SEZON 2013; STYCZEŃ - MARZEC


23 marzec 2013


Topienie Marzanny - Gichta - Żory

W dniu 23 marca 2013 roku wybraliśmy się do Żor aby brać udział w rajdzie "Topienie Marzanny" organizowanym przez WANDRUSA Żory. Na godzinę dziesiątą dojechaliśmy na rynek spotykając na nim jeszcze innych "SOKOŁÓW" i grupę turystów kolarzy którzy przyjechali mimo siarczystego mrozu. Organizatorzy podzielili nas na grupy i pojechaliśmy przez Szczejkowice, Palowice do Parku Piaskownia na obrzeżach Żor gdzie była zlokalizowana meta rajdu. Na mecie każdy z uczestników otrzymał nalepkę, kiełbaskę z pieczywem oraz kawę bądź herbatę. Przeprowadzono również konkurs strzelecki oraz na najpiękniejszą marzannę a także konkurs darta dla dzieci. Nagrodzono również najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu.Nasza grupa jako najliczniejsza zdobyła rajdowy puchar.W rajdzie uczestniczyło 9 "SOKOŁÓW". Dziękuję wszystkim za udział.a także dziękujemy organizatorom rajdu za miłe przyjęcie i pięknie spędzony czas.

tekst: prowadzący Grzegorz Kuczera; foto: Jacek Zajda


21 marzec 2013


Powitanie Wiosny - Racibórz
W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 21.03.2013 roku dziesięcioosobowa grupa turystów kolarzy z " SOKOŁA" Radlin wybrała się na 42 Wielodyscyplinowy Rajd-Powitanie Wiosny-Marzanna 2013.Organizatorem rajdu był Oddział PTTK"Ziemia Raciborska"w Raciborzu.Meta rajdu znajdowała się na stadionie OSIR-u w Raciborzu.gdzie na uczestników czekał poczęstunek oraz gorące napoje a także rajdowe znaczki i ozdobne okolicznościowe pieczątki.Odbyły się także konkursy; na najciekawszą Marzannę, sprawnościowo-zręcznościowe w którym SOKOŁY zajęły trzy pierwsze miejsca zdobywając medale, oraz konkurs na najciekawszą pracę związaną ze zdrowym stylem życia. Głównym celem imprezy było propagowanie czynnego wypoczynku z poznawaniem walorów turystyczno-krajoznawczych Ziemi Raciborskiej oraz krzewienie trzeżwego i zdrowego trybu życia.Pogoda nas tego dnia nie rozpieszczała ale za,humory nam dopisywały !!! Czas upłynął Nam w miłej i sympatycznej atmosferze na wspomnieniach o ubiegłorocznych rajdach a także na planach na rozpoczęty sezon 2013 roku.Dziękuję organizatorom za miłe przyjęcie oraz wszystkim SOKOŁOM za udział w tym rajdzie i zapraszam znów za rok

tekst i foto: prowadzący Grzegorz Kuczera


17 marzec 2013


Topienie Marzanny - Tworóg Mały

Już po raz kolejny wzięliśmy udział w Rajdzie Topienie Marzanny organizowanego przez Huzy Gliwice. Aura w tym roku była dla nas niezbyt łaskawa temp w poranny dzień wynosiła -7 stopni i wiał wiatr choć świeciło słońce. Na mecie rajdu stawiło się 16 Sokołów Przywieźliśmy jedna marzannę zrobioną przez Sławka Gac .Po przyjeździe na metę czekała na nas gorąca herbata. W ramach wpisowego otrzymaliśmy kiełbaskę która upiekliśmy na ognisku. W czasie trwania rajdu organizowano konkursy i Materzok Darek zajął III miejsce rzut lotką do celu. Odbył się również konkurs na najbardziej ekologiczną marzannę i marzanna Sławka Gac zajęła III miejsce. O godz. 12 wzięliśmy udział w procesji by utopić marzanny w rzece Bierawka. Około 12.30 nastąpiło losowanie nagród dla kolarzy przybyłych na rajd oraz wręczono puchar dla najliczniejszej drużyny. Udekorowano również rowerzystów którzy brali udział w konkursach rajdowych. Na mecie rajdu stawiło się 140 rowerzystów z całego regionu.

