SEZON 2011; MAJ
Wędrówki Rowerowe cz. II
O godzinie 9:40 z rybnickiego rynku w grupie dziesięciu turystów kolarzy wyruszyliśmy na trasę już drugiej wycieczki z cyklu "WĘDRÓWKI ROWEROWE" po Parku Krajobrazowym "Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich". Część trasy z Rybnika do Książenic gdzie zmierzaliśmy ze względu na całodobowe opady deszczu byliśmy zmuszeni przejechać główną drogą. Na miejscu na najmłodszych uczestników czekał słodki poczęstunek a dla wszystkich naklejka do KOT i do Odznaki Fotograficznej, opis ścieżki
"Głębokie Doły". Dla biorących udział w kolejnej sesji fotograficznego konkursu "Pod Kołami Roweru" natomiast: regulamin oraz kartę zgłoszenia. Po niej odwiedziliśmy leśniczówkę, wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej i za zgodą gospodarza karmiliśmy daniele w ich zagrodzie, robiąc przy tej okazji fotografie. Droga powrotna wiodła już leśnymi ścieżkami gdzie pięknie przebijało się przez konary drzew słońce, a powietrze po nocnych opadach było bardzo rześkie. Na rybnicki rynek powróciliśmy około
godziny 13 uśmiechnięci i zadowoleni po przeszło 20 kilometrowej przejażdżce. Prowadzący dziękuje wszystkim za wspólną wyprawę zapraszając równocześnie na ostatnią z tego cyklu w sierpniu.
Druga sesja konkursu fotograficznego "Pod kołami roweru" odbyła się w niedzielę podczas kolejnej wędrówki rowerowej w Książenicach obok leśniczówki na ścieżce dydaktyczno przyrodniczej "Głębokie Doły". Tym razem obok drzew, krzewów, kwiatów do zdjęć pozowała grupka danieli. Zanęcone liśćmi drzew chętnie podchodziły do ogrodzenia pozwalając nawet na dotknięcie ręką. Nie mogliśmy narzekać na złe oświetlenie, iż słoneczko pięknie świeciło tworząc piękną aranżację do fotek. Do odważnych świat
należy, pamiętajmy i ruszajmy z aparatem na bezkrwawe łowy. Życzę wspaniałych, niepowtarzalnych i przemyślanych ujęć. Mniej ważny jest sprzęt, którym się posługujemy. Ważny jest pomysł i dobra zabawa, czego gorąco wszystkim jeszcze raz życzę czekając na konkursowe fotografie. Ostatnia sesja konkursu odbędzie się 27 sierpnia.
tekst i foto: prowadzący Zdzisław Górecki
Pielgrzymka do Piekar Śląskich
W niedzielny wczesny poranek, po kilku dniowych opadach, przy niepewnej jeszcze pogodzie, siedmiu „Sokołów" wyruszyło na rowerową pielgrzymkę do Piekar –Piotr Bażan, Bogusia Brzezinka, Jurek Gawliczek, Rysiek Głowacki, Alfred Mazur, Leszek Ryczek, Janek Stolarz. Już wkrótce mieliśmy piękną słoneczną pogodę. Po 65 km trasy dojeżdżamy do celu. W formującej się procesji spotykamy poczet sztandarowy związkowców KWK „Chwałowice" a w nim nasze „Sokoły" (drugie zdjęcie). Uczestniczymy przed procesją w nabożeństwie w bazylice, oglądamy przechodzącą na „kalwarię" wspaniałą procesję z obrazem Matki Bożej Piekarskiej – Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Poszczególni nasi uczestnicy pielgrzymki we własnym zakresie różnie spędzają czas na modlitwie i zadumie. Powrót przy wspaniałej pogodzie wynagrodził nam trudy pielgrzymki. Na pewno warto było się wybrać do tego cudownego miejsca.
tekst: prowadzący Jerzy Gawliczek; foto: Jerzy Gawliczek
XXII Rajd "Święto Roweru"
28 maja już po raz XXII Komisja Turystyki Kolarskiej „Sokół" Oddziału PTTK w Radlinie zorganizowała Rajd „Święto Roweru" wspólnie z Cafe-Pizzeria „Prima" w Radlinie. Współorganizatorem ww imprezy był Urząd Miasta Radlin. Rajd odbył się pod Patronatem Burmistrza Miasta Radlin – Barbary Magiera. Meta Rajdu znajdowała się przed Domem Sportu w Radlinie. W Rajdzie wzięło udział 137 turystów rowerowych. Turyści przybyli na metę Rajdu z następujących miejscowości: Chałupki, Czechowice, Czernica, Czyżowice, Gliwice, Katowice, Łaziska, Marklowice, Pszów, Pyskowice, Racibórz, Radlin., Rudyszwałd, Rybnik, Rydułtowy, Tarnowskie Góry, Wodzisław, Zabełków.
