SEZON 2007; wrzesień - grudzień

27 grudzień 2007


Kolarze „Sokoła" podsumowali 20 sezon

17 listopada w Kawiarni „Górnicza Strzecha” w Radlinie odbyło się uroczyste zakończenie XX sezonu kolarzy „Sokola" Radlin. W zebraniu wzięło udział około 81 osób. Wśród gości obecny był Radny Miasta Radlin Grzegorz Marszałek, który wręczył Puchar w imieniu Burmistrza Radlina.
Najpierw Przewodniczący "Sokoła" Andrzej Likos dokonał podsumowania sezonu, który należał do najlepszych w historii.
Następnie przyszedł czas na wyróżnienia dla najaktywniejszych kolarzy i działaczy.
Najaktywniejszym kolarzem i zdobywcą Pucharu Burmistrza Miasta Radlin został Leszek Ryczek (250 pkt), drugi był Dawid Skorzysko (244 pkt) a trzeci Ryszard Głowacki (186 pkt). Najaktywniejszym Przodownikiem Turystyki Kolarskiej został Andrzej Likos (402 pkt), drugi był Bogdan Tytko (262 pkt), trzeci natomiast był Sławomir Gac (247 pkt).. W konkursie o tytuł „Imprezy roku 2007” czołówka była nastepująca:
1. Eugeniusz Brzezina – Rajd „Na winobranie” (106 pkt)
2. Andrzej Likos – XVIII Rajd „Święto Roweru” (84 pkt)
3. Andrzej Styrnol – V Rajd „Z jajecznicą” (79 pkt).
Najaktywniejsze kobiety: Bogumiła Brzezinka, Justyna Brzezinka, Martyna Styrnol.
Najaktywniejsze dzieci: Bartosz Gac, Tomasz Tytko, Martyna Styrnol.
Tytuł „Debiutanta roku 2007” zdobył Dawid Skorzysko.
Na zebraniu została wręczona niezliczona ilość pucharów, statuetek, dyplomów oraz nagród rzeczowych. Każdy z uczestników zebrania otrzymał Informator podsumowujący działalność „Sokoła”.
Bogata działalność „Sokoła” jest możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Radlin, KWK „Marcel”, Związkom Zawodowym przy KWK „Marcel” oraz wielu firmom z Radlina, za co pragniemy gorąco podziękować.
Należy nadmienić, że listopadowe zebranie było częścią obchodów „20-lecia Sokoła”.
W styczniu 2008 roku planowana jest wystawa „20 lat turystyki kolarskiej w Radlinie”. Wystawa znajdzie się w galerii „Na poddaszu” Urzędu Miasta Radlin.
Natomiast 19 stycznia odbędzie się uroczyste jubileuszowe zebranie, na którym prezentowana będzie projekcja multimedialna o historii „Sokoła”, wręczane będą wyróżnienia statutowe PTTK, przewidujemy sporo gości. Kulminacyjnym punktem obchodów „20-lecia” będzie XIX Rajd „Święto Roweru” 31 maja.

