SEZON 2009; październik - grudzień

5 grudzień 2009


II Rajd Barbórkowy Szlakiem Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dnia 5 grudnia 2009 roku Oddział KTR "WIERCIPIĘTA" przy PTTK w Jastrzębiu Zdroju zorganizował już "II BARBÓRKOWY RAJD SZLAKIEM JSW". Na starcie rajdu w Jarze Południowym stawiła się liczna grupa turystów kolarzy. "Sokół" z Radlina reprezentowały dwie osoby: Zdzisław Górecki i Jerzy Gawliczek. Pogoda niezbyt sprzyjała wojażom rowerowym. Oprócz padającej mrzawki duże niebezpieczeństwo stwarzała gęsta mgła (miejscami widoczność nie przekraczała 100 metrów). Dlatego też przyjechali tylko najbardziej zapaleni kolarze. Ze względu na pogodę trasa wiodła poprzez najbliższe kopalnie Jastrzębia Zdroju należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. A więc odwiedziliśmy: KWK "Jasmos", KWK "Borynia" (tu pozwolono nam wejść na teren kopalni pod figurę Świętej Barbary). Na końcu odwiedziliśmy KWK "Zofiówkę". Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy puchar oraz okolicznościową pieczątkę do książeczki turystycznej.Gratulujemy KTR "Wiercipięta" pomysłu i dobrej organizacji Rajdu Barbórkowego dla uczczenia święta tak ważnego dla społeczności naszego regionu.Wspólna jazda upłynęła w bardzo miłej atmosferze, niezabrakło uśmiechów na twarzach, a na mecie uścisków i życzeń.

tekst i foto:Zdzisław Górecki



14 listopad 2009


Uroczyste zakończenie sezonu turystycznego 2009

14 listopada w Kawiarni „Górnicza Strzecha" w Radlinie odbyło się uroczyste zakończenie XXII sezonu kolarzy „Sokola" Radlin. W zebraniu wzięło udział 90 osób. Wśród gości obecny był Stanisław Radomski (Członek Honorowy PTTK) – Przewodniczący Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej w Katowicach, Piotr Śmieja – z-ca Burmistrza Radlina, Elżbieta Skrzymowska – pracownik naukowy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, Marta Chrabąszcz z Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach oraz Paweł Tułodziecki z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego w Rybniku. Najpierw Przewodniczący "Sokoła" Andrzej Likos dokonał podsumowania sezonu, w czasie którego zwrócił uwagę, że pomimo kryzysu był to bardzo dobry sezon. 2009 rok to 22 sezon w historii „Sokoła". Sezon ten zamyka też 5- letni okres działania, utworzonego przez nas Oddziału PTTK Radlin przy KWK „Marcel". Na początku roku po upływie I-szej kadencji działania Oddziału odbył się Zjazd sprawozdawczo – wyborczy. W lutym zostały też wybrane nowe władze w Komisji „Sokół". Również na początku roku uczestniczyliśmy w spotkaniu działaczy kolarskich PTTK woj. Śląskiego w Gliwicach.

Wczesną wiosną dotarły do nas wyniki konkursu na najlepiej pracujący klub, komisję w Polsce. Okazało się, że kolejny raz mamy I miejsce w Polsce. Kolarze „Sokoła" po raz 9 byli najlepsi w Polsce (po raz 4 z rzędu jako Komisja). Konkurs organizuje KTK ZG PTTK w Warszawie. Za nami zostały w tyle kluby z o wiele większych miast niż Radlin (Gliwice, Bytom, Szczecin, Toruń, Tychy, Katowice, Płock). Organizujemy wiele imprez cyklicznych (przez ostatnie lata jest ich 25). 5 z nich ma charakter regionalny (Święto Roweru, Noc Świętojańska, Maraton Sokoła, Złota Jesień oraz Zakończenie sezonu Sokoła).

Odbyły się ciekawe wyprawy krajowe: Gorlice-Rzeszów-Sandomierz, Gdańsk, Wielkopolska i Kujawy oraz zagraniczna na Litwę. Trzech naszych kolegów wzięło udział w XI Rajdzie Raciborskich Środowisk Trzeźwościowych, była to trasa dookoła Polski długości około 3500 km.

Na rajdach innych klubów zdobyliśmy 6 pucharów jako dla najliczniejszej drużyny rajdowej. Obecnie funkcjonują 4 stworzone przez nas odznaki turystyczne. Jedną z ciekawszych inicjatyw jest akcja „Sadzimy las". W Radlinie istnieją dwa szlaki rowerowe przez nas stworzone. Na jednym z nich funkcjonuje miejsce odpoczynkowe zwane „Ermeżona", o które na bieżąco dbamy. W tym roku zostały uzupełnione ławko-stoły oraz udało się odnowić domek dzięki Urzędowi Miasta Radlin oraz Dyrekcji KWK „Marcel". Całą naszą działalność można śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej . „Sokół" posiada aktualnie 45 przodowników turystyki kolarskiej. W 2009 roku zostało zorganizowanych 274 rajdów i wycieczek kolarskich, w których wzięło udział 2448 rowerzystów. Łącznie za 22 lata odbyło się 3132 rajdów i wycieczek, w których uczestniczyło 27773 rowerzystów. Łączna dł. przejechanych tras za 22 lat to ponad 196 tyś. Km.