Frekwencja tego dnia nie dopisała z powodu opadu deszczu. Pomimo tego na trasę wybrało się 65 osób za co należą się duże słowa uznania. Turyści – kolarze przejechali 6 km trasę ulicami Radlina (Reden – Głożyny). Za zabezpieczenie przejazdu kolarzy należą się podziękowania Policji Powiatowej tzw. „Drogówce", Policji z Radlina, Straży Miejskiej z Radlina oraz OSP: Biertułtowy, Głożyny oraz Rydułtowy.
Później uczestnicy rajdu mogli wziąźć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów. Odbyło się również losowanie cennych nagród.
Najlepszymi w konkursach okazali się:
Konkurs na najlepszą drużynę rajdową o Puchar Burmistrza Miasta Radlin:
1. SP Zabełków – 32 pkt
2. Świetlica Środowiskowa „Koliba" Radlin – 31 pkt
3. KTK Racibórz – 6 pkt
Najliczniejsze drużyny Rajdu (Patronat: Senator RP Antoni Motyczka):
1. Świetlica Środowiskowa „Koliba" Radlin – 23 osoby
2. SP Zabełków – 13 osób
3. KTK Racibórz – 4 osoby
Konkurs krajoznawczy
1. Krause Dariusz - Radlin
2. Tytko Bogdan - Czernica
3. Oskwarek Bartosz - Marklowice
Konkurs „Rowerowy tor przeszkód"
Kat. Junior (młodzież)
1. Oziabło Igor (Rybnik)
2. Pachel Sylwiusz (Zabełków)
3. Miler Jakub (Radlin)
Kat. Senior
1. Materzok Łukasz (Radlin)
2. Ciuraj Mateusz (Wodzisław)
3. Słoński Dawid (Wodzisław)
Konkurs „Żółwia jazda"
Kat. Junior (młodzież)
1. Tytko Tomasz (Czernica)
2. Oziabło Igor (Rybnik)
3. Wiśniowski Robert (Zabełków)
Kat. Senior
1. Materzok Łukasz (Radlin)
2. Ciuraj Mateusz (Wodzisław)
3. Likos Łukasz (Radlin)
Konkurs „Dart"
1. Styrnol Martyna (Rybnik)
2. Antonowicz Jacek (Rybnik)
3. Tytko Bogdan (Czernica)
Konkurs „Szczudła"
1. Smusz Łukasz (Turza Śl.)
2. Filipowski Bogdan (Wodzisław)
3. Krause Dariusz (Radlin)
Konkurs „Rzut do celu"
1. Rutkowska Kamila (Radlin)
2. Zientek Aleksander (Czernica)
3. Kozłowski Jacek (Tarnowskie Góry)
Dodatkowe wyróżnienia to:
Najmłodszy i najstarszy uczestnik Rajdu – wyróżnienia otrzymały osoby, które przejechały trasę
(Fundator: Dyrektor KWK „Marcel" w Radlinie)
Najmłodszy – Stanisz Jakub (Czechowice-Dziedzice) – 8 lat
Najstarszy – Radomski Stanisław (Gliwice) – 77 lat
Uczestnik Rajdu, który przyjechał z miejscowości najbardziej oddalonej od mety Rajdu (Fundator: MZ ZZGwP przy KWK „Marcel")
Kozłowski Jacek (Tarnowskie Góry)
Wszyscy uczestnicy Rajdu otrzymali pamiątkową odznakę, zainteresowani mogli sobie odbić okazjonalną pieczątkę rajdową. Na deser wszyscy uczestnicy rajdu zostali poczęstowani wyrobami radlińskich cukierników w postaci pączków i kołaczyków (firmy: Muszer i Śmietana) a najmłodsze dzieci na fotelikach otrzymały drobne upominki.
Na koniec Rajdu swą obecnością zaszczycili wszystkich wręczając wyróżnienia Burmistrz Radlina Barbara Magiera oraz Krzysztof Tomaszewski Kierownik Działu Eksploatacji Sieci Firmy GAZ- SYSTEM S.A. w Świerklanach..