Andrzej Likos

22 październik 2007


Zakończyliśmy XX sezon kolarski

2007 rok to 20 sezon w historii „Sokoła”. Na początku roku uczestniczyliśmy w spotkaniu działaczy kolarskich PTTK woj.Śląskiego w Bytomiu. Wczesną wiosną dotarły do nas wyniki konkursu za 2006 rok „Na najlepiej pracujący Klub, Komisję turystyki kolarskiej w Polsce”. Konkurs organizuje Komisja Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. Okazało się, że mamy I miejsce w Polsce, po raz drugi po naszej reorganizacji startowaliśmy jako Komisja. Za nami zostały mocne Kluby z Gliwic, Bytomia, Tych, Szczecina. Torunia oraz wiele innych. Jak co roku organizujemy wiele imprez cyklicznych. Z tych największych 5 rajdów ma zasięg regionalny: Święto Roweru, Noc Świętojańska, Maraton Sokoła, Złota Jesień oraz Zakończenie sezonu Sokoła. Byliśmy również współorganizatorem dwóch rajdów o zasięgu regionalnym. Rajdy zorganizowaliśmy wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Rybniku oraz z Subregionem Zachodnim woj.Śląskiego. Oprócz dużej ilości wycieczek w 2007 roku, zostało zorganizowanych aż 26 „Imprez” (Rajdy z dodatkowymi świadczeniami: ogniska, grille, nalepki, znaczki pamiątkowe). Z wycieczek wielodniowych na uwagę zasługują: „Szlakiem latarni morskich” (uczestnicy: Brzezinka Bogumiła, Brzezinka Justyna, Piguła Dariusz, Fiuto Piotr) oraz Gdynia – Racibórz (Tytko Bogdan, Juraszczyk Łukasz, Głowacki Ryszard). W całym sezonie 2007 odbyło się 321 rajdów i wycieczek, w których wzięło udział 3072 turystów-kolarzy. Łączna długość przejechanych tras to 16917 km. W dotychczasowej historii odbyło się 2572 rajdów i wycieczek, w których wzięło udział 22607 turystów-kolarzy. Łączna długość przejechanych tras to niecałe 167 tysięcy km. Nasi kolarze często goszczą na rajdach innych klubów, gdzie wygraliśmy 5 pucharów. Nasz Klub był również reprezentowany na Ogólnopolskim Zlocie Przodowników turystyki kolarskiej w Siedlcach (Styrnol Andrzej, Warmuła Antoni, Lorenz Tadeusz, Materzok Dariusz, Humaniuk Andrzej - przejechał całą trasę na Zlot). Jedną z inicjatyw była akcja „Sadzimy las”, którą zrealizowaliśmy wspólnie z Nadleśnictwem Rybnik oraz Urzędem Miasta Radlin. 500 sadzonek Sosny Czarnej posadziliśmy na Głożynach na „Ermeżonie” a pierwsze drzewko posadziła osobiście Burmistrz Miasta Radlin Barbara Magiera. O naszej działalności można na bieżąco przeczytać na naszej stronie internetowej . W tym roku uruchomiliśmy Forum internetowe „Sokoła”. Ilość członków stale rośnie i w tym roku wynosi około 120. Nasza działalność w znacznym stopniu promuje Radlin. Oprócz naszych rajdów wpływ na to mają stworzone przez odznaki krajoznawcze: „Szlakiem krzyży pokutnych”, „Szlakiem leśniczówek” oraz „Przyjaciel Radlina”. Powstała w tym roku czwarta odznaka, tym razem ogólnopolska: „Szlakiem Rynków i Ratuszy w Polsce” (stworzył ją Bogdan Tytko).
Turyści-kolarze „Sokoła” na wycieczkach i rajdach nie tylko przemierzają sporą ilość kilometrów, ale często odwiedzają ciekawe miejsca i obiekty krajoznawcze, co owocuje zdobyciem dużej ilości odznak turystycznych. W tym roku ilość zdobytych odznak dochodzi już do 500!
Korzystając z okazji kolarze „Sokoła” pragną gorąco podziękować Urzędowi Miasta Radlin, KWK „Marcel” oraz Wszystkim firmom z Radlina, bez których tak bogata działalność nie mogłaby istnieć.
Uwaga!
Wszystkie klasyfikacje za rok 2007 ukażą się w Internecie po 17 listopada. Natomiast pełny wykaz zdobywców odznak za 2007 rok pod koniec stycznia 2008 roku.

