SEZON 2011; STYCZEŃ - MARZEC

27 marzec 2011


Tropem Świętej Barbary - cz. II

W niedzielę 27 marca, na trasie 2-go etapu 23 uczestników odwiedziło następujące miejsca z wizerunkami św. Barbary: kopalnia Rydułtowy – Anna Ruch I Rydułtowy cechownia przy szybie Leon II, izba tradycji przy kopalni, lampownia przy szybie Leon III, kościół NSPJ w Krzyżkowicach, kopalnia Rydułtowy – Anna Ruch II Anna, bazylika NNMP w Pszowie, kościół św. Jerzego w Rydułtowach. W pamięci pozostanie na pewno spotkanie z ratownikami górniczymi w OSRG Wodzisław, którym dziękujemy bardzo za poczęstunek. Dziękujemy bardzo kierownictwu kopalni Rydułtowy – Anna za umożliwienie wejścia na teren zakładów a szczególnie za możliwość zwiedzenia izby tradycji z tak obfitą ilością obrazów, rzeźb i sztandarów z wizerunkami św. Barbary. Nie obyło się i bez niespodzianek. Zamknięta krata wejściowa do sztolni i ciemności panujące tam uniemożliwiły spojrzenie z bliska na piękną figurkę św. Barbary. Zapraszam na kolejne etapy tego rajdu. Etap trzeci już w poniedziałek 2-go maja br. o godz. 1500 (termin przesunięty z 11.06.2011).
Punktacja za odwiedzone obiekty św. Barbary na poszczególnych etapach rajdu

tekst: komandor Jerzy Gawliczek; foto: Sławomir Gac


26 marzec 2011


Tropem Świętej Barbary - cz. I

Ruszył wieloetapowy rajd „Tropem Świętej Barbary". Przy sprzyjającej pogodzie w bardzo dobrych nastrojach mogliśmy złożyć pokłon św. Barbarze, patronce górników oraz m.in. patronce dobrej śmierci w wielu miejscach. Mogliśmy podziwiać piękne obrazy, płaskorzeźby, figury, ołtarze, witraże oraz sztandary w kościołach i na zakładach pracy. W sobotę 26 marca na trasie I-go etapu 22 uczestników rajdu odwiedziło następujące miejsca z wizerunkami św. Barbary: kościół św. Stanisława Biskupa w Marklowicach, Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śl., kościół MB Częstochowskiej w Wodzisławiu Wilchwach, kościół WNMP w Wodzisławiu Śl., sztolnia CKP w Wodzisławiu.

tekst: komandor Jerzy Gawliczek; foto: Kamil Kłyza


26 marzec 2011


Topienie Marzanny - Żory

W dniu 26 marca wybraliśmy się do Żor aby brać udział w rajdzie "Topienie Marzanny" organizowanym przez WANDRUSA Żory. Przez Marklowice i Świerklany dojechaliśmy na rynek spotykając na nim jeszcze trzech "SOKOŁÓW" i dosyć duzą grupę turystów z różnych klubów z całego województwa. Organizatorzy podzielili nas na 3 grupy i pojechaliśmy przez Szczejkowice, Palowice do Parku Piaskownia na obrzeżach Żor gdzie była zlokalizowana meta rajdu. Na mecie każdy z uczestnków otrzymał nalepkę, kiełbaskę z pieczywem oraz kawę bądź herbatę. Przeprowadzono również konkurs strzelecki na którym Michał Sobik zajął pierwsze miejsce wśród dzieci. W rajdzie uczestniczyło 9 "SOKOŁÓW".

tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Grzegorz Kuczera


21 marzec 2011


Powitanie Wiosny - Racibórz

W pierwszy dzień wiosny 21.03.2011 roku jedenastoosobowa grupa turystów kolarzy z " SOKOŁA" Radlin wybrała się na 40-sty Wielodyscyplinowy Rajd-Powitanie Wiosny-Marzanna 2011.Organizatorem rajdu był Oddział PTTK"Ziemia Raciborska"w Raciborzu.Wyruszyliśmy na trasę tradycyjnie z Radlina o godzinie 9:00.Trasa wiodła przez Pszów, Zawadę, Syrynię, Buków, Lubomię, Brzezie na stadion OSIR-u w Raciborzu.Gdzie na uczestników czekał poczęstunek oraz gorące napoje a także ozdobne okolicznościowe pieczątki.Odbyły się także konkursy; na najciekawszą Marzannę, sprawnościowo-zręcznościowe oraz konkurs na najciekawszą pracę związaną ze zdrowym stylem życia. Głównym celem imprezy było propagowanie czynnego wypoczynku z poznawaniem walorów turystyczno-krajoznawczych Ziemi Raciborskiej oraz krzewienie trzeżwego i zdrowego trybu życia.Pogoda wyjątkowo nam dopisała,humory też!!! Czas upłynął Nam w miłej i sympatycznej atmosferze na wspomnieniach o ubiegłorocznych rajdach a także na planach na rozpoczęty sezon 2011 roku.Dziękuję wszystkim SOKOŁOM za udział w tym rajdzie i zapraszam znów za rok.

tekst: prowadzący Grzegorz Kuczera; foto: Zdzisław Górecki


20 marzec 2011


Topienie Marzanny - Tworóg Mały

20 marca nadszedł wreszcie ten upragniony dzień Topienia Marzanny. Zgodnie z tradycją udaliśmy się do Tworogu Małego by uczestniczyć w 54 Otwarciu Sezonu "Huzy" Gliwice. Przy wyjeździe z Radlina trochę zimno (-3 stopnie), ale trzeba jechać. Przed 10.00 jesteśmy w Rudach gdzie spotykamy kolejnych "SOKOŁÓW". Na mecie jesteśmy ok. 10.40 gdzie w ramach wpisowego każdy otrzymuje proporczyk i porcję kiełbaski z chlebem - ognisko już rozpalone. W konkursach rajdowych zajmujemy bardzo dobre miejsca: "najpiękniejsza Marzanna" 2 miejsce zajął Szymon Gac a 6 miejsce Anastazja Zeug i Andrzej Styrnol, w sprawnościowym 2 miejsce zajął Łukasz Materzok. Zdobyliśmy również puchar dla najlepszej drużyny rajdowej. W tej klasyfikacji liczyła się liczba uczestników ( nas było 32 ) oraz miejsca 1-6 w poszczególnych konkursach.

tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Andrzej Styrnol, Andrzej Kłyza, Sławomir Gac


12 luty 2011


Spotkanie działaczy kolarskich PTTK województwa Śląskiego


nasi przodownicy


lewa strona: Stanisław Radomski ustępujący Przewodniczący; prawa strona: nowy Przewodniczący Rady Marek Koba

12 lutego w Centrum Organizacji Pozarządowych w Gliwicach odbyło się plenarne spotkanie członków Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej w Katowicach. W spotkaniu tradycyjnie wzięła udział piątka naszych najlepszych przodowników turystyki kolarskiej w 2010 roku (Tytko Bogdan, Włodarczyk Andrzej, Menżyk Kazimierz, Styrnol Andrzej oraz Likos Andrzej). Spotkanie miało uroczysty charakter bowiem tego dnia obchodzono 20 lat działalności Rady. Gośćmi spotkania byli m.in. Edward Kutyła (członek ZG PTTK), Michał Raczyński, Marian Kotarski oraz Marek Koba (wszyscy Komisja Turystki Kolarskiej ZG PTTK). Jak się później okazało po raz ostatni spotkanie prowadził Stanisław Radomski – Przewodniczący RRTK w Katowicach, bowiem zrezygnował z pełnionej funkcji. W przerwie spotkania zebrało się Prezydium RRTK w Katowicach i wybrało nowego Przewodniczącego Rady. Nowym Przewodniczącym został Marek Koba z Jaworzna.

tekst i foto: Andrzej Likos


15 styczeń 2011


Uroczyste zakończenie sezonu turystycznego 2010.

