SEZON 2011; KWIECIEŃ

30 kwiecień 2011


V Rajd "Zbieramy Surowce Wtórne"


W ostatni dzień kwietnia o godzinie 10.00 zebraliśmy się w stałym miejscu spotkań aby uczestniczyć w V Rajdzie "Zbieramy Surowce Wtórne". Przez Obszary, Radlin Dolny i Radlin Górny dotarliśmy na Głożyny- Ermeżonę gdzie znajdowała się meta. Na miejscu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy znaczek, słodycze ( 5 różnych wafelek ) lub napój orzeżwiający oraz kiełbasę do samodzielnego upieczenia na rozpalonym ognisku. Podczas pieczenia zebrała się komisja która przystąpiła do ważenia przywiezionych przez uczestników surowców wtórnych. Pierwsza dziesiątka w konkursie przedstawia się następująco: 1.Stolarz Jan, 2.Menżyk Kazimierz, 3.Głowacki Ryszard, 4.Brzezina Eugeniusz, 5.Materzok Łukasz, 6.Mazur Alfred, 7.Bazan Piotr, 8.Likos Andrzej, 9.Kuczera Mariola, 10.Warmuła Antoni. Cała dziesiątka otrzymała pamiątkowe statuetki widoczne na zdjęciu powyżej, a surowców zważyliśmy w sumie ok. 105 kg. Zarówno pogoda jak i frekwencja dopisała ( 43 osoby) więc dziekuję wszystkim za udział i zapraszam na VI Rajd już za rok!

tekst: komandor Bogdan Tytko; foto: Kamil Kłyza, Sławomir Gac


25 kwiecień 2011


Wielkanocna Procesja Konna - Racibórz Sudół

W dniu 25.04.2011 roku tj. w poniedziałek wielkanocny szesnastoosobowa grupa turystów kolarzy wybrała się na Wielkanocną Procesję Konną do Raciborza -Sudoła. Raciborszczyzna to jedno z nielicznych miejsc, gdzie urządza się jeszcze procesje konne. Najbadziej znane są właśnie te Wielkanocne,które zawsze są organizowane w drugi dzień świąt o godzinie 13.00. Udział w procesji wzięło 121 koni wraz z jeźdźcami i powożącymi zaprzęgami. Procesja prowadziła po drogach okolicznych pól. Potem odbyły się pokazy musztry paradnej ułanów oraz wyścigi koni.Pogoda tym razem nam dopisała. Do domu wracaliśmy pełni wrażeń z przeżytego widowiska. Spotkamy się znów za rok. Dziękuję wszystkim organizatorom procesji a także uczestnikom za udział w tej wycieczce.

tekst: prowadzący Grzegorz Kuczera; foto: Mariola Kuczera


23 kwiecień 2011


Tworków - Urbanek

W Wielką Sobotę wybraliśmy się na wycieczkę do Tworkowa, gdzie oprócz ruin zamku warto zwiedzić kościół p.w. św. Piotra i Pawła, który został w ostatnich latach odrestaurowany. Mieści się w nim unikalna krypta z ekspozycją 11 zdobionych trumien zmarłych możnowładców z rodu von Reiswitzów. Sarkofagi te w 1994 r. wpisano do rejestru zabytków. Oprócz nich w kościele można podziwiać ołtarz, freski i lożę kolatorską w której zasiadała rodzina Reiswitzów - byłych właścicieli Tworkowa. Następnym etapem wycieczki był Urbanek - jest to najwyższe wzniesienie w gminie Krzyżanowice, liczące 240 m n.p.m. Znajduje się w południowej części Tworkowa, w pobliżu granicy z Republiką Czeską. Na szczycie wzgórza znajduje się barokowy kościół p.w. św. Urbana. Pogoda nam dopisała i myślę że jeszcze wiele razy tam wrocimy.

