SEZON 2012; STYCZEŃ - MARZEC

25 marzec 2012


Topienie Marzanny - Tworóg MałyJuż po raz kolejny kolarze Sokoła Radlin przyjechali do Tworogu Małego na rajd organizowany przez Klub Huzy Gliwice "Topienie Marzanny,,. Na mecie rajdu stawiło się 21 Sokołów. Przywieżliśmy jedną marzannę zrobioną przez Sławka Gac która zajęła drugie miejsce wśród 10 innych marzann zrobionych przez różne kluby i szkoły. Na mecie rajdu mieliśmy możliwość wypicia herbaty i upieczenia kiełbaski. Póżniej nastąpiła chwila kiedy ze swoimi marzannami udaliśmy się nad rzekę Bierawka i tam pożegnaliśmy zimę a jednocześnie przywitaliśmy wiosnę.W rajdzie Topienie Marzanny wzięło udział 233 kolarzy z wielu klubów naszego regionu zaprzyjaźnionych z klubem Huzy Gliwice. Na koniec rajdu nastąpiła dekoracja i wręczenie nagród w konkursach organizowanych na rajdzie oraz wręczono puchar dla najliczniejszej drużyny która przybyła na Topienie Marzanny. W tym dniu pogoda była fantastyczna dużo słońca i kontakt ze znajomymi kolarzami sprawił że tego typu rajdy dostarczyły nam wielu miłych wrażeń i nowych doświadczeń.

tekst: prowadzący Andrzej Włodarczyk; foto: Łukasz Materzok


24 marzec 2012


Topienie Marzanny na Gichcie - ŻoryW dniu 24 marca 2012 roku wybraliśmy się do Żor aby brać udział w rajdzie "Topienie Marzanny" organizowanym przez WANDRUSA Żory. Na godzinę dziesiątą dojechaliśmy na rynek spotykając na nim jeszcze innych "SOKOŁÓW" i dosyć duzą grupę turystów z różnych klubów z całego województwa. Organizatorzy podzielili nas na 3 grupy i pojechaliśmy przez Szczejkowice, Palowice do Parku Piaskownia na obrzeżach Żor gdzie była zlokalizowana meta rajdu. Na mecie każdy z uczestnków otrzymał nalepkę, kiełbaskę z pieczywem oraz kawę bądź herbatę. Przeprowadzono również konkurs strzelecki oraz na najpiękniejszą marzannę a także konkurs krajoznawczy z okazji 740 lat miasta Żory. W rajdzie uczestniczyło 9 "SOKOŁÓW".

tekst: prowadzący Grzegorz Kuczera; foto: Piotr Bażan, Andrzej Żyłka


21 marzec 2012


Powitanie Wiosny - Racibórz

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 21.03.2012 roku pięcioosobowa grupa turystów kolarzy z " SOKOŁA" Radlin wybrała się na 41-szy Wielodyscyplinowy Rajd-Powitanie Wiosny-Marzanna 2012.Organizatorem rajdu był Oddział PTTK"Ziemia Raciborska"w Raciborzu.Meta rajdu znajdowała się na stadionie OSIR-u w Raciborzu.Gdzie na uczestników czekał poczęstunek oraz gorące napoje a także ozdobne okolicznościowe pieczątki.Odbyły się także konkursy; na najciekawszą Marzannę, sprawnościowo-zręcznościowe oraz konkurs na najciekawszą pracę związaną ze zdrowym stylem życia. Głównym celem imprezy było propagowanie czynnego wypoczynku z poznawaniem walorów turystyczno-krajoznawczych Ziemi Raciborskiej oraz krzewienie trzeżwego i zdrowego trybu życia.Pogoda wyjątkowo nam dopisała,humory też!!! Czas upłynął Nam w miłej i sympatycznej atmosferze na wspomnieniach o ubiegłorocznych rajdach a także na planach na rozpoczęty sezon 2012 roku.Dziękuję organizatorom za miłe przyjęcie oraz wszystkim SOKOŁOM za udział w tym rajdzie i zapraszam znów za rok.

tekst: prowadzący Grzegorz Kuczera; foto: Grzegorz Kuczera, Piotr Bażan


17 marzec 2012


Spotkanie Działaczy Kolarskich PTTK Województwa Śląskiego
W dniu 17.03.2012 wybraliśmy się do Bytomia na Spotkanie Działaczy Kolarskich PTTK Województwa Śląskiego. Organizatorem tego spotkania był BTKK CATENA, który obchodził jubileusz 50- lecia działalności. W czasie trwania zebrania dwóch naszych kolegów Gac Sławomir i Słanina Piotr zostało wyróżnionych odznaką "Za zasługi w turystyce kolarskiej PTTK w województwie śląskim". W imieniu KTK "Sokół" Radlin złożyliśmy na ręce prezesa klubu Catena Zenona Kaszowicz gratulacje oraz pamiątkową statuetkę kolarza życząc dalszej owocnej działalności. w spotkaniu uczestniczyło 9 kolarzy Sokoła jak widać na zdjęciu.