Andrzej Likos

20 październik 2007


XX Zakończenie Sezonu "Sokoła"

20 października Rajdem o zasięgu regionalnym Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół” Oddziału PTTK w Radlinie zakończyła 20 sezon kolarski w historii „Sokoła”. Na rajd przybyło 61 turystów kolarzy. Oprócz członków „Sokoła” na rajd przybyli kolarze z Klubu „Wandrus” Żory (7 osób), NGC Rydułtowy (6), KTK Racibórz (3) oraz Klubu „Wiercipięta” Jastrzębie (2).
Meta Rajdu była usytuowana na Głożynach w miejscu zwanym „Ermeżona”. Jest to miejsce odpoczynkowe na szlaku rowerowym nr 323. Uczestnicy Rajdu otrzymali kiełbaski z pieczywem, które upiekli na ognisku przygotowanym przez Sławka Gac. Ciekawostką jest fakt, że 3000 uczestnikiem Rajdów Sokoła w 2007 roku była Aniela Vogel „Wandrus” Żory, która na pamiątkę otrzymała zestaw materiałów krajoznawczych. Na pamiątkę uczestnictwa w Rajdzie uczestnicy otrzymali okazjonalne nalepki oraz znaczki typu Button..

tekst: Andrzej Likos, foto: Sławek Gac

14 październik 2007


IX Powiatowy Rajd Rowerowy

W dniu 14 października osiemnastoosobowa grupa kolorzy SOKOŁA, korzystając z pięknej jesiennej pogody wyruszyła do Wodzisławia Śląskiego na IX Powiatowy Rajd Rowerowy. Trasa wiodła przez Krostoszowice, Turzę, Czyżowice do zajazdu "KACZYNA” w Rogowie. Po przejechaniu 24 kilometrów przyjechaliśmy na miejsce, gdzie organizatorzy przygotowali do nas poczęstunek w postaci upieczonej kiełbaski oraz gorącej herbatki, były też zorganizowane trzy konkursy: rzut obręczami na palik, rzut lotkami do celu i rzut beretem na odległość. Niestety nasze ,,Sokoły” tym razem niczego nie wywalczyły. Imprezę uważam za udaną.

tekst i foto: Antoni Warmuła i Dariusz Materzok

7 październik 2007


VIII Rajd Kolarski "Złota Jesień"

Na VIII regionalnym rajdzie kolarskim pod nazwą „Złota Jesień” spotkało się prawie 90 kolarzy z różnych klubów. Organizatorem był Stanisław Ibrom, który metę rajdu zorganizował na swojej posesji. Najliczniejszą grupę stanowiły jak zwykle „Sokoły”. Pogoda była niezbyt ciekawa, było zimno, lecz nikomu to nie przeszkadzało by dobrze się bawić. Po powitaniu częstowaliśmy się kiełbaskami które piekliśmy na ognisku. Rozegrane zostały zawody zręcznościowe w rzucaniu do celu. Humory dopisywały wszystkim, aż żal było się żegnać...

tekst i foto: Sławek Gac

29 wrzesień 2007


Rajd "Pożegnanie Lata"

Piękny jesienny ranek, na starcie rajdu pojawia się duża grupa kolarzy, co cieszy komandora rajdu Łukasza Juraszczyka. 1,2,5,7,12 jest nas 27 mówi Łukasz, i daje znak do rozpoczęcia rajdu. Rusza pierwszy, a zanim reszta grupy, która jest podzielona na dwie podgrupy. Trasa wiedzie przez Rydułtowy i Pszów w kierunku posesji komandora. Po dotarciu na miejsce czekały na nas pięknie przygotowane miejsca do siedzenia, ciepłe i zimne napoje, ciasto i świeże jabłka. Nie zabrakło także ogniska na którym każdy mógł upiec sobie kiełbaskę. Było słonecznie, miło, syto i przyjemnie... ale tak jak wszystko kiedyś się kończy tak i ta wyprawa miała swój koniec. Łukasz zaprasza znów za rok.