tekst i foto: prowadzący Sławomir Gac


16-17 kwiecień 2011


Rajd Rowerowy Dolina Morawicy

W dniach 16-17.04.2011 roku grupa Sokołów w składzie : Kuczera Mariola, Mazur Alfred, Zajda Jacek i Kuczera Grzegorz wybrała się na Rajd Rowerowy Dolina Morawicy organizowany przez PTTK Racibórz. Pierwszy dzień rajdu prowadził z Raciborza przez Krzanowice, Opawę, Hradec nad Moravici, Podhradi do miejscowości Mokrinky. Tam mieliśmy nocleg i czekała na nas obiadokolacja a potem było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Podczas jazdy pierwszego dnia trasę pokonywaliśmy w większości ścieżką rowerową nr 551 która była bardzo urozmaicona a mianowicie posiadała nawierzchnię asfaltową, szutrową, czasem powalone drzewa a także przeprawę wodną i obfitowała w mnóstwo podjazdów i zjazdów. Ale mimo trudu trasy mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki zapierające dech w piersiach oraz zwiedzić sporo zabytków architektury jak zamki, kościoły itp. W drugim dniu naszej wyprawy wyruszyliśmy na Krużberk gdzie mogliśmy zwiedzić wspaniałą zaporę i zbiornik wodny mijając po drodze zapomniane już uzdrowisko Janskie Zdroje.Dalej odwiedziliśmy zaporę w Slezskiej Harcie.Potem nasze rowery mknęły już na Opawę... gdzie zawsze mamy dużo cudnych miejsc do zwiedzenia. Ostatnim naszym przystankiem w Czechach były Sudice gdzie zjedliśmy wspólny obiad i udaliśmy się w drogę do Raciborza gdzie zakończył się rajd. Impreza była bardzo udana i dobrze zorganizowana za co chcieliśmy podziękować organizatorom.W wspaniałych humorach powróciliśmy do domu.

tekst i foto: prowadzący Grzegorz Kuczera


17 kwiecień 2011


43 Młodzieżowy Rajd Kolarski - Rachowice

17 kwietnia wybraliśmy się do Rachowic by uczestniczyć w 43 Młodzieżowym Rajdzie Kolarskim. Przez Rudy, Sośnicowice dotarliśmy na miejsce zatrzymując się na kawę niedaleko mety rajdu. Po wypiciu kawy podjechaliśmy przed grotę Matki Bożej gdzie tradycyjnie usytuowana była meta. Załatwiliśmy wszystkie formalności i udaliśmy się w drogę powrotną mając nadzieję że temperatura podniesie się o kilka stopni w górę. Na szczęście nie zawiedliśmy się i powrót odbył się przy zdecydowanie bardziej sprzyjającej pogodzie. W rajdzie uczestniczyło 12 "SOKOŁÓW".

tekst i foto: prowadzący Bogdan Tytko


16 kwiecień 2011


IV Zlot Oddziałów PTTK Woj. Śląskiego - Cieszyn

16 kwietnia bardzo wczesnym rankiem wyruszyliśmy w trójkę tzn. Zdzisław, Jacek i Piotr do Cieszyna, by reprezentować nasz KTK "SOKÓŁ" na IV Zlocie Oddziałów PTTK Woj. Śląskiego organizowanego przez TKK "ONDRASZEK" wraz z Urzędem Miejskim i Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Cieszynie. Zlot nosił tytuł "Ziemia Cieszyńska". Po uroczystym powitaniu wszystkich przez organizatorów wyruszyliśmy na trasy turystyczne pod opieką przewodników z "Ondraszka". Obejmowała ona najciekawsze zabytki i osobliwości Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Pierwszym punktem zwiedzania był Teatr im. Adama Mickiewicza. Tutaj we wspaniałych wnętrzach z 1910 roku zobaczyliśmy prezentację o historii teatru. Drugim etapem było Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Po przejechaniu całej trasy wszyscy trzej zdobyliśmy Odznakę Krajoznawczą "Przyjaciel Cieszyna" w stopniu brązowym. Zlot zakończył się posiłkiem i quizem turystycznym "Czy znasz Cieszyn". Organizatorzy wręczyli nam ponadto: okolicznościowy znaczek zlotowy, reklamówkę materiałów pomocniczych, a dla naszej Komisji Turystyki Kolarskiej – dyplom uczestnictwa. Oprócz tego, a może przede wszystkim dużo wiadomości o Cieszynie, wspaniałych turystycznych wrażeń, nowych znajomości i zaproszeń na imprezy organizowane przez inne Kluby Tutyrstyki Kolarskiej z naszego województwa. Tekst: Górecki Zdzisław, foto: Górecki Zdzisław i Bażan Piotr