tekst i foto: Bogdan Tytko


26 styczeń 2012


Podsumowanie Sezonu 2011


2011 rok to 24 sezon w historii „Sokoła". Sezon ten zamyka też 7- letni okres działania, utworzonego przez nas Oddziału PTTK Radlin. Po raz drugi w naszej historii podsumowanie sezonu z wręczaniem pucharów, dyplomów i wyróżnień odbyło się w styczniu. Na początku roku (luty) uczestniczyliśmy w spotkaniu działaczy kolarskich PTTK woj. Śląskiego w Gliwicach. Wczesną wiosną dotarły do nas wyniki konkursu na najlepiej pracujący klub, komisję w Polsce. Po raz szósty z rzędu zdobyliśmy I miejsce w Polsce (X razy w historii startów). Konkurs organizuje KTK ZG PTTK w Warszawie. Za nami zostały w tyle kluby z o wiele większych miast niż Radlin (Gliwice, Siedlce, Toruń, Tychy, Płock). 16 marca za sprawą Jerzego Gawliczek powstała nowa odznaka krajoznawcza im. Św. Barbary. Organizujemy wiele imprez cyklicznych (w ostatnim roku było ich 28). Jedna impreza II Śląski Maraton Rowerowy miała charakter Ogólnopolski (organizator Andrzej Włodarczyk). 5 z nich ma charakter regionalny (Święto Roweru, Noc Świętojańska, Maraton Sokoła, Złota Jesień oraz Zakończenie sezonu Sokoła). Odbyły się ciekawe wyprawy krajowe: Kotlina Kłodzka, Poznań i okolice, Moszna i okolice, Dolina Morawicy. 3 osoby reprezentowały nas na IV Zlocie Oddziałów PTTK woj. Śląskiego.
W Ogólnopolskim Zlocie Przodowników w Bartkowej Posadzie wzięło udział 7 naszych członków. Na rajdach innych klubów zdobyliśmy kilka pucharów jako dla najliczniejszej drużyny rajdowej (Rajd „Topienie marzanny" Tworóg Mł., „Witaj wiosno" Ignacy, Rajd „Szlakiem Jana Pawła II" Stodoły, II Rajd „Oskara Michalika" Kanatowiec, Rajd „Pożegnanie wakacji" Pilchowice, Rajd „Żegnaj lato" Niedobczyce). W dniach 21-25 sierpnia Andrzej Włodarczyk osiągnął spory sukces kończąc maraton „Paris-Briest-Paris". Trasę długości 1230 km ukończył z czasem 75 godz. 40 min. Kolarze Sokoła brali też udział w Pielgrzymkach na Górę Św. Anny, do Piekar Śl. oraz do Pszowa.
Obecnie funkcjonuje 5 stworzonych przez nas odznak turystycznych. Jedną z ciekawszych inicjatyw jest cykliczna akcja „Sadzimy las" (otrzymaliśmy materiały promocyjne z Nadleśnictwa „Rybnik"). Na jednym ze szlaków funkcjonuje miejsce odpoczynkowe zwane „Ermeżona", o które na bieżąco dbamy. W tym roku miejsce te zostało jednak wielokrotnie zdemolowane przez miejscową młodzież. Całą naszą działalność można śledzić na bieżąco na naszej stronie internetowej . „Sokół" posiada aktualnie 50 przodowników turystyki kolarskiej. W 2011 roku zostało zorganizowanych 336 rajdów i wycieczek kolarskich, w których wzięło udział 2751 rowerzystów. Łącznie za 24 lata odbyło się 3737 rajdów i wycieczek, w których uczestniczyło 32970 rowerzystów. Łączna dł. przejechanych tras za 24 lata to ponad 229 tyś. km. W ramach szkolenia kadry działaczy zostały zorganizowane dwie wycieczki autokarowe: Krasiejów - Góra Św. Anny oraz Pieniny.

