SEZON 2012; WRZESIEŃ


30 wrzesień 2012


Pożegnanie Lata - Rybnik Niedobczyce




W dniu dzisiejszym zgodnie z terminarzem pojechaliśmy do Rybnika Niedobczyc by uczestniczyć w Pożegnaniu Lata organizowanym przez KTK Rybnik. Wspaniała słoneczna pogoda sprzyjała rowerzystom więc nic dziwnego że na mecie rajdu zjawiło się 47 "Sokołów"(!). Dzięki tak dużej frekwencji zdobyliśmy puchar dla najliczniejszej drużyny rajdowej. Najstarszym uczestnikiem rajdu był Gwoździk Adolf a najmłodszym Cichon Maksymilian. W konkursach nie poszło nam już tak dobrze ale już za rok będzie okazja do rewanżu. Dziękuję wszystkim "Sokołom" za tak liczne uczestnictwo!

tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Andrzej Styrnol


29 wrzesień 2012


Racibórz




Dzisiaj udaliśmy się do Raciborza by uczestniczyć w Rajdzie po Ziemi Raciborskiej organizowanym przez KTK Racibórz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Arboretum Bramy Morawskiej po czym udaliśmy się pod browar gdzie spotkaliśmy się z pozostałymi uczestnikami rajdu. O godzinie 11.00 przekroczyliśmy bramę wejściową najstarszego na Śląsku browaru w Raciborzu. Po uiszczeniu opłaty, zwiedzeniu nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila czyli degustacja produkowanego tu trunku. Mając chwilę czasu odwiedziliśmy jeszcze muzeum i rynek raciborski skąd już pojechaliśmy na dziedziniec zamku piastowskiego. O godzinie 13 rozpoczęliśmy zwiedzanie zamku, który zaniedbany i zdewastowny przez poprzednich zarządców obecnie odremontowany głównie ze środków UE prezentuje się bardzo okazale. Po zwiedzeniu podziękowaliśmy komandorowi rajdu (kol. Stanisław Żółciński) i udaliśmy się w drogę powrotną do Radlina. W rajdzie uczestniczyło 13 "Sokołów"

tekst: prowadzący Bogdan Tytko; foto: Sławomir Gac


15 wrzesień 2012


Wycieczka przed siebie



To był mój pierwszy rajd który prowadziłem po zdobyciu uprawnień Przodownika Turystyki Kolarskiej. Zaplanowałem wcześniej trasę i ją przejechałem. Realizacja planów daje w życiu wielką satysfakcję, tak więc - wyjechaliśmy z Radlina jadąc w kierunku Głożyn, następnie skierowaliśmy się na Rydułtowy skąd pojechaliśmy w kierunku Radoszów. Z punktu widokowego na KWK Rydułtowy-Anna (foto) ruszyliśmy do Niewiadomia, potem przez Niedobczyce do Radlina, gdzie zakończyłem rajd. Dziękuję Wszystkim uczestnikom za przybycie i za przebycie ze mną trasy.

tekst: prowadzący Bartosz Gac; foto: Sławomir Gac


9 wrzesień 2012


Pielgrzymka do Pszowa




9 września 2012 roku odbyła się pielgrzymka rowerowa do Sanktuarium Matki Boskiej Uśmiechniętej w Pszowie. W piękną, słoneczną pogodę ,,SOKOŁY''(11 uczestników) pokonały 15-kilometrową trasę.Podczas sumy odpustowej wszyscy pomodlili się w intecjach osobistych i podziękowali za prawie kończący się sezon.Warto tu przypomnieć historię związaną z obrazem Matki Boskiej Pszowskiej:
Zakupiony w 1722 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przemalował artysta malarz z Wodzisławia Śląskiego Fryderyk Sedlecky, nadając mu, jak sam mówił, "polską karnację". Zniknęły charakterystyczne rysy Madonny Częstochowskiej, a znamienny układ twarzy przyczynił się do nadania obrazowi nazwy "Matki Boskiej Uśmiechniętej".
Do obrazu tego zaczęły napływać ogromne tłumy pielgrzymów z całego Śląska i Północnych Moraw. Tu dokonywały się nadzwyczajne uzdrowienia, tu otrzymywali ludzie wyjątkowe łaski. Komisja Biskupia z Wrocławia po stwierdzeniu tych faktów w latach 1730-32 zarządziła koronację Obrazu w 1732 roku.
Korony wykonał złotnik Bernard Like z Raciborza, a nałożył na obraz 4 lipca 1732 r. opat cystersów z Rud Raciborskich.
Ponieważ nieduży pod względem objętości kościół p. w. Wszystkich Świętych nie mógł pomieścić pielgrzymów, 1743 r. rozpoczęto budowę, a w roku 1747 ukończono obecną świątynię, której nadano tytuł Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Komandor Andrzej Cichon dziękuje wszystkim za udział w rajdzie i zaprasza tych co byli i tych co jeszcze nie brali udziału w rajdzie do Pszowa - do zobaczenia w przyszłym roku.