tekst i foto: Sławek Gac

26 wrzesień 2007


Ciasto rowerowe

Nasze wyjazdy rowerowe to nie tylko zaplanowane dużo wcześniej wycieczki, to nieraz spontaniczne wyjazdy na których zbierają się uczestnicy z dnia na dzień. Tym razem był to wyjazd na „ciasto rowerowe” z metą w Rydułtowach. Wszyscy zebrani a było ich 13 ruszyli w kierunku Radlina II przez tzw. Wrzosy (piękny teren wśród pól), potem trasa wiodła w kierunku Pszowa, następnie przez Głożyny w kierunku Rydułtów. Jechaliśmy również lasem, i polnymi ścieżkami, aż dotarliśmy do celu podróży. Na miejscu było już rozpalone ognisko i oczywiście „ciasto rowerowe”. Wszystkim bardzo smakowało. Takie rajdy są bardzo miłe, choć nie zdarzają się często w tak licznych grupach.

tekst i foto: Sławek Gac

22 wrzesień 2007


XV Zlot Młodzieży - Rudy

Tym razem „Sokoły” wybrały się na XV Zlot Młodzieży do Rud w ośrodku wypoczynkowym „BUK”. Początkowo 13 kolarzy pod przewodnictwem Sławomira Gac ruszyło w kierunku Rybnika. Tam, by uatrakcyjnić przejażdżkę pojechaliśmy czarnym szlakiem nr 287 od stacji PKP w kierunku Rud. Początkowo jechaliśmy miejskimi ścieżkami rowerowymi, by w Wielopolu wjechać w leśne ścieżki, które wiodły przez Golejów, Grabownię, Rudy, aż do samego ośrodka Buk. Na miejscu spotkało się bardzo dużo młodzieży z całego regionu i oczywiście my rowerzyści. Po miłym przyjęciu przez organizatorów, i zdobyciu pierwszego miejsca w konkurencji sprawnościowej przez Dawida Skorzysko wróciliśmy do domów.

tekst i foto: Sławek Gac

16 wrzesień 2007


"Żegnaj Lato 2007"

W dniu 16 września tradycyjnie zebraliśmy się o godz. 9.00 by pojechać na rajd „Żegnaj Lato 2007” . Nie ma co ukrywać że chcieliśmy zdobyć kolejny puchar dla najliczniejszej drużyny rajdowej. Na mecie rajdu w Rybniku-Niedobczycach stawiliśmy się w sile 43 osoby co stanowiło ponad 1/3 uczestników(122 osoby). Nasi koledzy startowali z powodzeniem w różnych konkursach zajmując bardzo dobre miejsca. W konkursie krajoznawczym wygrał Adam Tatarczk, w „klockach” wygrał Dariusz Materzok a drugie miejsce zajął Damian Szwagrzak. Najstarszym uczestnikiem rajdu został pan Adolf Gwoździk a najmłodszą uczestniczką Wiktoria Cichon. No i najważniejsze trofeum puchar dla najliczniejszej drużyny zdobyła K.T.K.”SOKÓŁ” Radlin.

tekst: Bogdan Tytko

15 wrzesień 2007


III Rajd "Do kotła"

To już III „Rajd do Kotła” zorganizowany przez komandora Sławomira Gac. Tym razem rozpoczął się deszczowo. Na zbiórkę o godz. 9.00 ku zaskoczeniu organizatora przybyła liczna grupa kolarzy. Tradycyjnie rajd rozpoczął się w Radlinie, potem kolarze ruszyli w kierunku Niedobczyc, Niewiadomia, Radoszów by dojechać na metę rajdu w Rydułtowach na prywatną posesję. Na mecie już nie padało, a nawet zza chmur wyjrzało słoneczko, więc zrobiło się bardzo przyjemnie. Był zorganizowany konkurs sprawnościowy, którego zwycięzcą został Zarzecki Sławomir. Po dobrym cieście które zaoferowała gospodyni, uczestnicy poczęstowani zostali daniem głównym z kotła „palce lizać” . Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy....