Udało się nam wydać nowy folder „Radlińskie szlaki rowerowe" oraz proporczyk „Sokoła". W ramach szkolenia kadry działaczy zostały zorganizowane dwie wycieczki autokarowe: Henryków - Wojsławice oraz Bochnia - Nowy Wiśnicz. 7 listopada uczestniczyliśmy w festiwalu organizacji pozarządowych w Radlinie, na którym mieliśmy stoisko przedstawiające naszą historię, zdobyte puchary, kroniki.

Następnie przyszedł czas na wyróżnienia dla najaktywniejszych kolarzy i działaczy.

Najaktywniejszym kolarzem i zdobywcą Pucharu Burmistrza Miasta Radlin został Andrzej Włodarczyk (240 pkt), drugi był Roman Gawłowicz (193 pkt) a trzeci Ryszard Głowacki (176 pkt).

Najaktywniejszym Przodownikiem Turystyki Kolarskiej został Andrzej Likos (359 pkt), drugi był Bogdan Tytko (252 pkt), trzeci natomiast był Andrzej Włodarczyk (231 pkt).

W konkursie o tytuł „Imprezy roku 2009" czołówka była następująca:
1. Eugeniusz Brzezina – III Rajd „Na winobranie" (93 pkt).
2. Andrzej Likos – XX Rajd „Święto Roweru" (65 pkt)
3. Bogdan Tytko – III Rajd „Zbieramy surowce wtórne" (61 pkt)

W konkursie tym uczestniczący w rajdach (odbyło się ich 25) mogli głosować na 6 wybranych przez siebie. Głosy oddało 40 osób.

Najaktywniejsze kobiety:
Bogumiła Brzezinka, Mariola Kuczera, Martyna Styrnol.

Najaktywniejsze dzieci:
Tomasz Tytko, Wiktor Gawłowicz, Paweł Likos

„Debiutant roku 2009":
Stanisław Koczy.

Wyróżnienia specjalne za działalność oraz za inne osiągnięcia uzyskali: Tomasz Tytko, Paweł Likos, Wiktor Gawłowicz, Bogdan Tytko, Andrzej Styrnol oraz Kamil Kłyza.

Elżbieta Skrzymowska była wyjątkowym gościem tego zebrania. W I cześci, w której były wręczane wyróżnienia zagrała kilka utworów na skrzypcach. W II części przedstawiła prezentację multimedialną o Arboretum Bramy Morawskiej.

Na zebraniu została wręczona niezliczona ilość (około 50) pucharów, statuetek, dyplomów oraz nagród rzeczowych. Każdy z uczestników zebrania otrzymał Informator podsumowujący działalność „Sokoła". Za pomoc w działalności Oddziału PTTK Radlin wyróżnienia otrzymali Piotr Śmieja – z-ca Burmistrza Radlina, Elżbieta Skrzymowska – pracownik naukowy Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu, Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Żorach, Subregion Zachodni Województwa Śląskiego w Rybniku oraz Główny Inżynier Górniczy KWK „Marcel" Adam Robakowski.

Bogata działalność „Sokoła" jest możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Radlin, KWK „Marcel", Związkom Zawodowym przy KWK „Marcel" oraz wielu firmom z Radlina, za co pragniemy gorąco podziękować.

tekst: Andrzej Likos; foto: Kamil Kłyza, Piotr Słanina



24 październik 2009
Szlakiem militariów miasta Rybnik

Oficjalne zakończenie sezonu za nami, ale dzielne "Sokoły" wędrują nadal, w sobotę dnia 24.10.2009r. czteroosobowa grupa wybrała się do Rybnika aby pooglądać miejsca związane militarnie z miastem. Pierwszy obiekt na trasie to dawny magazyn broni przy ulicy Janiego. W tym miejscu miał swoje koszary 75 pułk piechoty - obrońcy Rybnika podczas II Wojny Światowej. W lasku tym był poligon jednostki i trzystumetrowa strzelnica; niewiele z tego pozostało. Po II wojnie światowej magazyn wykorzystywany był jako skład materiałów wybuchowych jednostki saperskiej. Następny obiekt to schron żelbetowy wybudowany przez Wojsko Polskie w 1939 r. w dzielnicy Rybnika Wawok przy ul. Szczygłów. Obiekt pięknie odnowiony, w okresie letnim morzona było go zwiedzać, sporo sprzętu strzelającego i wyposażenia dla cztero osobowej załogi. Trzecim z kolei obiektem był również schron żelbetowy w dzielnicy Maroko Nowiny obok ronda "LIEVIN" jest to taki sam schron jak na Wawoku lecz oczekuje na zainteresowanie się nim, czas i niezbyt solidna konstrukcja robią swoje. Prawdopodobnie są na nim ślady walki. Jadąca ul. Raciborską w kierunku miasta kolumna czołgów niemieckich w 1939r., zauważyła obiekt i otwarła ogień w kierunku schronu.