prowadzący: Andrzej Cichon; tekst i foto: Kamil Kłyza


8 wrzesień 2012


VIII Rajd do Kotła



Nienajlepsza pogoda, ale u nas rajdy się odbywają. Kolarze nie zawiedli, przybyli by pojechać na VIII „Rajd do kotła". Ruszyliśmy planowo. Trasa o długości 16 km przebiegła bardzo spokojnie, bez żadnych awarii. Na mecie rajdu padał delikatny deszczyk, jednak to nie przeszkadzało by rajd trwał dalej. Kawa i inne ciepłe napoje, oraz ciasto to już tradycja rajdu. Nie zabrakło też konkurencji, która tym razem polegała na rzucaniu pojemnikami w określone miejsce. Pojemniki były oznaczone na ściankach liczbami o różnych wartościach. Po rzucie sumowany był wynik. Konkurencje wygrał Adolf Gwoździk. Było również ognisko na którym piekliśmy kiełbaski. Pogoda choć kapryśna nie przeszkodziła w świetnej zabawie. Zapraszam w przyszłym roku na 9-tą edycję tego rajdu.

tekst i foto: komandor Sławomir Gac


1 wrzesień 2012


XVI Rajd Maraton Sokoła





XVI Rajd „Maraton Sokoła". 01.09.2012. Radlin. W kolejnej edycji maratonu organizowanego przez Komisję Turystyki Kolarskiej „Sokół" Oddziału PTTK Radlin, przy KWK „Marcel" w Radlinie wzięło udział 45 turystów-kolarzy. Na uwagę zasługuje fakt, że to spora grupa rowerzystów jak na tak fatalne warunki atmosferyczne. Na trasie Markowice – Rudy były nawet intensywne opady deszczu. Na szczególne słowa uznania zasługują rowerzyści, którzy wybrali się na dystans 100 km (4 osóby !). Kolarze przyjechali z następujących miejscowości: Czernica, Jankowice, Jastrzębie Zdrój, Pszów, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Wodzisław. Uczestnictwo w rajdzie polegało na samodzielnym przejechaniu trasy, wyznaczonej przez organizatora. W zależności od wyboru długości trasy uczestnicy jechali do miejscowości: Jejkowice (20 km), Markowice (50 km), Stanica (100 km). Przed wyjazdem na trasę każdy otrzymał mapę z naniesionymi punktami kontrolnymi, na których przyjazd potwierdzali przodownicy kolarscy „Sokoła". Rajd nie miał charakteru wyścigu, były natomiast wyznaczone limity czasowe na poszczególne dystanse. Wszyscy, którzy osiągnęli limity czasowe otrzymali sporo nagród na poszczególnych dystansach.
Warto tez odnotować najlepsze czasy na poszczególnych dystansach:

100 km (limit czasowy: 6 godz.)
1. Ryczek Leszek –Radlin 3 godz. 28 min
2. Dutkiewicz Tadeusz – Radlin 3 godz. 29 min
Kuczera Tadeusz - Jankowice 3 godz. 29 min
4. Niedobecki Piotr - Rydułtowy 4 godz. 11 min

50 km (3 godz.)
1. Płatek Sławomir - Rydułtowy 1 godz. 50 min
2. Kurpierz Sergiusz – Rybnik 2 godz. 38 min

20 km (1godz.30 min.)
Dystans ten przeznaczony jest dla początkujących lub dla tych, którzy chcą przejechać trasę rekreacyjnie. Czasy poniżej 1 godz. uzyskali:

1. Likos Andrzej - Radlin 41 min
2. Głowacki Ryszard - Radlin 43 min
3. Górecki Zdzisław – Rybnik 44 min
4. Tytko Tomasz – Czernica 46 min
5. Tytko Bogdan – Czernica 49 min
Gac Sławomir - Rydułtowy 49 min
7. Likos Paweł – Radlin 51 min

Najlepszymi w konkursach okazali się:

Konkurs „Żółwia jazda" JUNIOR
1. Tytko Tomasz – Czernica
2. Likos Paweł – Radlin
3. Humaniuk Katarzyna - Jastrzębie

Konkurs „Żółwia jazda" SENIOR
1. Materzok Łukasz – Radlin
2. Likos Andrzej – Radlin
3. Materzok Dariusz - Radlin

Konkurs „Krzyżak"
1. Tytko Tomasz – Czernica
2. Kopystyński Zygmunt – Wodzisław
3. Gac Szymon - Rydułtowy

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową plakietkę rajdową, smaczną grochówkę, pamiątkowy dyplom za ukończenie rajdu a zainteresowani mogli odbić sobie pamiątkową, pieczątkę rajdową. Rajd mógł odbyć się dzięki wsparciu finansowemu Oddziału PTTK Radlin przy KWK „Marcel" oraz Urzędu Miasta Radlin.

tekst: komandor Andrzej Likos; foto: Andrzej Styrnol


Wycieczki i rajdy - sierpień 2012