tekst: Zdzisław Górecki; foto: Zdzisław Górecki


16 kwiecień 2011


VI Rajd "Sadzimy Las"


foto: Kamil Kłyza


10 kwiecień 2011


"Witaj Wiosno 2011" - Ignacy

W dniu 10 kwietnia ze stałego miejsca zbiórki udaliśmy się przez Głożyny, Rydułtowy i Radoszowy do Rybnika-Niewiadomia by uczestniczyć w rajdzie "Witaj Wiosno 2011". Rajd ten organizuje każdego roku K.T.K. Rybnik ale w tym roku zmieniła się meta - dotychczas było to w Rybniku Kamieniu a dziś w Niewiadomiu przy kopalni "Ignacy". W ramach wpisowego każdy uczestnik otrzymał znaczek rajdowy oraz bilet do zwiedzenia wieży ciśnień i parowej maszyny wyciągowej szybu "Głowacki". Widok z wieży fantastyczny a maszyna niestety już trochę podupadła, widać brak remontu. W rajdzie wzięło udział 43 "Sokołów" więc nie zdziwi chyba nikogo że wygraliśmy puchar dla najliczniejszej drużyny rajdowej, natomiast p. Adolf Gwoździk był najstarszym uczestnikiem imprezy.

tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Andrzej Styrnol, Kamil Kłyza


9 kwiecień 2011


Konkurs Fotograficzny

W sobotę 9 kwietnia podczas "Wędrówki rowerowej" po Parku Krajobrazowym "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich" odbyła się I sesja konkursu fotograficznego noszącego tytuł "Pod Kołami Roweru". Pragnę rozpropagować fotografię artystyczną wśród fotografujących turystów kolarzy, podnieść ich umiejętności fotografowania i inspirować ich aktywność twórczą. Sesja odbyła się w rejonie "Zielonej Klasy" na "Leśnej Dydaktycznej Ścieżce Rowerowej". Odwiedziliśmy to miejsce wczesną wiosną. Życie dopiero budziło się z zimowego letargu. Spójrzmy pod koła naszych rowerów. Nie niszcząc przyrody staraliśmy się zatrzymać tę chwilę w kadrze naszych aparatów. W pierwszych minutach wydaje nam się, że niema tam nic ciekawego, lecz później dostrzeżemy na pewno coś godnego tego jedynego pstryknięcia migawki aparatu. Uwiecznijmy to na fotografii. W domu zobaczymy w powiększeniu jak piękne jest choćby najmniejsze źdźbło trawy, igliwie na piasku, mech na korze drzewa czy nawet duża kałuża wody lub błota. Po krótkim wprowadzeniu każdy z uczestników otrzymał "Regulamin Konkursu", "Kartę Zgłoszenia" i plakietkę pierwszej sesji fotograficznej. Po czym ruszyliśmy na bezkrwawe łowy. Życzę udanej selekcji wykonanych już zdjęć. Równocześnie zapraszając na następną sesję w dniu 29 maja życząc udanych przyszłych łowów w ciszy i spokoju, gdyż tylko w tedy las otworzy przed nami swe niepowtarzalne piękno. Tekst i foto: organizator Górecki Zdzisław.

tekst i foto: prowadzący Zdzisław Górecki


9 kwiecień 2011


"Wędrówki Rowerowe" cz. I

9 kwietnia odbyła się pierwsza z cyklu trzech wycieczek rowerowych noszących wspólny tytuł "Wędrówki Rowerowe". Mają one na celu poznanie walorów krajoznawczych Parku Krajobrazowego "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich". Pierwsza wędrówka prowadziła "Leśną dydaktyczną ścieżką rowerową" znajdującą się w Rudach. Na miejsce zbiórki na rybnickim rynku stawili się najbardziej wytrwali turyści odporni przede wszystkim na wiejący w tym dniu wiatr przekraczający w porywach 60 km/h. Na szczęście wiejącemu wiatru nie towarzyszyły opady deszczu.
Mieliśmy okazję poznać szereg zagadnień zagospodarowania lasu i rodzaju wykonywanych w nim zabiegów. Ścieżka z ustawionymi na niej tablicami edukacyjnymi pozwala docenić rolę, jaką w lesie pełnią nie tylko drzewa, ale i mrówki, ptaki i woda. Każdy z uczestników, a było nas 11 otrzymał krótką charakterystykę Parku Krajobrazowego i "Leśnej Ścieżki Edukacyjnej", gdy zatrzymaliśmy się w przytulnej "Zielonej Klasie" na odpoczynek.
Pomimo dokuczliwego wiatru wszystkim uczestnikom dopisywał humor. Serdecznie zapraszam na drugą wędrówkę w inne okolice Parku Krajobrazowego.

