SEZON 2014; KWIECIEŃ


27 kwiecień 2014


Rachowice

Dziś o godzinie 8.15 wyjechaliśmy do Rachowic by już po raz kolejny uczestniczyć w młodzieżowym rajdzie kolarskim organizowanym przez klub Huzy Gliwice. Trasa prowadziła przez Niedobczyce, Jejkowice, Stodoły i Rudy gdzie zatrzymaliśmy się na kilkuminutowy postój. Następnie przez Sośnicowice do Rachowic pod grotę MB za szkołą podstawową gdzie tradycyjnie była usytuowana meta rajdu. Na miejscu otrzymaliśmy po uiszczeniu wpisowego znaczek rajdowy, wafelek i napój w kartoniku. Ponieważ to niedziela więc wszystkim śpieszno było do domu dlatego po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia ruszyliśmy w drogę powrotną. W wycieczce wziąło udział 9 sokołów.


tekst: Bogdan Tytko; foto: Andrzej Likos

27 kwiecień 2014


Kanonizacja Jana Pawła II - Stodoły
foto: Kamil Kłyza

26 kwiecień 2014


VIII Rajd Zbieramy Surowce Wtórne

O godzinie 10.15 już po 15 minutowym oczekiwaniu na spóźnialskich ruszamy na trasę 15 kilometrów przez Obszary, Radlin II i Głożyny do Radlina pod restaurację Górnicza Strzecha. Na mecie każdy z uczestników w ramach wpisowego otrzymał znaczek rajdowy, słodki poczęstunek w postaci 5 różnych wafelek lub napój orzeźwiający w puszce. Następnie przystąpiliśmy do rozstrzygnięcia konkursu zbierania surowców wtórnych. Po dosyć długim okresie ważenia wyłoniliśmy 10 najlepszych: 1 Andrzej Humaniuk, 2 Ryszard Głowacki, 3 Andrzej Kuśnierz, 4 Marek Krzemień, 5 Eugeniusz Brzezina, 6 Kazimierz Menżyk, 7 Dariusz Krause, 8 Paweł Likos, 9 Jan Stolarz, 10 Alfred Mazur. Cała dziesiątka otrzymała pamiątkowe statuetki a dla pozostałych uczestników były nagrody pocieszenia. Podczas konkursu i w trakcie wręczania nagród można było przystąpić do pieczenia kiełbasek na rozpalonym ognisku. Plonem dzisiejszego rajdu było ponad 200 kg puszek za co dziękuję wszystkim uczestnikom i zapraszam już za rok na kolejny rajd zbierania surowców wtórnych!tekst: komandor Bogdan Tytko; foto: Sławomir Gac

21 kwiecień 2014


Wielkanocna Procesja Konna - Racibórz SudółW dniu 21.04.2014 roku tj. w poniedziałek wielkanocny siedmioosobowa grupa turystów kolarzy wybrała się na Wielkanocną Procesję Konną do Raciborza -Sudoła. Raciborszczyzna to jedno z nielicznych miejsc, gdzie urządza się jeszcze procesje konne. Najbardziej znane są właśnie te Wielkanocne,które zawsze są organizowane w drugi dzień świąt o godzinie 13.00. Udział w procesji wzięło 127 koni wraz z jeźdźcami i powożącymi zaprzęgami. Procesja prowadziła po drogach okolicznych pól. Potem odbyły się wyścigi koni..Gościem honorowym procesji był profesor Jerzy Buzek który także jechał konno..Pogoda tym razem nam dopisała. Do domu wracaliśmy pełni wrażeń z przeżytego widowiska. Spotkamy się znów za rok. Dziękuję wszystkim organizatorom procesji a także uczestnikom za udział w tej wycieczce.


tekst: prowadząca Mariola Kuczera; foto: Grzegorz Kuczera

16 Kwiecień 2014Dnia 14 kwietnia, w wieku 64 lat, zmarła po ciężkiej chorobie nasza koleżanka Ś. P. Maria Warmuła.
Pogrzeb odbył się w dniu 16.04.14 o godzinie 8.45. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach.

