SEZON 2010; WRZESIEŃ

26 wrzesień 2010


"Pożegnanie Lata" - Rybnik Niedobczyce

W niedzielę, 26 września Komisja Turystyki Kolarskiej Oddziału PTTK w Rybniku była organizatorem regionalnego rajdu pod nazwą „Pożegnanie lata". Meta rajdu znajdowała się w parku w Niedobczycach. Kolarze „Sokoła" Radlin jadąc na metę rajdu pokonali trasę 15 km. Trasa wiodła przez Głożyny, Rydułtowy, Radoszowy, Niewiadom. Tego dnia pomimo złej pogody na metę rajdu przyjechało 80 turystów – kolarzy m.in. z Jastrzębia, Tych, Żor, Raciborza oraz Katowic. „Sokoły" byli najliczniejszą drużyną (36 osób) tego rajdu co pozwoliło zdobyć kolejny puchar w tym roku!

tekst: prowadzący Andrzej Likos; foto: Andrzej Likos, Andrzej Styrnol

25 wrzesień 2010


Łężczok

W piękny sobotni poranek wybraliśmy się w kierunku rezerwatu leśno - stawowego Łężczok. By dotrzeć na miejsce naszej wędrówki pojechali trasą przez: Pszów, Zawadę, Syrynię ,Buków, Lubomię, Brzezie, Racibórz, Markowice aż dojechaliśmy do celu. Rezerwat jest jedną z nielicznych ostoi naturalnej roślinności w dolinie górnej Odry. Powierzchnia rezerwatu Łężczok wynosi 408 hektarów. Nas jednak głównie interesowało zobaczenie dworku myśliwskiego zbudowanego w 1783 r. przez zakon cystersów, do których należały wówczas te ziemie. W 1810 roku dworek przeszedł w ręce książąt raciborskich, którzy odpoczywali w nim po polowaniach. Po wojnie mieściła się tutaj gajówka, a obecnie budynek jest w ruinie. Niestety na ratowanie dworku jest już za późno. Osiągnęliśmy swój cel wycieczki i ruszyliśmy w drogę powrotną.

tekst i foto: prowadzący Sławomir Gac

24 wrzesień 2010


45 Rajd Szlakiem Husarii Polskiej Po Ziemi Raciborskiej

Uczestnicy rajdu mogli dojechać na metę rajdu po przebyciu tras zarówno prowadzonych przez organizatorów (Oddział PTTK Ziemia Raciborska) jak i przebytych we własnym zakresie. Na mecie na uczestników czekały napoje, kanapki oraz udział w różnych konkursach. Wprawdzie piątkowa pora zachęcała do udziału w imprezie głównie młodzież szkolną ale i tak czwórka "Sokołów" stawiła się na rajdzie. Oprócz udziału w rajdzie zwiedziliśmy mini zoo, część arboretum i malowniczy stawek, nad którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie razem z poznanym kolegą - kolarzem z Katowic.

tekst: Piotr Słanina; foto: Zdzisław Górecki

19 wrzesień 2010


Racibórz

prowadzący: Łukasz Siedlaczek; foto: Andrzej Likos

17 wrzesień 2010


Rajd "Do Kotła"

Tym razem VI rajd "DO KOTŁA" odbył się w piątkowy wieczór. Sokoły jak zawsze pojawiły się na starcie by wziąć udział w rajdzie. Po przejechaniu trasy dojechaliśmy do posesji komandora gdzie na uczestników czekało zapalone ognisko z zawieszonym nad nim kociołkiem. Była zorganizowana konkurencja zręcznościowa polegająca na łowieniu wędką spinaczy. Spinacze były kolorowe, a kolory odpowiadały różnym punktom. Oczywiście przydzielone punkty były tajne i nie ilość złowionych spinaczy świadczyła o wygranej, a ilość zebranych punktów. Po skończonej konkurencji był bigos z kotła. Było już ciemno kiedy kolarze opuszczali posesję komandora, i tak kolejny rajd dobiegł końca.

