SEZON 2015; PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ


24 październik 2015


II Rajd Pamięci Sokołów





W sobotę 24 października 2015 r. grupa 12-tu Sokołów stawiła się na wodzisławskim rynku na starcie do II-go Rajdu Pamięci SOKOŁÓW (na trasie dołączyły jeszcze trzy osoby) aby odwiedzić groby zmarłych naszych kolegów SOKOŁÓW (i nie tylko) i oddać im hołd pamięci. Odwiedzono 9 grobów na 5-ciu cmentarzach. Rajd przy pięknej pogodzie przebiegał bardzo sprawnie. Oficjalnie zakończyliśmy rajd wspólną modlitwą przy krzyżu na cmentarzu w Niedobczycach za wszystkich zmarłych rowerzystów. Po zakończeniu rajdu udaliśmy się jeszcze na pobliski ogródek działkowy nowego naszego kolegi klubowego gdzie zostaliśmy przez gospodarza poczęstowani swojskimi wyrobami (chleb, pasztet, nalewka czereśniowa, ogórki). Czas nam mijał w przyjacielskiej atmosferze. Do zobaczenia za rok na kolejnym rajdzie pamięci SOKOŁÓW. Oby nie przybyło w tym czasie żadnego grobu do odwiedzenia.

tekst: Jerzy Gawliczek; foto: Kamil Kłyza

21 październik 2015


Spotkanie podsumowujące realizację zadania "Śladami Ofiar Górniczego Stanu"









W dniu 21 października 2015 r. bezpośrednio po miesięcznym zebraniu oddziału PTTK Radlin odbyło się okolicznościowe spotkanie podsumowujące realizację zadania „Śladami Ofiar Górniczego Stanu" wyznaczonego na rok 2015.

W spotkaniu poza liczną grupą członków oddziału PTTK Radlin uczestniczyli zaproszeni goście: z-ca burmistrza Radlina Zbigniew Podleśny , pani profesor Uniwersytetu Opolskiego dr hab. Dorota Świtała – Trybek, kustosz Muzeum Górnictwa w Zabrzu dr Zenon Szmidtke oraz redaktor jastrzębskiego portalu informacyjnego „JasNet" Mariusz Gołąbek.

W programie spotkania była prelekcja pani profesor Świtała - Trybek przedstawiająca miejsca pamięci ofiar górniczego stanu na terenie byłego Zagłębia Dolnośląskiego oraz w okręgu tarnobrzeskim. Jerzy Gawliczek przedstawił prezentację zatytułowaną „Pamięć nie zna granic czasu". Kulminacyjnym punktem spotkania było wręczenie medali honorowych oraz odznak „Śladami Ofiar Górniczego Stanu". Medale honorowe otrzymali: Oddział PTTK Radlin za ustanowienie odznaki i realizację programową tematu, Regionalna Pracownia Krajoznawcza PTTK w Katowicach, dr hab. Dorota Świtała – Trybek oraz dr Zenon Szmidtke za prace naukowe i pomoc naukową w realizowanym przez nasz oddział temacie, redaktor Mariusz Gołąbek za opiekę medialną. Ponadto medale otrzymali: członkowie oddziału PTTK Radlin – z wyróżnieniem – Bogdan Tytko, Sławomir Gac, Marek Krzemień, Alfred Mazur, Jerzy Gawliczek, Tadeusz Lorenz, a także Ryszard Głowacki i Sergiusz Kurpierz. Z poza naszego oddziału PTTK medale otrzymali: Piotr Rotter – Rydułtowy, Krzysztof Kokoszka – Siemianowice Śląskie, Sylwester Zieliński – Ruda Śląska, Adam i Michał Jańta – Gliwice. Trzy medale przyznano kolekcjonerom odznak: Kazimierzowi Menżyk i Andrzejowi Humaniuk z Oddziału PTTK Radlin oraz Bogusławowi Monczyński z Kalisza.

tekst: prowadzący spotkanie Jerzy Gawliczek; foto: Sławomir Gac, Kamil Kłyza

17 październik 2015


Zakończenie XXVIII Sezonu Sokoła








17 października Rajdem o zasięgu regionalnym Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół" Oddziału PTTK w Radlinie zakończyła 28 sezon kolarski w historii „Sokoła". Na rajd przybyło 42 turystów kolarzy. Rowerzyści przyjechali z następujących miejscowości: Czernica, Gliwice, Jastrzębie, Knurów, Pszów, Rybnik, Rydułtowy, Wodzisław.
Na początku uczestnicy rajdu odwiedzili Regionalną Izbę Radlina w Sokolni. Można w niej między innymi zobaczyć oryginalny mundur radlińskiego powstańca śląskiego, sztandary, sprzęt obrony cywilnej, książki, dokumenty, przedmioty codziennego użytku sprzed wielu lat oraz wystawy czasowe. Później uczestnicy przejechali na Wypandów aby zobaczyć Tężnię solankową. Tężnia jest konstrukcją budowaną z drewna iglastego i gałązek tarniny oraz urządzeń do pompowania solanki. Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki podawana jest za pomocą pomp solanka, która spływa swobodnie wytwarzając wokół aerozol solanki. Mikroklimat tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmie płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania. Przebywanie w tężni przez około 1 godziny odpowiada 3 - dniowemu pobytowi nad morzem.
Meta Rajdu była usytuowana w Radlinie w parku przy Kawiarni „Górnicza Strzecha". Uczestnicy Rajdu otrzymali kiełbaski z pieczywem, które zostały upieczone na ognisku przygotowanym przez organizatora. Odbył się konkurs Darta. Czołowe miejsca zajęli:
1. Likos Andrzej – „Sokół" Radlin
2. Jainta Michał – TKK Wł.Huzy Gliwice
3. Iwaniuk Bogusław – Klub M-2 Myszków
4. Jainta Adam - TKK Wł.Huzy Gliwice
5. Lorek Michał - Koło PTTK „Rydułtowy-Anna"
6. Humaniuk Andrzej - „Sokół" Radlin

Na pamiątkę uczestnictwa w Rajdzie uczestnicy otrzymali rajdowe znaczki typu Button, można było przybić sobie ozdobną pieczątkę rajdową.
Rajd był dofinansowany Miasto Radlin, dzięki czemu udział był bezpłatny.
Dokonując wstępnego podsumowania sezonu warto nadmienić, że w tym roku, do tej pory działacze „Sokoła" zorganizowali 218 rajdów i wycieczek rowerowych, w których uczestniczyło 1962 rowerzystów. Długość przejechanych tras w 2015 roku to 8140 km. Łącznie w 28 - letniej historii odbyło się 4461 rajdów i wycieczek a uczestniczyło w nich 40644 rowerzystów. Długość tras rajdów i wycieczek za 28 lat to 269 255 km.

tekst: komandor Andrzej Likos; foto: Andrzej Likos, Kamil Kłyza

Wycieczki i rajdy: wrzesień 2015