15 stycznia w Domu Sportu w Radlinie odbyło się uroczyste zakończenie XXIII sezonu kolarzy „Sokola" Radlin. W zebraniu wzięło udział 80 osób. Wśród gości obecni byli: Stanisław Radomski (Członek Honorowy PTTK) – Przewodniczący Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej w Katowicach, Barbara Magiera – Burmistrz Radlina, Marek Koba – członek Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w Warszawie, Józef Ibrom – Członek Rady dzielnicy Golejów oraz Dawid Brodala – sklep „Cyklo Serwis" Wodzisław (członek wspierający PTTK).
2010 rok to 23 sezon w historii „Sokoła". Sezon ten zamyka też 6- letni okres działania, utworzonego przez nas Oddziału PTTK Radlin. Na początku roku (styczeń) uczestniczyliśmy w spotkaniu działaczy kolarskich PTTK woj. Śląskiego w Katowicach. Wczesną wiosną dotarły do nas wyniki konkursu na najlepiej pracujący klub, komisję w Polsce. Po raz piąty z rzędu zdobyliśmy I miejsce w Polsce (IX razy w historii startów). Konkurs organizuje KTK ZG PTTK w Warszawie. Za nami zostały w tyle kluby z o wiele większych miast niż Radlin (Gliwice, Łódź, Szczecin, Siedlce, Toruń, Tychy, Katowice, Włocławek, Żary). Na wiosnę 9 naszych kolegów i koleżanek zdobyło na wojewódzkim kursie uprawnienia przodownika turystyki kolarskiej. Organizujemy wiele imprez cyklicznych (przez ostatnie lata jest ich 25). Jedna impreza Śląski Maraton Rowerowy miała charakter Ogólnopolski (organizator Andrzej Włodarczyk). 5 z nich ma charakter regionalny (Święto Roweru, Noc Świętojańska, Maraton Sokoła, Złota Jesień oraz Zakończenie sezonu Sokoła). Odbyły się ciekawe wyprawy krajowe: Kotlina Kłodzka, Zachodniopomorskie. Trzech naszych kolegów wzięło udział w XII Rajdzie Raciborskich Środowisk Trzeźwościowych, była to trasa dookoła Polski długości około 3500 km. W Ogólnopolskim Zlocie Przodowników w Myszkowie wzięło udział 12 naszych członków. Na rajdach innych klubów zdobyliśmy kilka pucharów jako dla najliczniejszej drużyny rajdowej. Obecnie funkcjonują 4 stworzone przez nas odznaki turystyczne. Jedną z ciekawszych inicjatyw jest cykliczna akcja „Sadzimy las" (otrzymaliśmy materiały promocyjne z Nadleśnictwa „Rybnik"). Na jednym ze szlaków funkcjonuje miejsce odpoczynkowe zwane „Ermeżona", o które na bieżąco dbamy. W tym roku zostały uzupełnione ławko-stoły oraz udało się utwardzić część terenu płytkami chodnikowymi. Całą naszą działalność można śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej www.sokol.radlin.pl . „Sokół" posiada aktualnie 51 przodowników turystyki kolarskiej. W 2010 roku zostało zorganizowanych 269 rajdów i wycieczek kolarskich, w których wzięło udział 2446 rowerzystów. Łącznie za 23 lata odbyło się 3401 rajdów i wycieczek, w których uczestniczyło 30219 rowerzystów. Łączna długość przejechanych tras za 23 lat to ponad 212 tysięcy km. W ramach szkolenia kadry działaczy zostały zorganizowane dwie wycieczki autokarowe: Radzionków - Mysłowice oraz Bielsko - Żywiec.

Na początku zebrania podsumowanie sezonu w formie prezentacji multimedialnej przedstawił Andrzej Likos.
Wyróżnienia PTTK otrzymali:
Srebrna Odznaka "Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży"
Mosz Sebastian
Odznaka „Za zasługi w turystyce kolarskiej PTTK w woj. Śląskim"
Ibrom Stanisław, Włodarczyk Andrzej
Dyplom Zarządu Oddziału
Antonowicz Jacek, Bochnak Krzysztof, Gawłowicz Roman, Kłyza Andrzej, Kłyza Kamil, Kuczera Grzegorz, Kuczera Mariola, Malcharczyk Małgorzata, Nagrodzka Katarzyna, Stolarz Jan
Odznaka „Orli lot"
Król Dawid, Ryszka Katarzyna Talarczyk Kamil, Zbroja Marta, Zych Bartosz

Następnie przyszedł czas na wyróżnienia dla najaktywniejszych kolarzy i działaczy.
Najaktywniejszym kolarzem i zdobywcą Pucharu Burmistrza Miasta Radlin został Kazimierz Menżyk (256 pkt), drugi był Jan Stolarz (242 pkt) a trzeci Ryszard Głowacki (209 pkt).