tekst: prowadzący Andrzej Włodarczyk; foto: Sławomir Gac, Grzegorz Kuczera


16 marzec 2013


XXVI Rozpoczęcie Sezonu Sokoła
komandor: Bartosz Gac; foto: Sławomir Gac


9 luty 2013


Jubileuszowe obchody „25 lat Sokoła" Radlin
Radlin; Dom Kultury oraz Dom Sportu
9 lutego odbyły się uroczyste obchody z okazji 25-lecia działalności „Komisji Turystyki Kolarskiej „Sokół" Oddziału PTTK Radlin przy KWK „Marcel". 
W uroczystościach wzięły udział 162 osoby. Warto dodać, że oprócz członków „Sokoła" i zaproszonych gości przyjechali działacze kolarscy całego Śląska.
Wśród gości obecni byli: Ryszard Zawadzki – Poseł RP, Zbigniew Podleśny – zastępca Burmistrza Radlina, Stanisław Radomski – członek Honorowy PTTK oraz Honorowy Przewodniczący RRTK w Katowicach, Michał Raczyński – członek Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w Warszawie, Marek Koba - członek Komisji Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w Warszawie oraz Przewodniczący RRTK w Katowicach, Witold Łupiński – Dyrektor MOSiR-u w Radlinie, Grzegorz Marszałek - zaprzyjaźniony Przewodnik PTTK, Magda Sołtys – Redaktor „Nowin Wodzisławskich", przedstawiciele związków zawodowych przy KWK „Marcel": Bronisław Capłap – MZ ZZGwP, Rajmund Kowol – NSZZ „Solidarność", Krystian Mendla – ZZ „Przeróbka" oraz Gerard Szpilka – członek wspierający Oddziału PTTK Radlin.
Uczestnicy jubileuszu otrzymali reklamówkę z materiałami promocyjnymi, wydawnictwem jubileuszowym „25 lat turystyki kolarskiej w Radlinie" oraz metalową jubileuszową odznaką.
Bogata zawartość reklamówki była dzięki: Urzędowi Miasta Radlin, Starostwu Powiatowym w Wodzisławiu, Subregionowi Zachodniemu w Rybniku, Nadleśnictwu w Rudach oraz Urzędowi Marszałkowskiemu w Katowicach.
Całe obchody były dużym wyzwaniem organizacyjnym, bowiem najpierw odbyła się uroczysta Akademia w Domu Kultury, gdzie później została otwarta wystawa a następnie druga część odbyła się w Domu Sportu. Uroczysta Akademia prowadzona była przez byłego Przewodniczącego „Sokoła" Andrzeja Likos oraz aktualnego Bogdana Tytko.
Po przywitaniu gości podsumowanie działalności „Sokoła" w formie prezentacji multimedialnej przedstawił Andrzej Likos. Dla wspomnianych wcześniej gości zostały wręczone puchary i statuetki jako podziękowanie za dotychczasową pomoc i współpracę.
Następnie przyszedł czas na wyróżnienia dla najaktywniejszych kolarzy i działaczy.

Najaktywniejszym kolarzem i zdobywcą Pucharu Burmistrza Miasta Radlin został Grzegorz Kuczera (247 pkt), drugi był Jan Stolarz (217 pkt) a trzecia Kuczera Mariola (193 pkt).

Najaktywniejszymi Przodownikami Komisji Turystyki Kolarskiej „Sokół" w 2012 roku zostali:
1. Andrzej Likos (618 pkt),
2. Bogdan Tytko (399 pkt),
3. Andrzej Styrnol (328 pkt),
4. Andrzej Włodarczyk (279 pkt),
5. Antoni Warmuła (244 pkt),
6. Sławomir Gac (236 pkt),
7. Kazimierz Menżyk (205 pkt),
8. Łukasz Materzok (188 pkt),
9. Grzegorz Kuczera (151 pkt)
10. Piotr Słanina (145 pkt)

W konkursie o tytuł „Imprezy roku 2012" czołówka była następująca:
1. Katarzyna Nagrodzka i Andrzej Styrnol – II Rajd Konno - rowerowy (61 pkt).
2. Eugeniusz Brzezina – VI Rajd „Na winobranie" (56 pkt).
3. Łukasz Materzok – II Rajd na orientację (51 pkt)

Najaktywniejsze kobiety:
Mariola Kuczera,
Maria Warmuła,
Bogumiła Brzezinka,
Martyna Styrnol

Najaktywniejsze dzieci:
Paweł Likos,
Szymon Gac,
Wiktoria Cichon

Tytuł „Debiutanta roku 2012" zdobył Marek Lancman.

