu niebo zrobiło się ciemne po czym Cieszyn pożegnał nas burzą i ulewą.
Z rajdu wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni!
Piotr Słanina
Wycieczka "Drewniane Budownictwo Zaolzia"
Zaolzie to część Śląska, która należy obecnie do Czech jednak w przeszłości w wyniku różnych zawirowań historycznych przechodziła z rąk do rąk. Swym obszarem obejmuje m. in. okolice Bohumina, Karviny oraz Ceskiego Tesina. Silna grupa jedenastu kolarzy-turystów miała okazję zwiedzić zabytkową stodołę ośmioboczną z 1803 roku w Dolnej Lutynii, drewniany kościół w Marklovicach Dolnich oraz po stronie polskiej kościoły drewniane w Gołkowicach i Łaziskach. Pewne odcinki były trochę wodnisto-błotniste ale z czasem słońce coraz chętniej wyglądało spoza chmur.
Piotr Słanina
XVII Rajd "Święto Roweru"
3 czerwca już po raz XVII Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół” Oddziału PTTK w Radlinie zorganizowała Rajd „Święto Roweru”. Współorganizatorami ww imprezy byli: KWK „Marcel” w Radlinie, Cafe-Pizzeria „Prima” w Radlinie oraz Urząd Miasta Radlin. Rajd odbył się pod Patronatem Burmistrza Miasta Radlin – Barbary Magiera oraz Dyrektora KWK „Marcel” – Andrzeja Badaj. Start i meta Rajdu znajdowała się przed Domem Sportu w Radlinie. W Rajdzie wzięło udział 253 turystów rowerowych. Turyści przybyli na metę Rajdu z następujących miejscowości: Czernica, Czyżowice, Gliwice, Mysłowice, Pszów, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Turza Śl., Wodzisław. Na początek turyści – kolarze mieli do przejechania 6 km trasę ulicami Radlina (Reden – Głożyny). Później mogli wziąźć udział w konkursach przygotowanych przez Organizatorów. Odbyło się również losowanie cennych nagród.
Najlepszymi w konkursach okazali się:
Konkurs na najlepszą drużynę rajdową o Puchar Burmistrza Miasta Radlin:
1. Cafe-Pizzeria „Prima” Radlin – 142 pkt
2. Świetlica Środow. „Koliba”Radlin – 117 pkt
3. NGC Rydułtowy – 77 pkt
Najliczniejsze drużyny (Patronat: Oddział PTTK Radlin):
1. Cafe-Pizzeria „Prima” Radlin – 60 osób
2. Świetlica Środowiskowa „Koliba” Radlin – 50- osób
3. NGC Rydułtowy – 29 osób
Konkurs krajoznawczy (Patronat: Dyrektor KWK „Marcel” – Andrzej Badaj)
1. Adam Tatarczyk
2. Adolf Gwoździk
3. Bogdan Tytko (wszyscy „Sokół”)
Konkurs „Rowerowy tor przeszkód”
Kat. Junior (młodzież)
1. Kotyczka Kamil (Wodzisław)
2. Materzok Łukasz („Sokół”)
3. Smusz Łukasz (Turza Śl.)
Kat. Senior
1. Galewski Adrian (Wodzisław)
2. Materzok Dariusz („Sokół”)
3. Czrnecki Dariusz („Cykloturysta” Gliwice)
Konkurs „Żółwia jazda”
Kat. Junior (młodzież)
1. Materzok Łukasz („Sokół”)
2. Jaźwiec Artur (Radlin)
3. Sawicki Łukasz (Radlin)
Kat. Senior
1. Galewski Adrian (Wodzisław)
2. Krzysztof Maciejczyk („Sokół”)
3. Dynak Lesław („Cykloturysta” Gliwice)
Konkurs „Dart”
1. Antonowicz Jacek („Sokół”)
2. Tytko Tomasz („Sokół”)
3. Wojdała Wojciech (Radlin)
Konkurs „Rzut do celu”
1. Krakowska Patrycja ( „Koliba” Radlin)
2. Nagielska Kamila ( „Prima”)
3. Rybarczyk Łukasz („Prima”)
Konkurs „Szczudła”
1. Smusz Łukasz ( Turza Śl.)
2. Swaczyna Adam (Radlin)
3. Piechulek Engelbert (NGC Rydułtowy)
Dodatkowe wyróżnienia to:
Najmłodszy i najstarszy uczestnik Rajdu
Najmłodszy – Pająk Oliwia (Radlin)– 3 lata
Najstarszy – Adolf Gwoździk („Sokół”) – 77 lat
Uczestnik Rajdu, który przyjechał z miejscowości najbardziej oddalonej od mety Rajdu (Fundator: MZ ZZGwP przy KWK „Marcel”):
MTST „Cykloturysta” Gliwice
Wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkową odznakę, gorący posiłek a zainteresowani mogli sobie odbić okazjonalną pieczątkę rajdową. Na deser wszyscy uczestnicy rajdu zostali poczęstowani wyrobami radlińskich cukierników w postaci pączków i kołaczyków (Muszer i Śmietana) a najmłodsze dzieci na fotelikach otrzymały drobne upominki oraz czekolady. Patronat medialny nad Rajdem objęły: „Nowiny Wodzisławskie” oraz „Radio 90”.
Organizatorzy Rajdu dziękują wszystkim sponsorom, dzięki którym Rajd można było zorganizować. Również duże słowa podziękowania należą się za pomoc w zabezpieczeniu przejazdu rowerzystów dla Policji Powiatowej oraz z Radlina, Straży Miejskiej Radlin, OSP Biertułtowy, OSP Rydułtowy oraz OSP Głożyny.
Andrzej Likos, zdjęcia: Sławek Gac
|