tekst i foto: komandor Sławomir Gac

12 wrzesień 2010


XII Powiatowy Rajd Rowerowy

12 września 2010 roku odbył się XII Powiatowy Rajd Rowerowy. Pogoda dopisywała więc nasze ,,Sokoły" zjawiły się na starcie na stadionie MOSIR w Wodzisławiu. Nasza grupa liczyła 17 osób. Po odebraniu czerwonej koszulki i pakietu startowego ruszamy w kolumnie około 260 uczestników. Trasa była dosyć łatwa prowadziła żółtym szlakiem rowerowym do Turzy gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Dalej po krótkim postoju ruszamy przez Uchylsko do koloni Frydek Mistek gdzie wysłuchujemy krótkiej historii tego miejsca. Ruszamy dalej do pola biwakowego ,,Europa" w Olzie, gdzie jesteśmy mile przywitani. Na miejscu można było wykonać darmowo kompleks badań profilaktycznych i zdrowotnych. Był też pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu ratowników WOPR Oddział Wodzisław Śląski, pierwsza pomoc przedmedyczna – zasady udzielania pierwszej pomocy zaprezentowali pracownicy „Śląskiego Centrum Medycznego", był też kucharz Remigiusz Rączka znany m.in. z kulinarnych programów na antenie TVS wykonał dania zdrowej kuchni polskiej. Myślę że imprezę możemy zaliczyć do wyjątkowo udanych i w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze większej grupie.

tekst: Dariusz Materzok; foto: prowadzący Łukasz Materzok

12 wrzesień 2010


Szlakiem Husarii Polskiej: Rudy - Nędza

prowadzący Jacek Antonowicz; foto: Zdzisław Górecki

12 wrzesień 2010


Pielgrzymka do Pszowa

Jak co roku w drugą niedzielę września "SOKOŁY" udają się na pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium MATKI BOSKIEJ UŚMIECHNIĘTEJ w Pszowie, aby tam podczas sumy odpustowej pomodlić się w intencjach osobistych i podziękować za prawie kończący się sezon turystyczny. Warto tu przypomnieć historię związaną z obrazem Matki Boskiej Pszowskiej:
Zakupiony w 1722 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przemalował artysta malarz z Wodzisławia Śląskiego Fryderyk Sedlecky, nadając mu, jak sam mówił, "polską karnację". Zniknęły charakterystyczne rysy Madonny Częstochowskiej, a znamienny układ twarzy przyczynił się do nadania obrazowi nazwy "Matki Boskiej Uśmiechniętej".
Do obrazu tego zaczęły napływać ogromne tłumy pielgrzymów z całego Śląska i Północnych Moraw. Tu dokonywały się nadzwyczajne uzdrowienia, tu otrzymywali ludzie wyjątkowe łaski. Komisja Biskupia z Wrocławia po stwierdzeniu tych faktów w latach 1730-32 zarządziła koronację Obrazu w 1732 roku.
Korony wykonał złotnik Bernard Like z Raciborza, a nałożył na obraz 4 lipca 1732r. opat cystersów z Rud Raciborskich.
Ponieważ nieduży pod względem objętości kościół p. w. Wszystkich Świętych nie mógł pomieścić pielgrzymów, 1743 r. rozpoczęto budowę, a w roku 1747 ukończono obecną świątynię, której nadano tytuł Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Komandor Andrzej Cichon dziękuje wszystkim za udział w rajdzie i zaprasza tych co byli i tych co jeszcze nie brali udziału w rajdzie do Pszowa - do zobaczenia w przyszłym roku.

prowadzący: Andrzej Cichon; tekst: Andrzej Kłyza; foto: Kamil Kłyza

11 wrzesień 2010


XIV Rajd Nocny

komandor: Zenon Zarzecki; foto: Andrzej Likos

4 wrzesień 2010


XIV Rajd "Maraton Sokoła"

W kolejnej edycji maratonu organizowanego przez Komisję Turystyki Kolarskiej „Sokół" Oddziału PTTK Radlin, przy KWK „Marcel" w Radlinie wzięło udział 73 turystów-kolarzy. Na uwagę zasługuje fakt, że to spora grupa rowerzystów jak na tak fatalne warunki atmosferyczne. Nie padał deszcz ale temperatura wynosiła z rana poniżej 10 stopni Celsjusza. Na szczególne słowa uznania zasługują rowerzyści, którzy pomimo tak fatalnych warunków atmosferycznych wybrali się na dystans 100 km (15 osób !). Kolarze przyjechali z następujących miejscowości: Czernica, Gliwice, Książnice, Łaziska, Lubomia, Marklowice, Pszów, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Turza Śl., Wodzisław i Żory. Uczestnictwo w rajdzie polegało na samodzielnym przejechaniu trasy, wyznaczonej przez organizatora. W zależności od wyboru długości trasy uczestnicy jechali do miejscowości: Krzyżkowice(20 km), Zawada Książęca(50 km), Rudy (100 km). Przed wyjazdem na trasę każdy otrzymał mapę z naniesionymi punktami kontrolnymi, na których przyjazd potwierdzali przodownicy kolarscy „Sokoła". Rajd nie miał charakteru wyścigu, były natomiast wyznaczone limity czasowe na poszczególne dystanse. Wśród tych, którzy osiągnęli limity czasowe rozlosowano sporo nagród na poszczególnych dystansach.
Warto tez odnotować najlepsze czasy na poszczególnych dystansach:

100 km (limit czasowy: 6 godz.)