Najaktywniejszym Przodownikiem Turystyki Kolarskiej został Andrzej Likos (656 pkt), drugi był Bogdan Tytko (519 pkt), trzeci natomiast był Kazimierz Menżyk (363 pkt).

W konkursie o tytuł „Imprezy roku 2010" czołówka była nastepująca:
1. Eugeniusz Brzezina – IV Rajd „Na winobranie" (103 pkt).
2. Andrzej Styrnol – XI Rajd Noworoczny (70 pkt)
3. Andrzej Likos – XXI Rajd „Święto Roweru" (67 pkt)
W konkursie tym uczestniczący w rajdach (odbyło się ich 26) mogli głosować na 6 wybranych przez siebie. Głosy oddało 50 osób.

Najaktywniejsze kobiety: Bogumiła Brzezinka, Mariola Kuczera, Martyna Styrnol.
Najaktywniejsze dzieci: Wiktor Gawłowicz, Tomasz Tytko, Szymon Gac, Paweł Likos
Tytuł „Debiutanta roku 2010" zdobył Piotr Bażan.

Wyróżnienia specjalne za działalność oraz za inne osiągnięcia uzyskali:
- Józef Ibrom – za pomoc w działalności Sokoła
- Bogdan Tytko – za wybitną działalność w 2010 roku
- Andrzej Styrnol – za aktywną działalność w 2010 roku
- Bogumiła Brzezinka – za udział we wszystkich imprezach Sokoła w 2010 roku

Kolejnym punktem zebrania było wręczenie zdobytych odznak KOT dla młodzieży i dzieci
- Tytko Tomasz – duży srebrny
- Likos Łukasz – duży brązowy
- Gawłowicz Wiktor – złoty
- Gac Szymon – srebrny
- Dziembowska Emilia – brązowy
- Grzenia Mateusz – brązowy
Odznaki wręczał członek Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w Warszawie Marek Koba.

Na zebraniu została wręczona niezliczona ilość (około 50) pucharów, statuetek, dyplomów oraz nagród rzeczowych. Każdy z uczestników zebrania otrzymał Informator podsumowujący działalność „Sokoła". Bogata działalność „Sokoła" jest możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Radlin, KWK „Marcel", Związkom Zawodowym przy KWK „Marcel" oraz wielu firmom z Radlina, za co pragniemy gorąco podziękować.

tekst: Andrzej Likos; foto: Andrzej Likos, Grzegorz Kuczera, Sławomir Gac, Andrzej Kłyza


1 styczeń 2011


XII Rajd Noworoczny

01-01-2011 gromadzimy się w stałym miejscu zbiórki aby uczestniczyć w dwunastym Rajdzie Noworocznym.
Wszyscy uczestnicy i reszta członków oddziału PTTK Radlin składamy sobie najserdeczniejsze życzenia noworoczne w 2011roku - tym co na rowerach, tym co pieszo, na wodzie, konno itp. Aby turystyka była zawsze bezpieczna i wszyscy turyści byli zadowoleni z tego co robią. Niech 2011 będzie rekordowy pod względem zrealizowanych planów i zadowolonych turystów.
Jest nas spora gromadka gotowa do wyjazdu. Warunki do jazdy są dobre temperatura - 1, drogi przejezdne a z wiatrem sobie poradzimy. Godzina 13.05 ustawiamy się do wspólnej fotki i ruszamy na trasę. Jazda w zimowej scenerii to sama przyjemność. Odwiedzamy renifery na rydułtowskim rynku i ruszamy w kierunku mety. Na miejscu tradycyjnie składamy sobie życzenia przy lampce szampana. Dwudziestu trzech uczestników zasiadło do stołów na których można znaleźć co nieco aby podyskutować o planach na nadchodzący sezon i nie tylko.
Komandor rajdu dziękuje wszystkim za uczestnictwo. Do zobaczenia na następnych rajdach a za rok na kolejnym Rajdzie Noworocznym.

tekst: komandor Andrzej Styrnol; foto: Andrzej Likos, Kamil Kłyza

Wycieczki i rajdy - październik - grudzień 2010