Wyróżnienia specjalne za pomoc uzyskali:
Styrnol Ewa, Cichon Agata, Ibrom Kornelia, Gac Zuzanna, Materzok Bogumiła, Kłyza Beata, Kłyza Irena, Miler Joanna, Menżyk Irena, Pasterny Katarzyna, Malcharczyk Małgorzata, Brzezina Renata, Socha Galina, Kołek Dominika i Marek, Koźlik Weronika i Robert.

Warto nadmienić, że wymienione osoby to działacze tzw. „Drugiego planu". Nie są głównymi działaczami „Sokoła" a nawet można powiedzieć, że pomagają okazjonalnie przy rajdach. Bez nich jednak te rajdy nie mogłyby być tak dobrze zorganizowane.
Po zakończeniu uroczystej Akademii przyszedł czas na otwarcie wystawy podsumowującej 25-letnią działalność „Sokoła". Uroczystego otwarcia dokonali Zbigniew Podleśny – zastępca Burmistrza Radlina oraz Prezes Zarządu Oddziału PTTK Radlin Andrzej Likos.
Druga część odbyła się w Domu Sportu, gdzie na uczestników czekał gorący posiłek oraz duży (15 kg) jubileuszowy tort. W drugiej części prowadzenie spotkania przejął Marek Koba – Przewodniczący Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej w Katowicach. Omawiano bieżące sprawy a na koniec odbyły się wybory Regionalnej Rady Turystyki Kolarskiej na następną kadencję. Na następną kadencję ponownie na Przewodniczącego wybrano Marka Kobę.
Bogata działalność „Sokoła" jest możliwa dzięki wsparciu Miasta Radlin, KWK „Marcel", Związkom Zawodowym przy KWK „Marcel" oraz wielu firmom z Radlina, za co pragniemy gorąco podziękować. Jubileusz był współfinansowany przez Miasto Radlin.

tekst: Prezes Oddziału Andrzej Likos; foto: Sławomir Gac, Andrzej Likos


1 styczeń 2013


XIV Rajd Noworoczny

1 stycznia 2013 r. o godzinie 13.13 członkowie PTTK Radlin i nie tylko, rozpoczynają Rajd Noworoczny. Jest to już 14 edycja rajdu. Aby dotrzymać tradycji rozpoczynamy od wspólnej fotki, na placu Olimpijczyka w Radlinie, przy Świątecznie ubranym drzewku. Jak na 1 stycznia to pogoda nietypowa +8 stopni pięknie święcące słońce, po prostu wczesna wiosna. Ruszamy na trasę ulicami: Radlina, Głożyn, Rydułtów, Niewiadomia do Niedobczyc tam usytuowana jest meta rajdu, bez trudu wszyscy meldują się w wyznaczonym miejscu. Najpierw formalność zapisanie się na liście obecności, i tu imponujący wynik 32 uczestników, rekordowa frekwencja. Zaczynamy od symbolicznej lampki szampana ( pikolo) i prawdziwych szczerych Życzeń Noworocznych najpierw od komandora rajdu Andrzeja, następnie prezesa PTTK Radlin Andrzeja. Życzymy wszystkim Turystą rowerowym, pieszym, konnym, motorowym itp. POMYŚLNOŚCI W NOWYM ROKU CIEKAWYCH WYCIECZEK ZADOWOLENIA Z SWOJEJ DZIAŁALNOŚCI A NADE WSZYSTKO ZDROWIA . Uczestnicy rajdu rozgoszczeni przy stołach rozmawiają o minionym sezonie turystycznym i wielkie plany na tegoroczny sezon przy kawie herbacie, i innych pysznościach które przygotowała żona komandora Ewa. W miłej atmosferze szybko mija czas i trzeba wracać, dziękując sobie nawzajem i organizatorom za rajd i za wszystkie pyszności, ruszamy do swoich domów., a do 1 stycznia 2014 r. już niedaleko do zobaczenia.

tekst i foto: komandor Andrzej Styrnol


Wycieczki i rajdy - październik - grudzień 2012