foto: Arek Hercog, tekst: Sławek Gac

8 wrzesień 2007


XI Rajd Nocny

Nocny rajd należy już do tradycji. To XI wyjazd na nasze drogi nocą, jednak tym razem aura spłatała wielkiego figla, bo lało przez całe 50 km. Nie przestraszyło się 7 rowerzystów którzy podjęli wyzwanie. Wszyscy byli ubrani w kamizelki odblaskowe, a rowery były dobrze oświetlone tego wymagał komandor rajdu Zenon Zarzecki. Po przyjeździe na metę rajdu na „Ermeżonę” wszyscy byli przemoczeni, jednak ekipa oczekująca na nich przywitała ich gorącymi napojami. Przygotowane było ognisko na którym już wszyscy piekli kiełbaski. Były oczywiście opowieści z przebytej trasy, a potem wszyscy wrócili do domów

foto i tekst: Sławek Gac

1 wrzesień 2007


XI Rajd „Maraton Sokoła".


Łukasz Likos wygrał dwa konkursy

Bogdan Tytko najlepiej chodził na szczudłach

W kolejnej edycji maratonu organizowanego przez Komisję Turystyki Kolarskiej „Sokół” Oddziału PTTK Radlin, przy KWK „Marcel” w Radlinie wzięło udział 73 turystów-kolarzy. Kolarze przyjechali z następujących miejscowości: Czernica, Czyżowice, Jastrzębie, Leszczyny, Łaziska Rybn., Pszów, Racibórz, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Tychy, Wodzisław. Tym razem frekwencja nie dopisała ale sprawiła to zła pogoda. Duże słowa uznania należą wszystkim tym koleżankom i kolegom, którzy pomimo deszczowej pogody pojawili się na starcie Maratonu. Uczestnictwo w rajdzie polegało na samodzielnym przejechaniu trasy, wyznaczonej przez organizatora. W zależności od wyboru długości trasy uczestnicy jechali do miejscowości: Jejkowice(20 km), Markowice(50 km), Bierawa (100 km). Przed wyjazdem na trasę każdy otrzymał mapę z naniesionymi punktami kontrolnymi, na których przyjazd potwierdzali przodownicy kolarscy „Sokoła”. Rajd nie miał charakteru wyścigu, były natomiast wyznaczone limity czasowe na poszczególne dystanse. Wśród tych, którzy osiągnęli limity czasowe rozlosowano sporo nagród na poszczególnych dystansach. Warto dodać, że chociaż nie wszyscy ukończyli trasę Maratonu z powodu deszczu, to w sumie 46 osób zaliczyło czasy na poszczególnych dystansach.
Warto tez odnotować najlepsze czasy na poszczególnych dystansach:

100 km (limit czasowy: 6 godz.)
Dystans ten pokonało 10 osób.

1. Ryczek Leszek – Radlin 3 godz. 15 min.
2. Skorzysko Dawid - Radlin 3 godz. 30 min.
Mitko Mateusz – Radlin 3 godz. 30 min.
3. Dutkiewicz Tadeusz – Radlin 3 godz. 34 min.
4. Moskwa Mirosław – Pszów 3 godz. 41 min.
5. Głowacki Ryszard – Radlin 3 godz. 43 min.
6. Gawłowicz Roman 3 godz. 45 min.
7. Koczy Stanisław – Rydułtowy 3 godz. 47 min.
8. Włodarczyk Andrzej – Wodzisław 4 godz. 26 min.
9. Klóska Katarzyna – Radlin 4 godz. 52 min.


50 km (3 godz.)
Dystans ten pokonało 11 osób.

1. Fus Herbert – Racibórz 1 godz. 54 min.
2. Słanina Piotr - Czyżowice 2 godz. 07 min.
3. Grzybek Marcin - Rybnik 2 godz. 08 min.
4. Cukrowski Eugeniusz - Rybnik 2 godz. 14 min.
5. Menżyk Kazimierz – Wodzisław 2 godz. 24 min.
6. Jastrzębski Michał – Leszczyny 2 godz. 38 min.
7. Nosal Bogusław – Rybnik 2 godz. 39 min.
Jainta Agnieszka – Wodzisław 2 godz. 39 min.
Niewiński Marian – Leszczyny 2 godz. 39 min.
10. Gac Bartosz – Rydułtowy 3 godz.
Gac Sławomir – Rydułtowy 3 godz.