Głównymi sponsorami Rajdu byli Urząd Miasta Radlin oraz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ – SYSTEM S.A.
Patronat medialny nad Rajdem objęły: „Nowiny Wodzisławskie" oraz „Radio 90".
tekst: komandor Andrzej Likos; foto: Sławomir Gac
VIII Rajd Szlakiem Jana Pawła II
22 maja o godzinie 10.00 zebraliśmy się w stałym miejscu by pojechać do Rybnika Stodoły na VIII Rajd Szlakiem Jana Pawła II. Wspaniała pogoda sprawiła że na metę rajdu przybyło aż 40 Sokołów, co pozwoliło nam po raz kolejny zdobyć puchar dla najliczniejszej drużyny. Najstarszym uczestnikiem był pan Adolf Gwoździk. Startowaliśmy również w konkursach rajdowych, tym razem jednak bez powodzenia.
tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Andrzej Styrnol
IV Rajd "U Hanysa na Placu"
komandor: Andrzej Cichon; foto: Kamil Kłyza, Andrzej Styrnol
VI Diecezjalna Pielgrzymka Rowerowa - Góra Świętej Anny
Od 13-18 maja 2011roku grupa Sokołów w składzie Maria, Antoni Warmuła i Tadeusz Lorenz udała się na wycieczkę rowerową na opolszczyznę w okolicę Góry Św.Anny aby wziąć udział w VI Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej Województwa Opolskiego w dniu 14 maja. W pierwszym dniu trasa prowadziła przez Toszek i okazała się trasą najdłuższą [112 km] za co dostaliśmy dyplom. W trakcie wycieczki zostały odwiedzone takie miejsca jak wspomniany Toszek, Kamień Śląski, Gogolin, Opole, Krasiejów, Moszna,
Głogówek. Trasa powrotna prowadziła przez Zdzieszowice [przeprawa promem], Głogówek, Racibórz, Niedobczyce. Pogoda, za wyjątkiem niedzieli dopisała i wycieczkę trzeba zaliczyć za udaną.
tekst i foto: prowadzący Antoni Warmuła
V Rajd do Studzienki
komandor: Kazimierz Menżyk; foto: Kamil Kłyza, Sławomir Gac
Moszna i okolice
foto: prowadzący Grzegorz Kuczera
III Rajd z Dalmatyńczykiem
III Rajd z Dalmatyńczykiem rozpoczyna się typowo jak prawie wszystkie nasze rajdy, spotkaniem na Placu Olimpijczyka.
Godzina 10,15 ruszamy na trasę, ale tak dziwnie się składa że znowu w kierunku Marklowic, bo tam właśnie w gospodarstwie agroturystycznym „ Na Górce" zlokalizowana jest meta III Rajdu z Dalmatyńczykiem. Marklowice są tak bogate w drogi, dróżki i ścieżki że nawet kilka rajdów może przebiegać niezależnie. Trasa zaproponowana przez komandora Andrzeja to około 20 km. drogi leśnej, polnej i asfaltowej. Dojeżdżamy do mety, wita nas koleżanka Katarzyna prezes klubu jeździeckiego „Na Górce" w Marklowicach, życzy nam miłego pobytu i zaprasza do obejrzenia treningowych skoków przez przeszkody, znanych nam już z poprzedniego rajdu koni i pięknych dziewczyn na swoich rumakach. Miło się gawędzi przy ognisku i ogląda pokaz skoków, ale czas wracać. Dziękujemy gospodarzom za użyczenie miejsca i piękny pokaz skoków przez przeszkody. Do zobaczenia na następnych rajdach. W rajdzie uczestniczyło 24 osoby.