W 2011 roku uprawnienia zdobyli:
- Przewodnika Beskidzkiego: Mosz Sebastian (uprawnienia państwowe !!! Gratulacje!!!)
- Przodownika Turystyki Górskiej: Mosz Adam oraz Szyra Dariusz
- Znakarza szlaków górskich: Mosz Sebastian
- Znakarza szlaków nizinnych: Mojżysz Mirela, Mojżysz Konstancjusz
- Instruktora Krajoznawstwa Regionu: Mojżysz Mirela, Mojżysz Konstancjusz

Oddział w statystykach za 2011 rok:
- Wycieczki kolarskie 336 dla 2751 uczestników
- Wycieczki górskie 7 dla 263 uczestników
- Wycieczki piesze 5 dla 84 uczestników
- Wycieczki jeździeckie 16 dla 370 uczestników
- Wycieczki autokarowe 2 dla 100 uczestników

Łącznie w Oddziale PTTK Radlin odbyło się 366 rajdów i wycieczek dla 3568 uczestników.

tekst: Prezes Oddziału Andrzej Likos


14 styczeń 2012


Uroczyste Zebranie
14 stycznia w Domu Kultury w Radlinie odbyło się uroczyste zakończenie XXIV sezonu kolarzy „Sokola" Radlin. W zebraniu wzięło udział 86 osób. Wśród gości obecni byli: Zbigniew Podleśny – zastępca Burmistrza Radlina, Grażyna Piprek – przedstawiciel Spółki Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM (Oddział w Świerklanach) oraz Anna Skiba z Referatu Rozwoju UM Radlin. Na początku zebrania podsumowanie sezonu w formie prezentacji multimedialnej przedstawił Andrzej Likos.
W ramach Komisji Turystyki Górskiej „Limba" w konkursie o tytuł „Góral roku 2011" czołowe miejsca zajęli:

1. Menżyk Kazimierz
2. Mosz Sebastian
3. Wodecki Czesław
4. Mosz Adam
5. Górecki Zdzisław

W sposób uroczysty zostały również wręczone pierwsze odznaki GOT dla członków SKKT PTTK „Watra" działającego przy Gimnazjum nr 1 w Radlinie:

Stebel Robert, Buczek Daniel, Niedźwiecki Daniel, Goik Patrycja, Książek Michał, Sobik Robert, Zawiła Michał, Janicki Piotr, Derda Dominik, Wojtczak Robert, Adamczyk Amadeusz, Niewrzoł Katarzyna, Pryka Dawid, Bugdoł Patrycja, Radtke Dawid, Wester Sonia, Szczęsny Katarzyna, Witosz Kinga.

Wyróżnienia PTTK otrzymali:

Odznaka „Za zasługi w turystyce kolarskiej PTTK w woj. Śląskim"
Piotr Słanina, Sławomir Gac

Dyplom Zarządu Oddziału
Tytko Tomasz, Bartosz Gac, Łukasz Likos, Lorenz Tadeusz, Gawliczek Jerzy, Nagrodzka Katarzyna Następnie przyszedł czas na wyróżnienia dla najaktywniejszych kolarzy i działaczy.
Najaktywniejszym kolarzem i zdobywcą Pucharu Burmistrza Miasta Radlin został Stolarz Jan (269 pkt), drugi był Kuczera Grzegorz (197 pkt) a trzecia Kuczera Mariola (196 pkt).

Najaktywniejszymi Przodownikami Komisji Turystyki Kolarskiej „Sokół" został:

1. Andrzej Likos (652 pkt),
2. Bogdan Tytko (389 pkt),
3. Andrzej Styrnol (355 pkt),
4. Gac Sławomir (298 pkt),
5. Materzok Łukasz (243 pkt),
6. Gawliczek Jerzy (208 pkt).

W konkursie o tytuł „Imprezy roku 2011" czołówka była nastepująca:

1. Dariusz Materzok – VII Rajd „Dookoła Radlina" (73 pkt).
2. Eugeniusz Brzezina – V Rajd „Na winobranie" (72 pkt).
3. Bogdan Tytko – V Rajd „Zbieramy surowce wtórne" (70 pkt)

Wyróżnienia za zorganizowane imprezy w 2011 roku otrzymali:

Styrnol Andrzej (4 imprezy), Likos Andrzej (4), Materzok Łukasz (2), Ibrom Stanisław (2), Gawliczek Jerzy (2), Gac Sławomir (2), Włodarczyk Andrzej (2), Nagrodzka Katarzyna (1), Kuczera Grzegorz (1), Kuczera Mariola (1), Malcharczyk Łukasz (1), Siedlaczek Łukasz (1), Menżyk Kazimierz (1), Pasterny Mariusz (1), Cichon Andrzej (1).
W konkursie tym uczestniczący w rajdach (odbyło się ich 28) mogli głosować na 6 wybranych przez siebie. Głosy oddało około 50 osób.

Najaktywniejsze kobiety:

Mariola Kuczera, Maria Warmuła, Martyna Styrnol, Bogumiła Brzezinka

Najaktywniejsze dzieci:

Szymon Gac, Paweł Likos, Mateusz Grzenia

Tytuł „Debiutanta roku 2011"

zdobył Jacek Zajda.