1. Ryczek Leszek – KTK „Sokół" Radlin 3 godz. 17 min
Dutkiewicz Tadeusz – Radlin 3 godz. 17 min
3. Smusz Łukasz - KTK „Sokół" Radlin 3 godz. 20 min
Wendelberger Kazimierz - Lubomia 3 godz. 20 min
5. Gawłowicz Roman - KTK „Sokół" Radlin 3 godz. 30 min
6. Marchlewski Robert – „Wandrus" Żory 3 godz. 47 min
Płatek Sławomir – Rydułtowy 3 godz. 47 min
8. Szendzielorz Witold – Pszów 3 godz. 50 min
Moskwa Mirosław – Pszów 3 godz. 50 min
10. Domes Rafał – Pszów 4 godz. 08 min
11. Głowacki Ryszard - KTK „Sokół" Radlin 4 godz. 15 min
Bażan Piotr - KTK „Sokół" Radlin 4 godz. 15 min
13. Klimek Andrzej – Pszów 4 godz. 25 min
14. Mizia Halina – Wodzisław Śl. 5 godz. 34 min
Kramarczyk Stefan – Turza Śl. 5 godz. 34 min

50 km (3 godz.)

1. Grobelny Damian - Radlin 2 godz. 19 min
2. Lenik Jacek – Wodzisław Śl. 2 godz. 23 min
3. Cudo Tadeusz - Marklowice 2 godz. 27 min
4. Politański Stanisław – Wodzisław Śl. 2 godz. 35 min
5. Siedlaczek Łukasz - KTK „Sokół" Radlin 2 godz. 54 min
6. Pyszny Tomasz – Wodzisław Śl. 3 godz. 17 min
Pyszny Rafał - Wodzisław Śl. 3 godz. 17 min
Stokowy Piotr – Wodzisław Śl. 3 godz. 17 min


20 km (1godz.30 min.)

Dystans ten przeznaczony jest dla początkujących lub dla tych, którzy chcą przejechać trasę rekreacyjnie. Czasy poniżej 1 godz. uzyskali:
1. Kolorz Eryk - Radlin 37 min
Kolorz Mariusz - Radlin 37 min
Turek Kamil - Rydułtowy 37 min
4. Likos Łukasz - KTK „Sokół" Radlin 43 min
5. Materzok Łukasz – KTK „Sokół" Radlin 47 min
6. Menżyk Kazimierz - KTK „Sokół" Radlin 49 min
7. Uliczka Sebastian - KTK „Sokół" Radlin 50 min
8. Tytko Tomasz - KTK „Sokół" Radlin 51 min
9. Dąbski Zygmunt - Książenice 53 min
Mazur Alfred - KTK „Sokół" Radlin 53 min
11. Styrnol Andrzej - KTK „Sokół" Radlin 54 min
Cichon Andrzej - KTK „Sokół" Radlin 54 min
13. Lorenz Tadeusz - KTK „Sokół" Radlin 55 min
Górecki Zdzisław - KTK „Sokół" Radlin 55 min
15. Materzok Dariusz - KTK „Sokół" Radlin 56 min
16. Likos Paweł - KTK „Sokół" Radlin 57 min
Likos Andrzej - KTK „Sokół" Radlin 57 min
Tytko Bogdan - KTK „Sokół" Radlin 57 min
19. Styrnol Martyna - KTK „Sokół" Radlin 59 min

Najlepszymi w konkursach okazali się:

Konkurs „Żółwia jazda"
1. Materzok Łukasz – „Sokół" Radlin
2. Domes Rafał – „Koło" Pszów
3. Siedlaczek Łukasz - „Sokół" Radlin

Konkurs „Rowerowy tor przeszkód"
1. Materzok Łukasz – „Sokół" Radlin
2. Smusz Łukasz – „Sokół" Radlin
3. Likos Łukasz - „Sokół" Radlin

Wśród uczestników rajdu były reprezentowane następujące kluby, sekcje i inne organizacje: STR „Koło" Pszów, TKK Wł. Huzy Gliwice, KTK „Wandrus" Żory a także Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół" Radlin.
Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową plakietkę rajdową, smaczną grochówkę, pamiątkowy dyplom za ukończenie rajdu a zainteresowani mogli odbić sobie pamiątkową, pieczątkę rajdową. Rajd mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Radlin oraz Oddziału PTTK Radlin przy KWK „Marcel".

tekst: komandor Andrzej Likos; foto: Andrzej Styrnol

Wycieczki i rajdy - sierpień 2010