16 kwiecień 2014O 9.00 w kościele M. B. Wszechpośredniczki Łask i Św. Antoniego w Wodzisławiu - Jedłowniku odbył się pogrzeb naszego kolegi Andrzeja Błaszczyka, zmarłego 12.04.2014

13 kwiecień 2014


Kobiór

Dzisiaj w niedzielę o godzinie 8.15 wyruszyliśmy do Kobióru by uczestniczyć w otwarciu sezonu klubu Gronie Tychy. Jechaliśmy przez Jankowice, Świerklany, Żory, Suszec i 8 kilometrów przez las drogą, którą jechaliśmy pierwszy i chyba ostatni raz. Przez około 7 kilometrów droga była wysypana dosyć dużymi kamieniami a dodatkowo jeszcze sporo dziur co powodowało że jazda była mało przyjemna (określenie dosyć delikatne). Udało nam się jednak dotrzeć na metę rajdu - parking przy zajeździe Pod Sikorką bez awarii. Na miejscu mieliśmy możliwość startowania w konkursach rajdowych. Około godziny 12.00 ruszyliśmy w drogę powrotną omijając feralną drogę. Trochę dołożyliśmy kilometrów jadąc przez Gostyń, Woszczyce, Żory i Jankowice ale za to cały czas po asfalcie. W rajdzie uczestniczyło 8 "Sokołów"


tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Sławomir Gac

12 kwiecień 2014


Zdobywamy odznakę "Turysta Ziemi Raciborskiej"

W sobotę o godzinie 8.15 wyjechaliśmy do Raciborza by uczestniczyć w rajdzie organizowanym przez PTTK Racibórz. Trochę po godzinie 9 dotarliśmy na Plac Długosza miejsce zbiórki. Zgodnie planem rozpoczęliśmy zwiedzanie od dwóch kościołów raciborskich a następnie stacji sejsmologicznej Polskiej Akademii Nauk. Następnie udaliśmy się do Bieńkowic zwiedzić prywatne muzeum kowalstwa. Później przyszedł czas na ostatnią w planie miejscowość Tworków z dwoma obiektami do zwiedzania - ruinami zamku i kościołem św. Piotra i Pawła z kryptami. Szczególne słowa uznania i podziękowania należą się prowadzącemu rajd koledze Stanisławowi Żółcińskiemu za przybliżenie historii poznawanych obiektów. Po pożegnaniu z resztą uczestników rowerzyści z "Sokoła" w sile 10 osób ruszyli z powrotem do Radlina.


tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Sławomir Gac

6 kwiecień 2014


Wycieczka dookoła Rybnika
prowadzący: Piotr Bazan; foto: Kamil Kłyza

5 kwiecień 2014


„Śladami Ofiar Górniczego Stanu" Radlin - Reden - Radlin II

W sobotę 5 kwietnia 2014 roku odbył się 1-szy etap rajdu „Śladami Ofiar Górniczego Stanu". W rajdzie udział wzięło 31 rowerzystów z KTK Sokół oraz z Raciborza i z Knurowa. Celem rajdu było odwiedzenie miejsc pamięci związanych z tragicznymi wydarzeniami w górnictwie. Były to: tablica pamiątkowa w kościele WNMP w Biertułtowach, mogiła zbiorowa oraz indywidualna na cmentarzu w Radlinie II, mogiła indywidualna na cmentarzu w Rydułtowach, park oraz pomnik upamiętniający ofiary Szybu Reden w Radlinie – Reden, mogiła zbiorowa ofiar szybu Reden na cmentarzu w Biertułtowach oraz tablica pamiątkowa w kościele NSPJ w Niedobczycach. Uczestnicy tego rajdu zdobyli 36 punktów do odznaki „Śladami Ofiar Górniczego Stanu" czyli zdobyli stopnie brązowe odznaki oraz 16 punktów do stopnia srebrnego. Byliśmy również w kościele WNMP w Biertułtowach , w kościele św. Magdaleny w Radlinie II oraz w kościele NSPJ w Niedobczycach gdzie można było zdobyć punkty do odznaki „im. św. Barbary". Rajd zakończono obecnością na cmentarzu w Niedobczycach przy grobie naszego kolegi Andrzeja Styrnol.
Dziękuję uczestnikom rajdu za liczny udział. Zapraszam na kolejne etapy rajdu.

tekst: prowadzący Jerzy Gawliczek; foto: Kamil Kłyza, Sławomir Gac

2 kwiecień 2014


IX „Rajd pamięci Jana Pawła II" - Stodoły
prowadzący: Andrzej Cichon; foto: Kamil Kłyza


Wycieczki i rajdy - styczeń - marzec 2014