komandor: Andrzej Włodarczyk; tekst: Andrzej Styrnol; foto: Andrzej Styrnol, Andrzej Kłyza
I Rajd Konno - Rowerowy
I Rajd konno rowerowy należy zaliczyć do udanych!. Była to wielka niewiadoma jak takie połączenie rowerzystów i jeźdźców zostanie odebrane, jaka będzie frekwencja na takim rajdzie, martwiła się Katarzyna i Andrzej pomysłodawcy takiego spotkania. Na wyznaczone miejsce dojeżdżają rowerzyści i jeźdźcy na koniach. Wspaniały widok osiem koni i ponad trzydzieści rowerów. Ustalamy zasady jazdy w tak nietypowej grupie. Ruszamy na leśne, polne, drogi i drużki. Widok przepiękny, kto nie brał udziału w rajdzie niech żałuje. Cała trasa rajdu to około 25 km. Wspólnej jazdy około 10 km. Na mecie konie do stajni na odpoczynek i dobre sianko, rowery na parking, cała reszta do ogniska. Po przeliczeniu uczestników wychodzi nam liczba 55 zadowolonych z rajdu. Wszyscy chętni mogą upiec sobie kiełbaskę, napojów też nie brakuje. Katarzyna prezes klubu jeździeckiego „ Na Górce" w Marklowicach informuje: jak konie odpoczną, będą osiodłane wszyscy chętni mogą skorzystać z przejażdżki i dodaje z uśmiechem proszę nie objadać się, żeby konie wytrzymały te ciężary. Wspaniała atmosfera, piękna pogoda tylko nie mamy opinii koni o tym rajdzie. Tak udany rajd też musi się zakończyć, dziękując organizatorom ruszamy w drogę powrotną. Do zobaczenia na następnych rajdach.
tekst: prowadzący: Katarzyna Nagrodzka i Andrzej Styrnol; foto: Andrzej Styrnol, Andrzej Kłyza, Piotr Słanina
Koronka Świętej Barbary - część III
W poniedziałkowe popołudnie 2 maja 2011 r. 26 uczestników odwiedziło następujące miejsca z wizerunkami św. Barbary:
– kościół p.w. Bożego Ciała i św. Barbary w Rybniku – Niewiadomiu,
– kapliczka z figurką św. Barbary w Rybniku – Niewiadomiu obok skrz. ul. Sportowej i G. Morcinka,
– prywatna izba tradycji na posesji naszego członka klubu kolegi Andrzeja Styrnola,
– kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku – Niedobczycach,
– dom parafialny kościoła p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach,
– kościół p.w. Świętej Trójcy w Rybniku – Popielowie,
– kościół p.w. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku – Chwałowicach,
– kopalnia „Chwałowice" (cechownia oraz kopalniana stacja ratownictwa górniczego) w Rybniku – Chwałowicach.
Dziękujemy kierownictwu kopalni za wyrażenie zgody na wstęp na teren kopalni.
Serdeczne Bóg Zapłać księdzu proboszczowi kościoła w Chwałowicach za wygłoszoną prelekcję na temat historii kościoła, sanktuarium św. Teresy od Dzieciątka Jezus, kaplicy i figury św. Barbary. Dziękujemy za modlitwę do św. Barbary oraz za błogosławieństwo.
Szczególne podziękowanie należy się koledze Andrzejowi Styrnolowi za udostępnienie do zwiedzenia izby tradycji na swojej posesji oraz za przygotowane trzy sztandary, obraz i płaskorzeźbę św. Barbary.
tekst: prowadzący Jerzy Gawliczek; foto: Sławomir Gac
Rajd dziękczynny - Stodoły
Na rajdzie który odbył się drugiego kwietnia 2011r. zostaliśmy zaproszeni przez księdza i przewodniczącego rady dzielnicy na dzień pierwszego maja aby uczestniczyć w modlitwie dziękczynnej po Beatyfikacji Jana Pawła II. Zaproszenie zostało przyjęte. Pierwszego maja, o godzinie dwudziestej na Rybnickim Rynku gromadzi się trzynastu kolarzy,przygotowanych do wyjazdu. Fotka, godzina 20.15 ruszamy do Stodół, dojeżdżamy pod budynek OSP w Stodołach aby z licznie zgromadzonymi mieszkańcami,
przedstawicielami rady dzielnicy, OSP i księżmi na czele udać się w procesji na miejsce upamiętniające pobyt księdza Karola Wojtyły w Stodołach.
Godzina dwudziesta pierwsza trzydzieści siedem, ksiądz prowadzący prosi o chwile ciszy i zadumy aby każdy mógł wspomnieć Nowo Błogosławionego Jana Pawła II. Po zakończeniu modlitw przewodniczący Rady Dzielnicy podziękował wszystkim za wspólną modlitwę a szczególne podziękowanie dla
"Sokołów z Radlina" i zaprosił nas na gorącą herbatkę - korzystamy z zaproszenia bo aura nas nie rozpieszcza. Dziękując za poczęstunek udajemy się w drogę powrotną. Dojeżdżamy do Rybnickiego Rynku aby podziękować sobie za wspólną jazdę i rozjeżdżamy się do swoich domów.
tekst i foto: prowadzący Andrzej Styrnol
Wycieczki i rajdy - kwiecień 2011
|