tekst: prowadzący Zdzisław Górecki; foto: Zdzisław Górecki


3 kwiecień 2011


Rodzinna wycieczka rowerowa w Parku Krajobrazowym "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich"

Dnia 3 kwietnia 2011 roku dziesięcioosobowa grupa turystów kolarzy z "SOKOŁA" uczestniczyła w Rodzinnej Wycieczce Rowerowej w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.Którą zorganizował MOSIR w Rybniku.Celem imprezy była popularyzacja aktywnego spędzenia wolnego czasu,upowszechnianie turystyki kolarskiej oraz szlaków turystycznych a także integracja osób uprawiających kolarstwo turystyczne i poszerzanie świadomości i wiedzy na temat lasów. Na starcie kąpieliska "RUDA" stawiło się ponad 130 turystów kolarzy. Pogoda także dopisała.
Trasa wycieczki wiodła ścieżkami turystycznymi przez Golejów,Ochojec,Pilchowice,Stanicę,Rudy,Stodoły na metę do Rybnika-kąpielisko "RUDA",gdzie przy ognisku wspólnie mogliśmy upiec kiełbaski i pogawędzić. Wszyscy uczestnicy z uśmiechem na twarzy mile wspominali trasę i byli zadowoleni. Dziękujemy organizatorom za mile spędzony czas na wycieczce i poczęstunek. Spotkamy się znów za rok.

tekst: prowadząca Mariola Kuczera; foto: Grzegorz Kuczera, Andrzej Styrnol


2 kwiecień 2011


VI "Rajd pamięci Jana Pawła II"

Drugi kwiecień roku 2011 wspaniała pogoda aby zrealizować zaplanowany na ten szczególny dzień - VI Rajd nazwany przez nas " Rajdem Pamięci Jana Pawła II " Zbiórka o godzinie dwudziestej na Rybnickim Rynku i tu miłe zaskoczenie bo na liście zapisanych 27 osób, pewnie na trasie ktoś dołączy. Tradycyjna wspólna fotka i ruszamy na trasę, kierunek Stodoły. Trasa urozmaicona, najpierw ulicami miasta następnie brzegiem " Morza Rybnickiego "
i tu bajeczne widoki, światła z elektrowni Rybnik tworzą wspaniałe kompozycje na powierzchni wody. Dojeżdżamy do Stodół w 30 osobowym składzie, zaopatrzeni w znicze kartki z słowami piosenek, czekamy na rozpoczęcie modlitw. Stoimy przy krzyżu i tablicy upamiętniającej pobyt młodego księdza Karola Wojtyła w pobliskim domu. Procesja która dotarła na miejsce jest bardzo liczna. Trzech księży z parafii w Rudach, siostry zakonne, miejscowa OSP z pochodniami i bardzo licznie zgromadzona miejscowa ludność no i my "Sokoły z Radlina " rozpoczynamy modlitwy.
O godzinie 21.37 ksiądz prowadzący modlitwy poprosił wszystkich o chwilę ciszy i zadumy żeby przypomnieć sobie wydarzenia sprzed 6 laty. Tradycyjnie zostały odśpiewane pieśni Barka i Abba Ojcze. Na koniec Ksiądz podziękował wszystkim za szczerą modlitwę, i tak liczy udział. Szczególne słowa podziękowania dla kolarzy z Radlina. Przed odjazdem zostaliśmy poczęstowani gorącą herbatą i batonikiem, aby nabrać sił na drogę powrotną. Dziękujemy przedstawicielom Rady Dzielnicy i OSP z Stodół którzy zorganizowali ten poczęstunek.

tekst: prowadzący Andrzej Styrnol; foto: Kamil Kłyza, Sławomir Gac


Wycieczki i rajdy - styczeń - marzec 2011