tekst: Andrzej Styrnol; foto: Kamil Kłyza



17 październik 2009
XXII Zakończenie Sezonu Sokoła - Ermeżona

17 października Rajdem o zasięgu regionalnym Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół" Oddziału PTTK w Radlinie zakończyła 22 sezon kolarski w historii „Sokoła". Na rajd przybyło 39 turystów kolarzy pomimo zimna i padającej z przerwami mżawki. Oprócz członków „Sokoła" na rajd przybyli kolarze z NGC Rydułtowy (2), KTK Racibórz (1) oraz Klubu „Huzy" Gliwice (2 osoby). Meta Rajdu była usytuowana na Głożynach w miejscu zwanym „Ermeżona". Jest to miejsce odpoczynkowe na szlaku rowerowym nr 323. Uczestnicy Rajdu otrzymali kiełbaski z pieczywem, które zostały upieczone na ognisku.. Na pamiątkę uczestnictwa w Rajdzie uczestnicy otrzymali okazjonalne nalepki oraz znaczki typu Button. Przedstawiciele przyjezdnych klubów otrzymali pamiątkowe proporczyki „Sokoła".
Warto nadmienić, że krótko przed zorganizowaniem rajdu udało się wyremontować „domek" chroniący turystów przed deszczem.
Współorganizatorem rajdu był Urząd Miasta Radlin.
Dokonując wstępnego podsumowania sezonu warto nadmienić, że w tym roku działacze „Sokoła" zorganizowali 274 rajdów i wycieczek rowerowych, w których uczestniczyło 2448 rowerzystów. Łącznie w 22 letniej historii odbyło się 3132 rajdów i wycieczek a uczestniczyło w nich 27773 rowerzystów. Długość tras rajdów i wycieczek za 22 lata to 196748 km.

tekst: komandor Andrzej Likos; foto: Kamil Kłyza



10 październik 2009
Pyskowice

W dniu 10 10 2009 A.Włodarczyk poprowadził wycieczkę do Pyskowic skansenu taboru kolejowego.Aura w tym dniu nie była zbyt łaskawa padający deszcz i chłód w czasie jazdy nie żle dawał się we znaki.Na starcie stawiło się pięciu kolegów.A.Włodarczyk A.Humaniuk L.Ryczek R.Głowacki R.Gawłowicz Bogdan z rodziną dojechał do Pyskowic samochodem .Zdecydowaliśmy się jechać ponieważ na miejscu w Pyskowicach umówieni byliśmy z osobą która odpowiedzialna była za skansen i umożliwiła nam zobaczenie taboru kolejowego najstarsza maszyna pochodziła z 1928 roku.Po przyjeżdzie zwiedziliśmy skansen dowiedzieliśmy się więcej o lokomotywach i ich zastosowaniu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie potwierdziliśmy pobyt w skansenie i w strugach deszczu wróciliśmy do domu po przejechaniu 106 km.

tekst i foto: prowadzący Andrzej Włodarczyk



4 październik 2009
X Rajd "Złota Jesień" - Grabownia

Tradycyjnie jak co roku w pierwszą niedzielę października odbywa się rajd "Złota Jesień". W tym roku X już rajd jubileuszowy odbył się 4 października. Przy ładnej pogodzie grupa licząca 103 kolarzy brała udział w przedmiotowym rajdzie na prywatnej posesji kol. Stanisława Ibrom w Grabowni.
Pierwsi kolarze zameldowali się na mecie około 10.30, a przyjechali z takich miejscowości jak Rybnik, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Żory, Radlin, Gliwice, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój czy Czerwionka. W trakcie trwania rajdu odbywały się konkursy sprawnościowe oraz loteria "Koło Fortuny". Pierwsze trzy miejsca w konkursach zostały nagrodzone a zdobywcom wręczone zostały nagrody w postaci map, atlasów oraz przewodników turystyki rowerowej. Rada Dzielnicy Grabownia ufundowała puchar dla najlepszej drużyny którą okazał się Klub Kolarski im Wł. Huzy z Gliwic.
Na mecie czekał na wszystkich poczęstunek.

tekst: komandor Stanisław Ibrom; foto: Kamil Kłyza



3 październik 2009
Zakończenie Sezonu Kolarskiego" PTTK Koło „RAMŻA"

Dnia 3 października udała się delegacja KTK „SOKÓŁ" z Radlina w składzie: Ibrom Stanisław, Górecki Zdzisław i Tatarczyk Adam na „Zakończenie Sezonu Kolarskiego" PTTK Koło „RAMŻA" w Czerwionce Leszczynach. Meta rajdu, już XXIII znajdowała się na dziedzińcu Szkoły Podstawowej Nr 8 przy ulicy Prostej 5 w Dębieńsku Wielkim, dzielnicy Czerwionki Leszczyn. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez organizatorów, którzy czekali na uczestników z ogniskiem i wieloma ciekawymi konkurencjami sprawnościowymi. Czas upłynął nam na rozmowach z kolegami z innych klubów o mijającym sezonie turystyczno – kolarskim jak i planach do zrealizowania już w następnym sezonie.

tekst i foto: Zdzisław Górecki