20 km (1godz.15 min.)
Dystans ten przeznaczony jest dla początkujących lub dla tych, którzy chcą przejechać trasę rekreacyjnie.
Dystans ten pokonało 25 osób.

1. Stabla Michał - Radlin 48 min
2. Tkocz Mirosław – Wodzisław 50 min.
3. Górecki Zdzisław - Rybnik 51 min.
4. Likos Łukasz - Radlin 52 min.
5. Uliczka Sebastian – Łaziska Rybn. 53 min.
6. Piecha Teodor – Radlin 56 min.
7. Antonowicz Jacek – Rybnik 57 min.
8. Tytko Bogdan – Czernica 59 min.
Tytko Tomasz – Czernica 59 min.
Styrnol Andrzej – Rybnik 59 min.
Styrnol Martyna – Rybnik 59 min.
12. Kopystynski Zygmunt – Wodzisław 1 godz. 2 min.
Marszał Wincenty – Jastrzębie 1 godz. 2 min.
Wójcik Dagmara – Jastrzębie 1 godz. 2 min.
Wójcik Mirosław – Jastrzębie 1 godz. 2 min.
16. Ibrom Stanisław – Rybnik 1 godz. 5 min.
17. Piguła Dariusz – Wodzisław 1 godz. 6 min.
18. Dzwonkowski Sylwester – Wodzisław 1 godz. 6 min.
19. Warmuła Antoni – Rybnik 1 godz. 7 min.
Likos Andrzej – Radlin 1 godz. 7 min.
Szwagrzak Damian – Radlin 1 godz. 7 min.
Jaroszewski Jarosław – Radlin 1 godz. 7 min.
Sochacki Dawid – Radlin 1 godz. 7 min.
24. Gawlok Michał – Radlin 1 godz. 24 min.
Nowakowski Grzegorz – Radlin 1 godz. 24 min.


Po powrocie z trasy Rozegrano konkursy rajdowe:

Szczudła

1. Tytko Bogdan – „Sokół”
2. Materzok Dariusz – „Sokół”
3. Fus Herbert – Racibórz


Żółwia jazda - Kat. Junior

1. Likos Łukasz – „Sokół”
2. Skorzysko Dawid - „Sokół”
3. Sochacki Dawid – „Sokół”


Żółwia jazda – kat. Senior

1. Materzok Dariusz – „Sokół”
2. Słanina Piotr - „Sokół”
3. Pasterny Mariusz – „Sokół”


Rowerowy tor przeszkód - Kat. Junior

1. Likos Łukasz – „Sokół”
2. Szwagrzak Damian - „Sokół”
3. Jaroszewski Jarosław – „Sokół”


Rowerowy tor przeszkód - Kat. Senior

1. Materzok Dariusz – „Sokół”
2. Grzybek Marcin - „Sokół”
3. Antonowicz Jacek – „Sokół”


Wśród uczestników rajdu były reprezentowane następujące kluby, sekcje i inne organizacje: NGC Rydułtowy, Klub „Wiercipięta” Jastrzębie, Koło „Ramża” Leszczyny, KTK Racibórz, Klub „Gronie” Tychy, STR „Koło” Pszów a także Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół” Radlin.
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowa plakietkę rajdową, smaczną grochówkę, pamiątkowy dyplom za ukończenie rajdu a zainteresowani mogli odbić sobie pamiątkową, pieczątkę rajdową. Rajd mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Radlin, Zarządu Głównego PTTK w Warszawie oraz Oddziału PTTK w Radlinie przy KWK „Marcel”.
foto: Andrzej Likos, Sławek Gac, tekst: Andrzek Likos