W związku z realizacją zadania doraźnego w turystyce kolarskiej za rok 2011 następujące rodziny otrzymały pamiątkowe dyplomy: Tytko, Antonowicz, Gac, Gawłowicz, Cichon, Likos, Materzok, Warmuła, Piguła, Pasterny.

Wyróżnienia specjalne za działalność oraz za inne osiągnięcia uzyskali:

- Bogdan Tytko – za wybitną działalność w 2011 roku
- Andrzej Styrnol – za wybitną działalność w 2011 roku
- Łukasz Materzok - za wybitną działalność w 2011 roku
- Dariusz Materzok - za wybitną działalność w 2011 roku
- Sławomir Gac - za wybitną działalność w 2011 roku
- Bogumiła Brzezinka – za pomoc w działalności KTK „Sokół"
- Andrzej Włodarczyk – za aktywną działalność w KTK „Sokół"
- Jan Stolarz – za pomoc w działalności KTK „Sokół"
- Tadeusz Lorenz - za pomoc w działalności KTK „Sokół"
- Galina Socha - za pomoc w działalności KTK „Sokół"
- Dariusz Krause - za pomoc w działalności KTK „Sokół"
- Jerzy Gawliczek - za aktywną działalność w KTK „Sokół"
- Zdzisław Górecki - za organizację cyklu wycieczek krajoznawczych w 2011 roku
- Martyna Styrnol - za pomoc w działalności KTK „Sokół"

Wyróżnienia specjalne za pomoc w działalności Oddziału PTTK Radlin otrzymali:

- Adam Robakowski - Dyrektor KWK „Marcel"
- Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ SYSTEM (Oddział w Świerklanach)
- Dariusz Mika - Cafe Pizzeria „Prima" Radlin
- Wiesław Słanina - P.H.U. „Wimar" S.J. Radlin
- Mariusz Słanina – P.H.U. „Wimar" S.J. Radlin
- Marek Sachs – M.P.T. „Sachs – Trans" Radlin
- Rafał Bukład – F.H.U. „Rabbit" Radlin
- Mariusz Mentel – P.H.U "Auto - Men" Radlin
- Danuta Kostka – F.H. "Dralex" Radlin
- Katarzyna Macha - Kierownik Referatu Rozwoju UM Radlin
- Anna Skiba - Inspektor Referatu Rozwoju UM Radlin
- Państwo Achinger – Przetwórnia Ryb „Tinca" Pszów

Na zebraniu została wręczona niezliczona ilość pucharów, statuetek, dyplomów. Każdy z uczestników zebrania otrzymał Informator podsumowujący działalność „Sokoła".
Bogata działalność „Sokoła" jest możliwa dzięki wsparciu Urzędu Miasta Radlin, KWK „Marcel", Związkom Zawodowym przy KWK „Marcel" oraz wielu firmom z Radlina, za co pragniemy gorąco podziękować.

tekst: Prezes Oddziału Andrzej Likos; foto: Andrzej Styrnol, Kamil Kłyza, Sławomir Gac


1 styczeń 2012


XIII Rajd Noworoczny


Kolejny Rajd Noworoczny przechodzi do historii. Była to już trzynasta edycja rajdu, organizowanego przez KTK „Sokół „ z Radlina, prowadzonego przez Andrzeja, który to już dwunasty raz prowadzi grupę śmiałków Rajdu Noworocznego. Godzina trzynasta na miejscu zbiórki gromadzi się spora grupa chętnych do wyjazdu, wielką radość sprawiła pięcioosobowa grupa kolarzy z PTTK Rybnik, oraz stały bywalec rajdów Noworocznych z NGC Rydułtowy.
Ustawiamy się do wspólnej fotografii jest nas 25. Doliczając dwóch spóźnialskich których ominęła przyjemność pozowania, ruszamy na trasę w 27 osobowym składzie. Pogoda to nie wiadomo późna jesień , wczesna wiosna ?. Bez przeszkód dotarliśmy do mety. Życzenia, lampka szampana na początek biesiady u komandora rajdu. Ciasto popijane kawą, herbatą znikało bardzo szybko z czego cieszyła się żona komandora Ewa. W takim towarzystwie i atmosferze czas zbyt szybko mija, to był jedyny minus tego rajdu. Na koniec pytanie jednego z uczestników, czy za rok możemy znowu przyjechać? Odpowiedź komandor zapraszam na 14 rajd w Nowym Roku. Dziękuję uczestnikom i tym co pomagali w przygotowaniu rajdu.

Życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku bezpiecznej jazdy, obyśmy zwiedzili te miejsca gdzie jeszcze nas nie było, spotykali życzliwych ludzi a problemy, same się rozwiązywały.

tekst: komandor Andrzej Styrnol; foto: Andrzej Styrnol, Kamil Kłyza


Wycieczki i rajdy - październik - grudzień 2011