SEZON 2012; PAŹDZIERNIK - GRUDZIEŃ


16 listopad 2012


Rowerem przez Polskę - konferencja w Warszawie



16 listopada w sali konferencyjnej Amsterdam Stadionu Narodowego w Warszawie odbyła się konferencja „Rowerem przez Polskę" jako podsumowanie 2012 – roku turystyki rowerowej w PTTK. Patronat honorowy m.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Komendant Główny Policji.
W konferencji wzięło udział około 200 działaczy z całej Polski. W programie spotkania znalazło się m.in. wręczenie Honorowej Jubileuszowej Odznaki „60 lat Turystyki Kolarskiej w PTTK". Wśród wyróżnionych z naszego powiatu znaleźli się dwaj działacze Komisji Turystyki Kolarskiej „Sokół" Bogdan Tytko oraz Andrzej Likos.

Na zdjęciu: Wyróżnienia wręcza Przewodniczący Komisji Turystyki Kolarskiej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie Waldemar Wieczorkowski.

tekst: Andrzej Likos


11 listopad 2012


„Rajd Wolnościowy" – Katowice





W niedzielny poranek przy wspaniałej słonecznej i ciepłej (jak na listopad) pogodzie, grupa sokołów w składzie: Piotr Bażan, Alfred Mazur, Jan Stolarz i prowadzący Jerzy Gawliczek wyruszyli do Katowic na metę Rajdu Wolnościowego organizowanego przez katowicki Rodzinny Klub Turystyki Rowerowej „Wagabunda". Meta rajdu znajdowała się w Parku Kościuszki przy drewnianym kościółku. O godzinie 12 uczestniczyliśmy w mszy św. po czym kolumna rowerzystów przejechała na cmentarz garnizonowy gdzie złożone zostały kwiaty przy pomniku nieznanego żołnierza. Następnie kolumna udała się do Parku Kościuszki gdzie obok wieży spadochronowej przy pamiątkowym obelisku złożono kwiaty. Dziękujemy koledze Leszkowi Wolny, prezesowi Wagabundy za zaproszenie Sokołów do wspólnej delegacji składającej kwiaty przy wieży. Po zakończeniu rajdu my udaliśmy się jeszcze w pamiętne miejsce ku kopalni Wujek gdzie zapaliliśmy znicze. W czasie rajdu od mszy świętej przez wszystkie miejsca odwiedzane i w drodze powrotnej towarzyszył nam prezes oddziału PTTK Rybnik kolega Tadek Margiciok. Dziękuję kolegom uczestniczącym w tym rajdzie za wspólnie przejechane kilometry, a było ich około 120, za spędzone chwile, i za wspomnienia. Powiedzieliśmy sobie: do zobaczenia w tym rajdzie znowu za rok.

tekst i foto: prowadzący Jerzy Gawliczek


21 październik 2012


Chudów



Trzecia niedziela pażdziernika czas więc na wyjazd do Chudowa na zakończenie turystycznego sezonu kolarskiego. Ruszamy już o godzinie 8.00 przez Kamień, Książenice, Knurów i Gierałtowice zjawiamy się przed zamkiem w Chudowie. Na miejscu tradycyjne konkursy rajdowe oraz możliwość sprawdzenia swoich sił w strzelaniu z kuszy pod okiem mistrza. Pomimo dosć dużej frekwencji Sokołów (20 osób) nie udało nam się zdobyć pucharu dla najliczniejszej drużyny rajdowej. Dziękuję wszystkim za udział w tym ostatnim tegorocznym wspólnym wyjeździe i zapraszam na Rajd Noworoczny!

tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Andrzej Styrnol


14 październik 2012


Szlakiem Husarii Polskiej



prowadzący: Jacek Antonowicz; foto: Grzegorz Kuczera


13 październik 2012


XXVI Zakończenie Sezonu Kolarskiego Ramża




W dniu 13 pażdziernika o godzinie 9.00 z Radlina przez Kamień, Leszczyny i Czerwionkę dojechaliśmy do Dębieńska Wielkiego by uczestniczyć w zakończeniu sezonu PTTK Koło "Ramża". Meta usytuowana na parkingu nowego boiska piłkarskiego w Dębieńsku. Na miejscu uczestniczyliśmy w konkursach przygotowanych przez organizatorów - 3 miejsce w jednym z nich zajął Materzok Łukasz. Wszystkie Sokoły (19 osób) zdobyły puchar dla najliczniejszej drużyny z poza gminy Czerwionka-Leszczyny. Pomimo świecącego słońca było dosyć chłodno więc po odebraniu pucharu ruszyliśmy już najkrótszą drogą przez Bełk, Przegędzę, Rybnik do Radlina.

tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Grzegorz Kuczera


7 październik 2012


XI Rajd Złota Jesień - Grabownia




komandor: Stanisław Ibrom; foto: Andrzej Styrnol


6 październik 2012


Zwiedzanie Elektrowni Rybnik




W sobotę 6 pażdziernika o godzinie 8.30 wyjechaliśmy z Radlina do Rybnika na Elektrownię by uczestniczyć w dniach otwartych Elektrowni Rybnik. Po przybyciu na miejsce na bramie wejściowej każdy z nas podając nazwisko i imię otrzymywał identyfikator z numerem oraz talon na posiłek i napój. Po wejściu na teren zakładu mogliśmy skorzystać z poczęstunku mając do wyboru bigos lub kiełbasę z grila, kawę lub herbatę oraz zimny napój. Następnie ustawiliśmy się w kolejce po kaski i weszliśmy do wnętrza elektrowni. Najpierw w grupie ok. 60 uczestników obejrzeliśmy film o elektrowni, poczym podzieleni na mniejsze grupy rozpoczęliśmy zwiedzanie od bloków z generatorami i dyspozytornią. Zajrzeliśmy również do wnętrza pieca i przeszliśmy obok bardzo głośno pracujących młynów węglowych oraz podstaw 300 metrowych kominów. Zwiedzanie trwało ok. godziny. Na koniec zrobiliśmy jeszcze pamiątkowe zdjęcie i ruszyliśmy w drogę powrotną.

tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Grzegorz Kuczera


Wycieczki i rajdy - wrzesień 2012